Wyświetlono wypowiedzi wyszukane dla słów: chemiczna obróbka materiału

Temat: Propozycja:pl.rec.foto.ciemnia
-----------------RFD--(Request for Discussion)------------------
Nazwa grupy: pl.rec.foto.ciemnia

Krotki opis: Wszystko co wiaze sie z praca w ciemni fotograficznej.
Moderowana: NIE

Opis: Celem grupy jest szerzenie wiedzy na temat chemicznej obróbki
materiałów fotograficznych.
Tematy jakie porusza grupa to: obróbka materiałów fotograficznych
czarno-białych i kolorowych,
dobór odpowiednich materiałów, opisy różnych technik stosowanych w ciemni,
opisy sprzętu, prezentacja wyników własnej
pracy.
Dozwolone jest umieszczanie ogłoszeń o tematyce związanej z ciemnią
fotograficzną
Zabronione jest pisanie nie na temat, a w szczególności o fotografii
cyfrowej, jak i o zagadnieniach fotografii
klasycznej nie związanych bezpośrednio z ciemnią.
Uzasadnienie:
Dotychczas nie istniała grupa poświęcona tylko i wyłącznie ciemni
fotograficznej. W związku z tym wszelkie posty są
wysyłane na grupę pl.rec.foto, ogłoszeń tych jest bardzo dużo co sugeruje
duże zainteresowanie tematem.
Często sami użytkownicy sugerują powstanie grupy pl.rec.foto.ciemnia. Na tak
przemawia również istnienie anglojęzycznej
grupy rec.photo.darkroom co ukazuje sensowność wydzielenia takiej grupy.

Ogloszenie:
pl.news.nowe-grupy
pl.announce.newgroups
pl.rec.foto
pl.rec.foto.art
Czas trwania: Tydzien

 -----------------RFD-KONIEC-------------------------

Temat: Co dalej z lustrzankami? EVF?
Jak już mówimy o postępie technicznym w konstrukcji sprzętu foto to zauważmy, że aparat fotograficzny to w zasadzie dwa urządzenia:
- do wytworzenia obrazu (optyka)
- do zarejestrowania obrazu (tradycyjny materiał światłoczuły lub matryca półprzewodnikowa).
Oba są równie ważne dla jakości obrazu. Reszta to tylko oprzyrządowanie (wizjer, lampa itd.) - istotne dla wygody użytkownika.
Zauważmy, że w zakresie tego pierwszego niewiele się zmieniło. Nadal rządzą prawa optyki a podstawowym materiałem jest szkło, co prawda, w coraz doskonalszym gatunku. Czy tu czaka nas jakaś rewolucja? Nie słyszałem, ale kto wie...
W zakresie drugiego punktu przeżywamy właśnie całkowitą rewolucję. Znika kłopotliwy proces obróbki chemicznej materiałów. Już teraz czynność moczenia papierków w odpowiednich roztworach wydaje się nieco śmieszna. Elektronika, może jeszcze zawodna i niedoskonała, ale jest przyszłością. Czy tu się jeszcze coś rewolucyjnego wydarzy? W każdym razie na pewno nastąpi dalsze doskonalenie elementów światłoczułych - CCD, znowu CMOS, a co dalej?...

Temat: Fotografia uliczna

"technik fotograf"?

fototechnik ;)

tak w skrócie to:

Fototechnik zdobywa kwalifikacje do:

* kontrolowania właściwości użytkowych nośników informacji obrazowej
* określania prawidłowych warunków oświetleniowych oraz kształtowania najkorzystniejszych form i kompozycji estetycznych
* wykonywania ręcznej i maszynowej obróbki chemicznej materiałów fotograficznych
* posługiwania się podstawowym sprzętem fototechnicznym i audiowizualnym
* przetwarzania metodami elektronicznymi informacji obrazowych zapisanych na nośnikach magnetycznych

nie mogę znaleźć pełnego wykazu. No i nie wiem jak to było x lat temu.Temat: Zdjęcia robione analogiem w albumie?
Tak, tak. Uważam, że fotografia tradycyjna (obróbka chemiczna materiałów opartych na związkach srebra) już w niezbyt odległej przyszłości podzieli los zapisu dźwięku (mechanicznego) na płycie winylowej. Cyfrowy zapis dźwięku zawojował świat kilkanaście lat wcześniej niż cyfrowy zapis obrazu.Temat: Jak z tytanowej rurki zrobić płaskownik ???
Fenomen wytrzymałości tytanu wynika z faktu że ma on największy stosunek wytrzymałości do masy wśród znanych metali. Masa tytany to ok 2/3 masy stali, jest 60 % cięższy od aluminium. Stopy tytanu mają wysokie temperatury topnienia co zazwyczaj sygnalizuje doskonałą stabilność temperaturową. Jest tu jednak pewien haczyk. Wytrzymałość stopów tytanu spada drastycznie powyżej ok. 430 st. C. Właśnie te słabe właściwości termiczne mają spore znaczenie przy obróbce stopów tytanu. Podczas obróbki tytan lubi zacierać się na powierzchni ciernej. Dodatkowo jego opiłki mają tendencję do spawania się z powierzchnią tnącą narzędzi obrabiających, co powoduje ich szybkie zużycie. Pomaga tu stosowanie odpowiednich lubrykantów i odpowiednie chłodzenie obrabianego detalu. Ważna jest również prędkość obróbki, która nie może być zbyt duża, właściwie im większa prędkość obróbki tym mniejsza jej skuteczność. Charakterystyka obróbki zmienia się definitywnie powyżej twardości 38 Rockwell, poniżej której stosuje się stale szybkotnące. Powyżej tej twardości może być wymagane użycie narzędzi ze spieków. Przy szlifowaniu tytanu, przy zbyt dużej prędkości i braku chłodzenia tytan może reagować chemicznie z materiałem ściernym.Temat: Nanotechnologie
Nanotechnologia czerpie pomysły z natury

Mechanizm umożliwiający gekonom chodzenie z łatwością po ścianach oraz zwisanie na jednej kończynie, stał się inspiracją dla nanotechnologów przy tworzeniu materiału, który wykazuje podobne właściwości adhezyjne - informuje "Chemical Communications".
Choć materiały o dużej sile przylegania (adhezyjnej) nie są niczym nowym, jak również takie, które można wielokrotnie odklejać i przyklejać, to jednak połączenie obu tych cech udawało się tylko naturze.

Badania naukowe prowadzone w ramach współpracy między The University of Akron oraz Rensselaer Polytechnic Institute (USA) doprowadziły do stworzenia syntetycznego materiału nanotechnologicznego o właściwościach adhezyjnych nawet 200- krotnie przewyższających, te spotykane w naturze u zwierząt (między innymi u jaszczurek). Dr Ali Dhinojwala, współautor badań, opracował metodę tworzenia nanokompozytu składającego się z wielościennych nanorurek węglowych (ang. multi wall carbon nanotubes) zatopionych w specjalnym polimerze.

Stosując chemiczną obróbkę, naukowcy ponownie odsłonili warstwę nanorurek węglowych poprzez wytrawienie polimeru, tworząc w ten sposób naśladujący naturę nanorurkowy "pędzelek".

Wykorzystując najnowszą aparaturę (mikroskop skaningowy - SPM) zbadano właściwości adhezyjne nowego nanomateriału, mierząc siły van der Waalsa (oddziaływania międzycząsteczkowe) pomiędzy nanorurkami, a końcówką pomiarową mikroskopu.

"Za pomocą nanotechnologii udało nam się opracować metodę syntezy nanomateriału, który swymi właściwościami wielokrotnie przewyższa te obserwowane u gekonów" - konkluduje Dhinojwala. onet.pl
Temat: Rodzaje połączeń pomiędzy elementami ramy przyczepy lekkiej
Ciekawe jest to, że nasze prawo nie określa jaki ma być rodzaj materiałów wykorzystany do budowy takiej przyczepki a wiadomo że sposób łączenia elementów ze sobą jest podyktowane jego wlaściwościami chemicznymi i fizycznymi. Czyli idąc dalej diagnosta może podeprzec sie tylko doświadczeniem a nie wiedzą techniczną z metalurgii ( czy innej dziedzinie obrobki materiałów). Cóż rozsądek by wskazywał aby wypowiedziały się osoby które znają temat i potrafia odpowiedzieć czy dane połączenia są "bezpieczne do ruchu". A może czas skończyć z "chałupnictwem" i podejść do tematu bardziej profesjonalnie, zająć się bezpieczeństwem i nie robić wyjątków. Czyli robie samoróbke, ale obowiązkowo "specjalistyczne badanie" i nie na SKP bo tu nie ma niestety możliwości sprawdzenia czy dany element wytrzyma obiążenia konstrukcyjne.Temat: Zachód slońca
BlueDun, ale z tą rzeczywistością prawda jest taka ze ilu ludzi tyle rzeczywistości, i grunt to pokazać taka jaką się chce a nie jaką zobaczy matryca - praktycznie od początku fotografii wszystko toczy się wokół poprawiania zdjęć - stosowania nowych warstw chemicznych a potem nowych matryc i programów do obróbki zdjęć... nie istnieje fotografia bez obróbki materiały światłoczułego... ale zaczynamy przerzucać się na inny temat a tu chyba nie o to chodzi. Najwyżej się stworzy nowy temat, tutaj go nie kontynuujmy.
Wydaje mi się że Pyzik chciał po prostu zwrócić uwagę że przy foceniu należy myśleć choć chyba niesłusznie napisał że tylko przy tych dwu fotkach autorzy "wysilili się na tyle..." - każdy z nas ( a przynajmniej spora większość ) wkłada coś tam w te swoje fotki.

A mnie ciągle zdarza się nie myśleć podczas foceniaTemat: TX200 a BMK40 test na 25m
Chciałbym wrócić do sedna tematu.ponieważ strzelam z Tx zaciekawiła mnie ta BMK-a.Pojechałem do Kapiszona i obejrzałem ją.TO JEST TANDETA.Anglicy powinni pozwać chińczyków do sądu nie za to że skopiowali ich wiatrówkę ale że zrobili to w taki sposób.Ośmielam się twierdzić że żaden tuning nie jest w stanie doprowadzić jej do poziomu TX bez tuningu.Tolerancje,reżim obróbki cieplnej,skład chemiczny materiałów śmiem wątpić że to samo co stosują w UK. TO WIDAĆ GOŁYM OKIEM.Temat: Bagnety + żaby
Niestety nie znalazłem zdjęć a i na allegro tez już tej aukcji nie ma w 'zakończonych'

Wracając do 'kodu DNA skóry"

Badanie laboratoryjne wieku skóry w zakresie nas interesującym przebiega podobnie jak innych wyrobów poddawanych w procesie produkcji obróbce chemicznej. Wystarczy znajomość czynnika który stosowano przed wojna a zaniechano po. W przypadku skór rymarskich środki garbujące nie uległy istotnym zmianom (stosuje sie do dziś garbniki roślinne), natomiast co najmniej dwie substancje wykańczające zastąpiono innymi na początku lat 50-tych.
Stwierdzenie ich obecności lub braku pozwala na ustalenie z jakiego okresu pochodzi skóra. Im lepsza jakość materiału badawczego tym wynik pewniejszy.
Można podjąć próbę uszycia żabki ze starej skóry, ale oryginału nie będzie przypominała i żadne badanie nie jest potrzebne.

Co do badania nici sprawa jest prosta. Wystarczy porównać nici przedwojenne maszynowe do nici współczesnych. Różnica widoczna jest gołym okiem.

Mam nadzieję że wystarczy...
Temat: Zagadnienia na egzamin
Ad.3
1. Bardzo wysoka czułość ogólna na działanie promieniowania aktynicznego(?), która jest spowodowana faktem wzmocnienia efektu naświetlania w procesie wywoływania. Wielkośc tego wzmocnienia jest rzędu 10^6-10^9 rzy
2. Halogenki srebra mogą byc czułe na bardzo szeroki zakres promienow. elektromagnet. począwszy od podczerwieni poprzez promieniow. widzialne, ultrafiolet jak i na wysokoenergetycznie promieniow. X, promieniow. gamma, szybkie wlwktrony i cząsteczki jonizujące.
3. wytworzony po naświetlaniu tzw. obraz utajony wykazuje znaczną trwałość.
4. Fofografia halogenosrebr. pozwala na rejestrację zarówno obrazów wielotonalnych jak i kreskowych.
5. Wysoka pojemność informacyjna takich materiałów.
6. Zastosowanie halogenków srebra pozwala w stosunkowo prosty sposób uzyskiwac wielotonalne obrazy barwne.
7. Uzyskane obrazy cechują sie bardzo wysoką jakością.
8. Możliwość prawie pełnej regeneracji srebra w fotografii barwnej.

To były zalety, a wada to: niewygodna obróbka chemiczna odbywająca się w roztworach wodnych.
To tyle by byłoTemat: Etui jakie kupić ??
Z całą pewnością jest to "jakiś" odcień brązu:-) Jeżeli etui nie jest oryginalnie na cygara, to z pewnością na takich wzorowane. Niektórzy (np. Michael Fultz) odradzają używania skórzanych etui, w których pióro ma styczność ze skórą, którą poddaje się różnym obróbkom chemicznym, co (podobno) dla piór nie jest najlepsze. Ewentualnie jeśli skórzane to z syntetyczną wyściółką w środku. Ale to podobno, choć ja do noszonych ze sobą piór mam np. skórzane etui Conwaya (też na 3 pióra), w którym miejsca na pióra są jednak zabezpieczone dodatkowym materiałem.Temat: Wolsztyn Expierience 26.10.2008 !
Hmmmm... to mi teraz daliście do myślenia ... Skoro są wylewane w warsztatach parowozowni i tam obrabiane skrawaniem, to napewno nie jest to typowy stop łożyskowy o jaki mi chodziło. Nie da się w takich warunkach otrzymać tak czystego stopu, nawet zwiększając ilośc manganu, który tworzy by "pochłonął" siarkę. Nie mówiąć już o uzyskaniu wysokiej twardości ,udarności i rozdrobnieniu ziarna bez obróbki cieplnej. Prawdzimy stop łożyskowy nie wytopił by się tak łatwo ,a i dałby mniejsze tarcie i lepiej znosił bym obciążenia. W takim razie możecie mi powiedzieć jaki jest skład tego stopu na panwie i dlaczego stosuje się materiał aż tak miękki na takie obciążenia. Rozumiem że chodzi o to żeby nie uszkodzić w razie czego osi... Lepszy matieriał by się poprostu tak szybko nie wytopił, a jeszcze po obróbce cieplno-chemicznej miałby dobre właściwości warstwy wierzchniej co zmniejszyło by tarcie.... No chyba że sam materiał osi jest za słaby na taki stop.

Pozdrawiam.

PS dobra dyskusja warto kontynuować
Temat: pociski
Nierdzewność nie jest gwarantem nieodlewniczego pochodzenia materiału.
Stal lana nosi nazwę staliwa.
Pod względem chemicznym nie różni się od analogiczej stali.
Jednak pod względem strukury różnica jest bardzo istotna.
Podstawowy mamkament odlewów to niejednorodność tej struktury.
Dlatego poddaje sie odpowiedzialne odlewy dodatkowym zabiegom głównie obróbki cieplnej w celu jej ujednolicenia.
Rzadko poddaje się odlewy obróbce plastycznej bo zatraca to zasadność jej stosowania. Czyli łatwość uzyskiwania określonego kształtu przy niskiej cenie.
Przy zastosowaniu niektórych metod odlewniczych przedmiot bez jakiejkolwiek dodatkowej obróbki jest montowany w maszynie czy urząd zeniu.
Jest wielce prawdopodobne że właśnie przez odlewanie jest produkowana większość elementów współczesnych replik.
Pękające kurki czy spusty mogą o tym zaświadczać.Temat: ktos kiedys projektowal gasienice ?
Zgadzam sie z moim poprzednikiem
Gąsienice są głównie produkowane z staliwa Hadfielda tj staliwa o
zawartości manganu rzędu 12-14%. Jest to staliwo nieobrabialne poprzez
obróbke wiórową poza obróbką ścierną (oraz chyba poprzez plazmę i
laser). Pozostaje ci odlanie gotowego wyrobu. Łucznik jest dobry w końcu
specjalizował się w produkcji części uzbrojenia ale są także inne
zakłady np: Bumar-Łabędy. Co do modeli woskowych, proponuje tańszą
metodę niz robienie formy aluminiowej. Zró sobie model drewniany a
następnie pokryj go smarem silikonowym, teflonowym ewentualnie naftą
albo olejem, umieść w jakijś skrzynce także pokrytej w/w materiałami i
zalej żywicą epoksydową (możesz ja kupić w sklepach z artykułami
chemicznymi). Po wyjęciu modelu drewnianego masz gotowa forme dla modeli
woskowych. Ta metoda eliminuje obróbke wiórowa metalu, jest szybsza i
tańsza a jeżeli masz dobry model drewniany do dokładności wymiarowe będą
zupełnie wystarczające. Jak masz modele woskowe to nic tylko udać sie do
odlewni staliwa. Pozdrawiam i życzę powodzenia

-----
Wysłano za pośrednictwem WWW.CAD.PL (http://www.cad.pl)
Książka o systemie CATIA: http://cad.pl/url29I~catmpc

Temat: wytloczka


Witam

moze bede wspolpracowac z firma zajmujaca sie obrobka plastyczna
narazie w luznych rozmowach prezes zaatakowal mnie pytaniem "jak
komputerowo
wyznaczyc przygotowke do wytloczki".
nie do konca znam sie na obrobce plastycznej bo na co dzien pracuje w
innej
dzialce ale chetnie przymierze sie do tej roboty. (pieniadze tez sie
przydadza ;-)) )
pracuje na uczelni wiec mam dostep do roznego rodzaju oprogramowania ale
glownie sa to zintegrowane pakiety ogolnomechaniczne typu I-deas, catia
itp.

co polecacie do takich prac???

pozdr
Bajbus


Witam

Programy są w catii i Ideasie, Sheetmetal, niestety to tylko do giecia blach
i to jeszcze w uproszczony sposob.
Z doswiadczenia moge powiedziec ze, niestety ale dochodzi sie metoda prob i
bledow i nikt nie jest w stanie tego wyliczyc, wystarczy tylko pare procent
skladu chemicznego zmienic  wiecej lub mniej w materiale a plastycznosc
materialu sie zmienia.
Przewaznie sie robi tak ze wpierw sie tłoczy a pozniej wali sie
wykrojnikiem, No chyba ze jest to produkcja wielko masowa, wtedy na odwrót.
Dochodzi sie do kształtu wsadu, a pozniej tłoczy.
Jezeli wystepują elementy np miska lub inne których kształt ma pewną duża
tolerancję stosuje się wkłady z tworzywa. Proponuje zapoznac sie z
katalogiem Fibro, są tam ciekawe metody podginania i stosowania elementow
elastycznych.
Pozatym tylko doswiadczenie, myslenie i dobra wspolpraca ze ślusarzami.

Pozdrawiam
Pawel

Temat: "rzeźbienie" motorka
Grochem o ścianę- najgorsze że muszę trącić czas na czytanie tego z nadzieja że znajdę coś dla mnie ciekawego.
A ja pooglądałem tabele materiałów i zauważyłem pewną zależność(dotyczy ona materiału na korby), bez zagłębiania się w bardziej złożone parametry waga stopów Alu bardzo uśredniona wynosi 2,7g/cm3 a stali około 8g/cm3 za to współczynnik rozciągania jakiegoś tam nie kosmicznego stopu dla Alu to 700N/mm2 i podobnie 1000dla stali. Na pewno bardzo duży wpływ na konstrukcje korbowodu maja inne parametry nie tylko wytrzymałość na rozciąganie ( np. przewodnictwo cieplne czy tłumienie drgań) jak też na pewno istnieją stopy (albo po obróbce fizyko-chemicznej) o wyższych parametrach niż ja przytaczam ale wyłania mi się taki obraz że nie dla widzimisie robi się korby z Alu że raczej nie da się tak odchudzić stali by uzyskać wagę Alu a jednocześnie pozostawić te same parametry mechaniczne.
MarekTemat: PROPOZYCJA pl.sci.materialoznawstwo
Hejka!


|  Nazwa grupy: pl.sci.materialoznawstwo
| Nikt nie zainteresowany?
Grupowi experci siedzą po bibliotekach i uzupełniają wiedzę z
zakresu materiałów, żeby Ci tę grupę uwalić. ;)


Aż Ty azotowany jarzeniowo poddany obróbce cieplno-chemicznej i wyżarzaniu
rekrystalizującym pręcie z siluminu !
Jak śmiesz nazywać szyderców expertami ?!
A poszedł stąd, bo jak przyłoże krzywą C, a poprawie dyslokacją
tetragonalnej sieci krystalograficznej powstałej w wyniku przemiany fazowej
cementytu trzeciorzędowego ! Obróbkę plastyczną + starzenie też mogę
zapewnić :-|

Temat: Fototerrorysta


Chcialbym zapytac ktore ze zwiazkow chemicznych stosowanych w obrobce
fotograficznej mogly zostac zinterpretowane jako potencjalnie sluzace do
wyrobu materialow wybuchowych?


He he może to była magnezja?!
Z drugej strony jak długo resztki domniemanych materiałów wybuchowych
można wykryć np. na rękach?

Pozdrowienia Sprokett

Temat: HW-97 trochę inny niż wszystkie :)

A jako ten łącznik czyli przekładka oporowa nie lepszy byłby jednak brąz łożyskowany dwoma stalowymi podkładkami?Mam na myśli trwałość tego łącznika..

Można bez problemu zrobić z brązu z podkładkami ślizgowymi na łączniku. Można zrobić w zasadzie wszystko co się chce i co przyjdzie na myśl, a czy to będzie miało aż tak wielkie znaczenie zobaczymy w kolejnych eksperymentach . Co do wytrzymałości tego konkretnego łącznika nie widzę za bardzo możliwości jego zniszczenia. Ten materiał nie jest zbyt podatny na odkształcenia czy pęknięcia. Właściwości tego materiału przedstawiają się następująco :

duża sztywność, twardość, trwałość oraz wytrzymałość mechaniczna
duża stabilność kształtu w warunkach oddziaływania obciążeń cieplnych
wysoka elastyczność - odporność na uderzenia
niska rozszerzalność cieplna
dobre właściwości ślizgowe - samosmarowość
redukcja hałasu
tłumienie drgań
optymalna odporność na ścieranie
odporność na działanie promieniowania UV
łatwy sposób obróbki (toczenie, cięcie, frezowanie)
dobra odporność chemiczna na oleje, tłuszcze, smary, benzynę,Temat: tworzywa


potrzebuje jakies tworzywo które ma własciwosci fizyczne jak np. twarde pcv
ale żeby była prosta obróbka np. jak gips
tzn. żeby szybko schło po nałożeniu na przedmiot własciwie takie cos jak
żywica ale chętnie bym widział cos szybkoschnącego a może sa takie żywice
które utwardzają się np w 30 min? acha ponieważ zużyje tego +_ 3 kg to cena
też jest jakims parametrem....


A probowales np budowlanej pianki montazowej ?
Chemicznie bodajze jest to poliuretan, wstepne chwycenie w
czasie minut, po pol godzinie jest dosc twarde. Nakladane
natryskowo z pojemnika. Obrobka bajeczna, bo to jednak pianka.

Sporo materialow uzywaja protetycy dentystyczni - towar raczej drogi,
ale o sklad chodzi. Dawniej chyba uzywali proszku plexi zmieszanego z
monomerem - Sekowski twierdzil ze szybko sie zestala.

Epidiany tez mozna utwardzic w pol godziny, kwestia doboru
odpowiedniego i podgrzania. Niezle sa tez szpachlowki samochodowe.
Z tym ze obroba tego wymaga troche sily i energii :-)

J.

Temat: Tworzywo nie reagujace z wodaNie wiem czy zwracam sie naodpowiednia grupe ale...
Czy mogl by mi ktos doradzic z czego wykonac chlodnice do wody z akwarium.
Miedz niesety odpada ze wzgledu na wydzielaniu sie z niej (jak dla mnie :)
tajemniczych zwiazkow X ;). Poprostu poszukuje materiału nietoksycznego
(dla rybek) , latwego w obrobce, i oczywiscie o niezlej hmm "przewodnosci"
cieplnej ?
Dziekuje za wszelkie sugestie.


No to moze zloto...?

Dosc miekkie (latwe w obrobce mialo byc), chyba nietoksyczne
(nadzwyczaj trudno wchodzi w rekcje chemiczne) i ZTCP ma niezla
przewodnosc cieplna.

Maciek

Temat: Czy ktos sie pokusi?
inna tabelka
http://www.c2i.pl/index.php?m=page&s=p63zpnvmf13vv39ymridtg8qc9ogl6qu&id=4516

to o co prosisz nie jest takie proste
właściwie to wcale nie jest proste
to dużo roboty - parę doktoratów by się przy tym zrobiło.

po pierwsze trzeba by założyć, że dane są dostępne a nie są i niektóre nie będą, nawet do badań się nie dostanie bo nie sprzedadzą, zresztą po co?

dla porównania mamy rozkodowane DNA - to jest skład chemiczny
mamy fenotyp - to jest stal
wskaż ekspresję na podstawie kodu, bez używania mikromacierzy na 24k fajerki pitów
qmasz?

tu też tylko statystycznie wiemy i to ciągle jest sztuka i każdy kawałek stali jest inny

rada - korzystać ze sprawdzonych materiałów, o znanej (i możliwej dla nas ) obróbce cieplnej

widziałem, że melonmelon miał niezły butik, który z nadmiarem pokrywa normalne zastosowania...
a poza tym są węglówki - n9e lepsza niż 1095 bo czystsza

raczej lepiej określ kształt, wilekość noża, zastosowanie i inne żądania wobec jego parametrów - to będą wymagania

dalej koledzy tutaj z pewnością pomogą Ci dobrać materiał wyjściowy - to będzie specyfikacja

odwrotnie trochę nie zabangla... cóż Ci nazwy dadzą?Temat: spawanie

| Nie rozumiem. Myślisz, że konstruktor robi z tego,
| co w magazynie znajdzie, a potem idzie dać na mszę,
| żeby mu coś nie wybuchło??? Materiał się bierze taki,
| żeby z nim nie mieć problemów i już. Z praktyki mogę
| ci powiedzieć, że najgrubsze sztaby z najgorszego
| gatunku stali austenitycznej (304) po spawaniu TIG
| (ze żłobieniem co kilka ściegów!) jak sprawdzałem
| bardzo silnym magnesikiem, to ledwo czułem drgnięcie
| podczas przesuwania nad powierzchnią. To zresztą zależy
| od spawacza, ale nie martw się o austenity. Z innymi
| nierdzewkami- ferrytycznymi, martenzytycznymi, albo
| duplexami już tak słodko nie jest, ale to wszystko i tak
| zależy od technologii. Przecież z najbardziej parszywych
| pod tym względem duplexów robi się całe statki i chyba
| nie myślisz, że się je obrabia cieplnie po spawaniu, co?
|
| Konrad
|
|

wcale nie uwazam ze obrobka cieplna powinna byc wykonana po spawaniu
wlasnie chcialem zauwazyc iz nie zawsze material jest odpowiedni zaraz po
zakupieniu

ja mam do czynienia z nierdzewka w spozywce i wiem ze czasem jednak spawa
sie nie tak jak sie tego oczekuje - efektem jest jednak korozja - rzadziej
wystepuje w srodowisku o mniejszej aktywnoscitermicznej chemicznej itp

najgorsze jest to iz jest to zjawisko nieprzewidywalne

mozna je jednak minimalizowac poprzez operacje ktore opisalem

pozdrawiam
wlemac

Temat: Model heli udźwig 3kg
Makroni,

Ja napiszę tak - wielu amatorów (z zawodu automatyków, programistów itp) porywało się na: żyroskopy, regulatory 3f itp. Przez wiele lat niewiele z tego wyszło, a nakład sił i środków w porównaniu z cenami rozwiązań komercyjnych był niewspółmierny.
I ci ludzie też kiedyś myśleli że oprogramowanie do regulatora czy żyroskopu znajdą w necie .
Większość ludzi lepiej robi zarabiając pieniądze na tym, na czym się zna i kupując rozwiązania od zawodowców.
Helikoptery są tu niezłym przykładem - nie ma uzasadnienia robienie samemu serw, żyroskopu silnika, odbiornika itp. Obejrzyj sobie mechanikę głowicy śmigłowca i odpowiedz sobie ile czasu i materiału potrzebujesz, żeby ją wykonać na poziomie komercyjnym? Owszem - można samemu wykonać ramę (np. wycinanie cnc z płyt węglowych), mocowanie kamery itp.
Żeby wykonać mechanikę dużego śmiglaka musisz mieć dostęp do atestowanych materiałów, niekiedy do obróbki cieplno-chemicznej i umiejętności na poziomie frezera z prototypowni/narzędziowego. Masz to wszystko? O samym wyposażeniu nie wspomnę.

Wejdź głębiej w temat, a pewnie podzielisz mój punkt widzenia. A może się mylę i masz już na swoim koncie zaawansowane konstrukcje mechaniczne i elektroniczne, że śmiglak będzie tylko kolejnym, małym krokiem?Temat: pytania z 09.09

1. Wymienić materiały konstrukcyjne, właściwości i zastosowanie ceramiki.
2. Martenzyt def. + przemiana martenzytyczna.
3. Odpuszczanie niskie
4. Stal narzędziowa.
5. Poszeregować kolejno temperatury wyżarzania.
6. Jaką obróbke należy zastosować w celu uzyskania największej twardości a jaką w celu dobrej udarności i wysokiego stosunku Re/Rm.
7. Które z wymienionych cech są charakterystyczne dla stopów metali: plastyczność, niskie przewodnictwo cieplne, kowalność, połysk, wysoka odporność chemiczna.
Temat: czy naprawdę nikt nie może pomóc?


ja rozumiem, że nie należę do grona matematycznych głów
ale czy naprawdę wśród grupowiczów nie ma nikogo,
kto zniżyłby się do poziomu chemika i poradził gdzie w sieci
można znaleźć materiały nt. metod statystycznych obróbki danych,
błędów pomiarowych, korelacji, PLS, CLS, ILS, regresji itp.?

jeśli tak, to serdecznie przepraszam, że zakłócam spokój...
jeśli jednak nie - to z góry serdeczne dzięki

pozdrawiam
Tomasz


Twoje pytanie jest analogiczne do mojego pytania puszczonego na
grupe chemia: "Nie jestem chemikiem i szukam odpowiedzi na

- wiecie, pierwiastki, zwiazki chemiczne, reakcje, odczynniki,
reaktory,  probowki, i tak dalej" :)

Zadaj pytanie bardziej konkretnie.

A.L.

Temat: Proces technologiczny
Czy moze ktos miał projekt z technologii na podstawie tulei?musze zrobic: materiał,ilośc sztuk, obróbka cieplno-chemiczna,proces technologiczny,opisac jkaś maszyne i przyrząd.
Potrzebne pilnie,na środe wieczorem bo w czwartek oddaje.Dzieki z góry
przesyłajce na: anna-studentka@wp.pl
Temat: Sztucer Remington
Witam
Nie wiem jak ma się sprawa kucia luf w broni ale jedno moge powiedzieć jako inzynier...
Kucie luf na gorąco a następnie ich hartowanie zmienia strukture stali, jej właściwości fiyczne oraz chemiczne ( poprodukty w procesie grzania oraz hartowania ). Natomiast lufa kuta na zimno niedość że zachowuje pierwotną strukturę chemczna - czyli taką do na jaką zamierzała być stworzona. Tj jesli chcilismy stal z dodadkiem molibdenu to nie obawiamy sie ze dostanie sie tam dodatkowo siarka i wegiel w procesie grzania - ale też i poprawiają się warunki struktury fizycznej poprzez zagęszczęnie materiału na skutek kucia.
Podsumowując, lufa kuta na zimno bedzie bardziej wytrzymala ale nie jest powiedziane ze jej warunki strzalu beda lepsze. To juz wynika z samej technologi dalszej obrobki i zastosowanego wzoru.Temat: Prasa hydrauliczna

..ten roztwór HF + HNO3 jakoś sie nazywa? Nigdy o tym nie słyszałem...
r-r do trawienia chemicznego stali stopowych - stosowany w celu poprawy wlasnosci warstwy powierzchniowej po wszelkiego rodzaju obrobkach cieplnych, mechanicznych,... uzywa sie tez innych r-r; w przypadku zainteresowania moge podeslac troche materialow na ten temat ale to juz emailem
Temat: [Świętokrzyskie - szynobusy ciągle się psują


Koła były bardzo zużyte, chociaż ten szynobus przejechał mniej kilometrów
niż
drugi, a oba jeździły po tych samych trasach - mówi Mariusz Brzeziński ze
świętokrzyskiego urzędu marszałkowskiego.


Tu sprawa wydaje mi się jasna. Koła lub obręcze kół wykonano z niewłaściwego
materiału (nie wiem czy koła są monoblokowe czy z obręczami). Oczywiścia na
ateście materiałowym wszystko sie zgadza bo wystawiono go na podstawie
podstawionej próby. Lub też spartolono albo nie wykonano obróbki cieplej.
Wszystko wyjdzie w badaniu składu chemicznego, własności mechanicznych, badań
metalograficznych.

Temat: film 8mm?
Nooo, to wcale nie jest takie trudne. Jak pokazał się pierwszy Fomapan R100,to naczytawszy się o rewelacyjnej i dorównującej Agfowskiej SCALI tonalności tego materiału, będąc przejazdem w Ostrawie kupiłem kilka rolek ( 35 mm oczywiście ) Problem zrobił się po naświetleniu, bo chemię musiałem sam zestawić. Na szczęście był dostępny opis składu chemicznego wszystkich ( 8- ośmiu ) kąpieli i już po 5 tygodniach zdobywania składników miałem wywołane wszystkie , pięęękne czarno- białe slajdy. Faktycznie były rewelacyjne- ale czas obróbki - ok.3 h bez końcowego płukania i suszenia lekko dobijający. Ale za to składników niektórych mi zostało na tyle, że do dzis wywoływacz do papieru i D-23 jeszcze z nich robięTemat: Fototerrorysta


Chcialbym zapytac ktore ze zwiazkow chemicznych stosowanych w obrobce
fotograficznej mogly zostac zinterpretowane jako potencjalnie sluzace do
wyrobu materialow wybuchowych?

wiecej : http://fakty.interia.pl/news?inf=536770

--
__________________________________
Boze! Jaki ja jestem piekny !

GG:5401526
__________________________________


A moze ten facet uzywal heksogenu do czyszczenia kibla, a zapalnik pomylil
mu sie z zapalniczka ?

E-zop

Temat: Fototerrorysta


Chcialbym zapytac ktore ze zwiazkow chemicznych stosowanych w obrobce
fotograficznej mogly zostac zinterpretowane jako potencjalnie sluzace do
wyrobu materialow wybuchowych?

wiecej : http://fakty.interia.pl/news?inf=536770


Na ciele osoby podejrzanej znaleziono ślady heksogenu - w Polsce
niedostępny.
Hmm oni chyba nie oglądali jakiegokolwiek serwisu piro.

Kuba

Temat: Fototerrorysta


Chcialbym zapytac ktore ze zwiazkow chemicznych stosowanych w obrobce
fotograficznej mogly zostac zinterpretowane jako potencjalnie sluzace do
wyrobu materialow wybuchowych?


Żaden. Myślę, że  badania śladów MW zrobiono metodą chromatograficzną. Gdzieś
czytałem też o jakiś "dezodorantach". "Psika" się  taki dezo na paczke np. na
poczcie i jak zawiera  MW to powstaje jakaś barwa. Chodzi pewno tu o petn czy
rdx  z którego zrobiony jest semtex albo  jakieś znaczniki ( markery ) dodawane
do tych MW.  No bo pewno o  azotan amonu nie chodzi. Mógł nawozić ogródek.
Może leki  brał zawierające petn czy ngl ?? . Na pewno są takie nasercowe. Ale
w tym wieku ??  

Pozdr. A  

Temat: plastik czy plastyk?


dyskusyjnych

| Mam na myśli tworzywo sztuczne. Jak powinno się pisać?

| Jolka

Oprócz artysty plastyka (tu mamy consensus, że przez "y") i tworzywa
sztucznego, nad którym trwa dyskusja, jest jeszcze materiał wybuchowy.
Do popielniczki w salonie podłożono 600g plastiku czy plastyku?

Leszek L.


Plastik jest tworzywem syntetycznym (wyroby chemiczne), które nie wyst. w
przyrodzie - nylon, teflon...
Mamy także tw. sztuczne (przetworzone, ale bez wielkiej chemii) - papier,
beton, cegła, szkło...
Także tw. naturalne (nieprzetworzone) - kamień, drewno...
Plastycy (artyści) zajmują się obróbką wszelkich tworzyw...

Temat: Fototerrorysta

Chcialbym zapytac ktore ze zwiazkow chemicznych stosowanych w obrobce
fotograficznej mogly zostac zinterpretowane jako potencjalnie sluzace do
wyrobu materialow wybuchowych?


byc moze azotan srebra - po straceniu tlenku srebra i jego rozpuszczeniu
wydziela sie srebro piorunujace. ew w gre wchodza zwiazki srebra typu
piorunian srebra albo azydek srebra. moze jakas rtec z lamp (pozniejsza
produkcja piorunianu rteci)?


Boze! Jaki ja jestem piekny !


narcyzm?

pozdrawiam

Temat: Neurony wciaz zywe!


kto ma problem dla NN niech napisze na liste.
Podam algorytm rozwiazania problemu bez NN.
Jacek


To, że do każdego problemu da się zastosować model matematyczny (bardziej
lub mniej udany), w żaden sposób nie przekreśla przydatności NN. Przecież
jedną z podstawowych zalet NN jest to, że nie trzeba szukać modelu
matematycznego. Poza tym nie brakuje zagadniej, których najlepsze
rozwiązanie dają właśnie NN.
Swego czasu popełniłem pracę na temat przewidywania własności mechanicznych
blach za pomocą NN, w której dokonałem porównania wyników otrzymanych za
pomocą NN, z wynikami opracowanymi metodą regresji liniowej (metody może
nienajdokładniejszej, ale chyba optymalnej dla 22 parametrów (15 składników
chemicznych i 7 parametrów obróbki plastycznej)).
Nie powiem, żeby wyniki otrzymane z NN, biły na głowę te obliczone ze
współczynników regresji, ale ich przewaga była niezaprzeczalna, a to już
wystarcza aby potraktować NN jako poważne narzędzie.
Po szczegóły odsyłam do materiałów z konferencji "KomPlasTech '99".

Pozdrawiam
           Rafał Sowa

Temat: Charakterystyka metalu na nóż
Najlepszym materiałem na ostrze noża jest stal narzędziowa (zawiera ona więcej niż 1% C i w okolicach 1,5% Cr), stal taka hartuje sie łagodnie w oleju na wysokie twardości oscylujące w granicach 58-60 HRC). Jest jeszcze stal szybkotnąca, która można zahartować do 70HRC, tnie fenomenalnie, ale jest droga i bardzo niewygodna w obróbce. Trudno rozpoznać czy dana stal jest dobra i nie da sie rozpoznac jenego gatunku od drugiego. Najlepiej jest spojrzeć na skład chemiczny stali i na tej podstawie wnioskowac o jej "klasie". Np. jeżeli stal ma dużo węgla 1-1,5% to po zahartowaniu bedzie twarda, do tego ma chrom w ilości więcej niż 1,5 to łagodnie sie hartuje w oleju, jeżeli ma go 10-18% jest szansa na pewną odpornośc na korozje, molibden to odpornośc na ścieranie itd.
Dobra stal na nóz to taka która swietnie trzyma ostrze, najlepiej jakby nie łapała wilgoci z atmosfery, najlepiej płytko hartująca sie, aby miała sprężysty rdzeń przy twardej powierzchni.Temat: Fototerrorysta

| Chcialbym zapytac ktore ze zwiazkow chemicznych stosowanych w obrobce
| fotograficznej mogly zostac zinterpretowane jako potencjalnie sluzace do
| wyrobu materialow wybuchowych?
byc moze azotan srebra - po straceniu tlenku srebra i jego rozpuszczeniu
wydziela sie srebro piorunujace. ew w gre wchodza zwiazki srebra typu
piorunian srebra albo azydek srebra. moze jakas rtec z lamp (pozniejsza
produkcja piorunianu rteci)?


Dzieki


| Boze! Jaki ja jestem piekny !
narcyzm?


Tak. Bardzo rozbudowany i uzasadniony ;)

Temat: Do "custom-makerow"
Zapomnialem podac jeszcze jeden link w poprzednim poscie wiec teraz to zrobie: OBRÓBKA CIEPLNA I CIEPLNO-CHEMICZNA STALI. Jest to rozdzial VII z ksiazki "Ćwiczenia z materiałów metalicznych". To tez warto przeczytac jesli ktos jest zielony w temacie a chcialby zmienic kolor .Temat: Polaroid 600
Może mi ktoś wytłumaczyć po co się zanurza materiały (domyślam się że chodzi tylko o negatywy) polaroida w siarczanie sodu ? Jak tak patrze na nie to przecież są użyteczne bez dodatkowej obróbki chemicznej... ???Temat: Fototerrorysta
Chcialbym zapytac ktore ze zwiazkow chemicznych stosowanych w obrobce
fotograficznej mogly zostac zinterpretowane jako potencjalnie sluzace do
wyrobu materialow wybuchowych?

wiecej : http://fakty.interia.pl/news?inf=536770

Temat: Propozycja:pl.rec.foto.ciemnia


-----------------RFD--(Request for Discussion)------------------
Nazwa grupy: pl.rec.foto.ciemnia

Krotki opis: Wszystko co wiaze sie z praca w ciemni fotograficznej.


Nie używamy opisów z gatunku "wszystko o", "grupa poświęcona", itd. Może
"Ciemna strona fotografii."?

[...]


Opis: Celem grupy jest szerzenie wiedzy na temat chemicznej obróbki
materiałów fotograficznych.


Powyższe zdanie mi nie brzmi.


Tematy jakie porusza grupa to: obróbka materiałów fotograficznych
czarno-białych i kolorowych, dobór odpowiednich materiałów, opisy różnych
technik stosowanych w ciemni, opisy sprzętu, prezentacja wyników własnej
pracy.


Na czym ma polegać rzeczona prezentacja? Bo jeżeli na zamieszczaniu skanów
na grupie, to jestem silnie przeciw.


Dozwolone jest umieszczanie ogłoszeń o tematyce związanej z ciemnią
fotograficzną


Zakończ zdanie kropką i podkreśl, że pojedynczych i nie powtarzających się
zbyt często...


Zabronione jest pisanie nie na temat, a w szczególności o fotografii
cyfrowej, jak i o zagadnieniach fotografii klasycznej nie związanych
bezpośrednio z ciemnią.


Osobiście preferuję formę "niezwiązanych"... Nie znalazłem zakazu wysyłania
binariów, crosspostowania na inne grupy w hierarchii pl.rec.foto lub
przynajmniej wymogu ustawienia FUT...


Uzasadnienie:
Dotychczas nie istniała grupa poświęcona tylko i wyłącznie ciemni
fotograficznej. W związku z tym wszelkie posty są
wysyłane na grupę pl.rec.foto, ogłoszeń tych jest bardzo dużo co
sugeruje duże zainteresowanie tematem.


Zapodaj konkretne liczby. W odniesieniu do całości pl.rec.foto, oczywiście.


Często sami użytkownicy sugerują powstanie grupy pl.rec.foto.ciemnia.


Właśnie widzę ;-P


Na tak przemawia również istnienie anglojęzycznej
grupy rec.photo.darkroom co ukazuje sensowność wydzielenia takiej
grupy.


Istnienie grupy w Big8 nie jest żadnym argumentem za powstaniem grupy w
hierarchii pl.* . Liczba potencjalnych odbiorców jest jakby kilkadziesiąt
razy mniejsza (lekką ręką licząc).


Ogloszenie:
pl.news.nowe-grupy
pl.announce.newgroups
pl.rec.foto
pl.rec.foto.art


+ pl.sci.chemia ?


Czas trwania: Tydzien


Wolałbym "tydzień."


 -----------------RFD-KONIEC--------


Ok.

Temat: Fotografia kryminalistyczna

w aparacie cyfrowym za nosnik obrazu moze byc uwazany wlasnie plik a nie karta, poniewaz obraz zapisywany jest w/na pliku a dopiero sam plik jest zapisywany na karcie pamieci...
proces zapisywania zdjecia przez aparat cyfrowy polega na przeksztalceniu promieni swiatla padajacych na matryce na plik i zgodnie z tym procesem wg mnie nosnikiem sensu stricto jest wlasnie plik. karta jest "nosnikiem grupy nosnikow" ...

No niestety zaproponowana przez Ciebie wykładnia jest wykładnią contra legem. Zgodnie bowiem z § 1 ust. 3
Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 2 czerwca 2003 r. w sprawie rodzaju urządzeń i środków technicznych służących do utrwalania obrazu lub dźwięku dla celów procesowych oraz sposobów ich przechowywania, odtwarzania i kopiowania zapisów

Utrwalania obrazu lub dźwięku z przeprowadzonej czynności procesowej można dokonywać na środkach technicznych przeznaczonych do utrwalania obrazu lub dźwięku w urządzeniu (…) a w szczególności na materiałach światłoczułych, taśmach magnetycznych, płytach CD oraz innych materiałach właściwych dla danego rodzaju urządzenia, zwanych dalej "nośnikami" .
a także:

§ 3. 1. Nośnik wraz z jego metryką identyfikacyjną należy opakować i zabezpieczyć odciskiem okrągłej pieczęci jednostki przeprowadzającej czynność procesową, umieszczając na opakowaniu informacje dotyczące sygnatury akt sprawy i organu przeprowadzającego czynność oraz czasu jej przeprowadzenia i osoby dokonującej opakowania.
(...)
3. Nośnik niewymagający obróbki chemicznej oraz nośnik po zwrocie z laboratorium rejestruje się i przechowuje w sposób przewidziany dla dowodów rzeczowych.
4. Każde otwarcie i ponowne zamknięcie opakowania nośnika należy odnotować w metryce identyfikacyjnej przez określenie osoby dokonującej otwarcia lub zamknięcia opakowania, czasu, miejsca i celu, w jakim zostały dokonane.
5. Jeżeli zachodzi potrzeba zmiany opakowania nośnika, należy dołączyć do niego dotychczasowe opakowania i wraz z metryką identyfikacyjną opakować je wspólnie oraz opisać w sposób, o którym mowa w ust. 1.

w jaki sposób można dokonać tych czynności z plikiem w formacie RAW
Chodzi tu o te "inne materiały właściwe dla danego rodzaju urządzenia". Pliku nie można uznać za materiał.
Przenosząc Twój sposób rozumienia nośnika na fotografię analogową nośnikiem byłaby substancja światłoczuła znajdująca się na kilszy fotograficznej czy magnetyczna znajdująca się na taśmie magnetycznej. Jest to trochę argumentum ad absurdum, ale...
Osobiście oceniam Twoje spostrzeżenia jako słuszne, ale w sensie postulatu de lege ferenda, a nie wykładni obecnie obowiązujących przepisów prawa.
Temat: Nanotechnologia
Polimerowy odpowiednik krzemu
W amerykańskich laboratoriach opracowano polimerowy półprzewodnik, który właściwościami elektrycznymi dorównuje obecnie najpopularniejszemu półprzewodnikowi, jakim jest krzem.
Nowy materiał jest tani w produkcji i nadaje się do wykorzystania przy budowie urządzeń elektronicznych np. polimerowych układów scalonych, donosi "Nature Materials".

Zespół badawczy składał się z naukowców z czterech czołowych amerykańskich instytutów Stanford University, Stanford Synchrotron Radiation Laboratory, Merck Chemicals oraz Palo Alto Research Center. Efektem wspólnych badań było opracowanie metody otrzymywania oraz dokładne przebadanie nowo zsyntetyzowanego polimerowego półprzewodnika, o wysokim stopniu krystaliczności.

"Właściwości elektryczne zsyntetyzowanego przez nas politiofenu (ang. polythiophene), którego polimerowy łańcuch wzbogaciliśmy dodatkiem monomerów tieno[3,2-b]tiofenu, są niemal identyczne, jak te obserwowane dla nieorganicznego półprzewodnika - krzemu" - mówi doktor Michael D. Mcgehee ze Stanford University.

Złożony skład chemiczny łańcucha polimerowego miał na celu usunięcie głównej "bolączki" polimerowych półprzewodników, jakim jest brak odporności na niszczące (poprzez utlenianie) działanie tlenu zawartego w atmosferze oraz negatywny wpływ zmian wilgotności powietrza.

"Wielkość pojedynczych polimerowych kryształów umożliwia łatwą obróbkę materiału za pomocą standardowych technik stosowanych w nanotechnologii (nanorytownictwo, nanolitografia, nanodrukowanie - PAP)" - wyjaśnia dr Michael D. Mcgehee.

By zestalić układ polimerowych kryształów w przewodzącą prąd elektryczny, odporną na działanie warunków fizycznych warstwę, należy materiał wyżarzyć w temperaturze 180 stopni Celsjusza.

Jak twierdzą naukowcy, opracowany przez nich polimer może być w łatwy sposób nanoszony na różne powierzchnie za pomocą zwykłej drukarki, tworząc przewodzące prąd, elektroniczne ścieżki oraz elementy ultra cienkich tranzystorów.

"Materiał ten idealnie nadaje się do produkcji nowej generacji tanich, elastycznych i bardzo lekkich urządzeń elektronicznych zaopatrzonych w duży wyświetlacz" - dodają naukowcy.
http://wiadomosci.onet.pl...0,686,item.htmlTemat: Blacha tytanowo - cynkowa czy dachówka?


Witam,
nie mam na myśli walorów estetycznych bo to rzecz gustu ale
-cenę tej blachy do dachówki


cześć,

mój znajomy położył dach z tytan cynku. ja też się zastanawiałem nad tym
materiałem, ale wybrałem aluminium (dach do pewnego stopnia podobny do tego
z Twojego projektu). powód? ja za świetnej jakości alumium firmy Praefa
zapłaciłem 50 zł za m2. na tytan cynk musiałbym wydać 150 zł za m2.

co ciekawe - jak zobaczysz sobie na skład chemiczny obu materiałów
zobaczysz, że w obu przypadkach ilosci tytanu są raczej śladowe (mniej niż
1%). w przypadku blachy tytanowo cynkowej ten TYTAN ma raczej charakter
marketingowy (tak na prawdę jest to blacha CYNKOWO-tytanowa). jeśli jeszcze
nie dokonałeś wyboru, a nie chcesz aluminium to proponuję ci zapoznanie się
z materiałem pt. alucynk (z niego zrobiony jest cały dach lotniska Ławica w
Poznaniu). ten materiał posiada cechy zarówno TC jak i aluminium.

ktoś tu mówił o wykonawcach - faktycznie jest niewiele dobrych ekip. ja znam
dwie - jedna robiła u ww. kumpla - są absolutnie rewelacyjni!! druga - robi
u mnie (co prawda z aluminium, ale specjalizują się też w TC) i... są
absolutnie rewelacyjni :-) namiary mogę podać na priva. obie firmy z
poznania. musisz się natomiast liczyć z tym, że DOBRE położenie blachy (czy
to TC czy aluminium) trwa. u mnie dach, który ma około 200m2 kładli 2
miesiące. dużo czasu zajmują obróbki, detale, kominy, etc.

faktycznie o kwestiach estetycznych nie ma sensu dyskutować, ale powiem Ci,
że jak patrzę na mój domek z tym pięknym dachem na tle tych wszędobylskich
dachówek to mi się tak fajnie robi ;-)

pozdro,
wojtek

Temat: Rodzaje połączeń pomiędzy elementami ramy przyczepy lekkiej

http://www.przyczepy.warszawa.pl/przyczepy/czesci.htm
Dzięki za linka. Oczywiście zamierzam zastosować fabryczne części do takiej przyczepki. W zasadzie to wszystkie elementy można kupić. Ale ramę muszę zrobić sam.


lepiej nie kombinuj z tymi śrubami i nitami tylko pospawaj
No właśnie, nie tyle problem jest w tym, że nie mam spawarki, ale raczej to, że nie umiem spawać. Trochę obawiam się jakości swoich spawów.

Dlatego zadałem pytanie o te połączenia. Inne połączenia prawdopodobnie będą dla mnie prostsze i bardziej efektywne wytrzymałościowo i czasowo (szybciej je wykonam).

Jeśli chodzi o nitowanie to czy wystarczyłyby nity zaciskane jednostronnie? Takie jakie można kupić w sklepach dla majsterkowiczów. Oczywiście o dużej średnicy. Czy też muszą to być nity bardziej profesjonalne i zakładane tradycyjnie.Ciekawe jest to, że nasze prawo nie określa jaki ma być rodzaj materiałów wykorzystany do budowy takiej przyczepki a wiadomo że sposób łączenia elementów ze sobą jest podyktowane jego wlaściwościami chemicznymi i fizycznymi. Czyli idąc dalej diagnosta może podeprzec sie tylko doświadczeniem a nie wiedzą techniczną z metalurgii ( czy innej dziedzinie obrobki materiałów).


Bo możnaby zrobić przyczepkę z różnych materiałów: sklejki, listew sosnowych, kompozytu poliestrowo-szklanego, itd. Ale zapewne większość osób robi sobie przyczepki z tradycyjną technologią: spawane rurki stalowe. Dlatego ja też nie chce kombinować, ale za wyjątkiem tego spawania. Po prostu nie mam takiej możliwości. Chyba, że dam komuś do zespawania i problem się rozwiąże

Do bezpieczeństwa też można podejść inaczej - robić przyczepkę o odpowiednio mocnej ramie. Badania specjalistyczne chyba mało komu by się opłaciły...Temat: Jak ładnie oczyścić bagnet?
Witam.
Może ja się nie znam, ale dla mnie czyszczenie jakiegokolwiek znaleziska metodą mechaniczną (papier, szczotka druciana (i to na wiertarce!!!), pilniki ect.) to barbażyństwo!!! Już widzę archeologów pracujących za pomocą wiertarek i pilników... Szanowni Panowie z tego co ja wiem, (a z wykształcenia jestem materiałoznawcą) to korozja (tzw "rdza") to tlenek metalu, a produkt z którego powstaje to metal. Należy więc sporzadzić miksturkę, która rozpuszcza tylko(!!!) tlenek danego metalu. Kłopot w tym że:
a) trzeba znać mniej więcej metal z jakiego został produkt zrobiony,
b) może być kłopot ze zdobyciem dopowiednich składników do miksturek.

Można spróbować tzw odredzewiaczem (nie zawsze działa) i sporą dawką cierpliwości. Nastepnie krok po kroku usuwać miękką szczotką miedzianą warstwy rdzy (moczenie, delikatne zebranie tego co chce odleźć, moczenie, zbieranie, moczenie, zbieranie tid itd.)Żadnego hamstwa!!!. Czasami to trwa dobrych parę tygodni... Chyba, że chcesz mieć bagnet na błysk a nie oczyszczony eksponat. Jeśli na błysk - szlifiera i naprzód. Jeśli antyk - to trochę roboty jest. Kiedyś odrdzewiałem bagnet kolegi i ideałem nie była ale zachowałem maksymalną ilość materiału rodzimego - a chyba wam o to chodzi. Jeśli ktoś jest zainteresowany składem miksturek do odrdzewniania to musi uzbroić się w cierpliwość - poszukam w notatkach . Konserwacja najlepiej za pomocą oleju do konserwacji (czasami nasącza się nimi papierki w które pakuje się łożyska) a nie jakimiś WD40 czy innymi badziewiami. Jest taki płynik firmy STP który świetnie radzi sobie z rdzą ale trudny do zdobycia i nie z każda rdzą sobie radzi
Nie wiem czym sa nanoszone sygnatury i jak wyglądają ale na pewno za pomocą obróbki mechanicznej łatwiej je "zdjąć" niż obróbki chemicznej
Pozdrawiam.

Jeśli mam szukać mikstur to dajcie znaćTemat: Wieprzowy diesel
Było juz o oleju napędowym z pomarańczy, było o tym z kokosów, a teraz czas na ... z różowych świnek . Poniżej materiał dot. nowego przeznaczenia tłuszczu zwierzęcego.

Okazuje się, że niebawem produkcja paliwa będzie możliwa praktycznie ze wszystkiego. Amerykańskie koncerny ConocoPhillips oraz Tyson Foods opracowały wspólny projekt, dzięki któremu będzie możliwe produkowanie oleju napędowego z tłuszczu wieprzowego, wołowego oraz drobiowego.

Odpowiednio przetworzone tłuszcze zwierzęce będą przerabiane na olej napędowy przypominający swoim składem chemicznym paliwo typu biodiesel z właściwościami identycznymi jak paliwo bazowane na ropie naftowej.

W praktyce oznacza to mniej więcej tyle, że silniki nie będą potrzebowały modyfikacji, żeby "ruszyć" na zwierzęcym paliwie. Tłuszcz zwierzęcy jest produktem ubocznym, który powstaje w fabrykach Tysona i do tej pory był wykorzystywany do produkcji mydła i kosmetyków.

Dzięki specjalnym obróbkom chemicznym, zwykły tłuszcz zostanie przekształcony na bezsiarkowy olej napędowy. Nawiązując do słów przedstawiciela jednego z koncernów mniej więcej tak wyglądać będzie proces przetwarzania: "Poprzez termiczną depolimeryzację, tłuszcze zwierzęce będą przekształcane w węglowodorowe wsady, z których będzie można stworzyć olej napędowy wysokiej jakości. Dodatek w postaci tłuszczu zwiększy właściwości zapalne mieszanki."

Jeżeli wszystkie plany pójdą tak jak należy, "tłuste" paliwo wejdzie do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych pod koniec tego roku. Oba koncerny mają w planach produkcję 650 milionów litrów nowoczesnego paliwa.

[mojeauto.pl link]Temat: Outperforming steel - nietypowy materiał na nóż
Witajcie!

W chorych głowach mojej i kolegi pojawił sięostatnio pomysł wyrabiania noży ze stopów dentystycznych. Z tego co mówił kolega- spec od protetyki dentystycznej, materiały te mają lepsze parametry mechaniczne i chemiczne niż jakakolwiek stal.
Po zabawie z niewielkim i bardzo ażurowym odlewem pozostały mi dziwne odczucia. Materiał jest lekko elastyczny, ale odkształcenie opdlewu (zbliżony kształtem do koła, max. 1mm2 przekroju) leżało poza moimi możliwościami fizycznymi. I szczerze mówiąc wątpię, by ktoś był to w stanie zrobić bez użycia narzędzi.
Stopy te są całkowicie inertne wobec ciała ludzkiego, raczej nie ma możliwości, by zżarła je korozja (wykluczam bardzo agresywne środowiska).
Są podobno bardzo twarde i odporne na ścieranie.
Obróbka sprowadza się do odlania finalnego kształtu. W tej chwili mamy plany instalacji, na której bedziemy mogli wykonać dowolny kształt o długości całkowitej ok. 30-35cm.

Jeśli chodzi o wykończenie, to prawdopodobnie tylko mirror finish, ew. piaskowanie (ktoś podpowiadał pył korundowy). Ze względu na wysoką odporność materiału na ścieranie raczej niemożliwa jest obróbka ręczna.

W tej chwili głównym problemem pozostaje cena surowego materiału wynosząca ok. 800pln/kg. Straty podczas obróbki są niemalże zerowe.

Poniżej podaję parametry kilku przykładowych stopów.
Stal chromoniklowa:
węgiel 0,02-0,08% ;
chrom 18-20%;
nikiel 8% ;
mangan, krzem ,molibden

Chromokobalt:
kobalt 36-62,6%;
chrom 21-30%;
nikiel 0-30%;
molibden 5-7%;
mangan 0-3%;
miedź 0-3,5%;
wolfram 0-5%
węgiel 0-0,4%

Wironit:

Cechy stopu: Standardowe wartości

Posiada certyfikat Bio
Gęstość [g/cm3] 8,2
Twardość Vickera (HV 10) 350
Granica elastyczności (rp 0,2) [Mpa] 600
Moduł elastyczności ok. [Mpa] 6,2
Przedział topliwości [°C] 1350-1320
Temperatura odlewania [°C] 1460

Skład (w %):
Co: 64,0
Cr: 28,0
Mo: 5,0
C: max. 0,35
Pozostałe: Si, Mn

Prosiłbym o Waszą opinię nt. tych materiałów. Czy nadadzą się na wysokiej(najwyższej) klasy nóż?Temat: LISTA PYTAŃ z poprzednich egzaminów!!!!! <- TUTAJ WKLEIŁ
mniej wiecej tak:

1) kompozy, omów budowę i podaj charakterystyczne własności tych materiałów
2) wymień i z charakteryzuj fazy i składniki strukturalne wyst. w stalach i żeliwach
3) hartowanie:
-rodzaje
-struktura
-własności stali po hatowaniu (jak należy hartować stal nie stopową nad eutektoidalną)
4) omów podst. własności użytkowe i zast. żeliw, wymień rodzaje żeliw szarych.
5) w jakim celu i w jaki sposób przeprowadza się wyżażanie grafitowe.

1. Wymienić materiały konstrukcyjne, właściwości i zastosowanie ceramiki.
2. Martenzyt def. + przemiana martenzytyczna.
3. Odpuszczanie niskie
4. Stal narzędziowa.
5. Poszeregować kolejno temperatury wyżarzania.
6. Jaką obróbke należy zastosować w celu uzyskania największej twardości a jaką w celu dobrej udarności i wysokiego stosunku Re/Rm.
7. Które z wymienionych cech są charakterystyczne dla stopów metali: plastyczność, niskie przewodnictwo cieplne, kowalność, połysk, wysoka odporność chemiczna

1. podaj cechy harakterystyczne stopów i metali (budowa, % zawartość węgla itd...)
2. ceramika i szkło
3. perlit i martenzyt (struktury martenzytu w poszczególnych temperaturach)
4. pzremiany podczas odpuszczania martenzytu
5. co decyduje o zawartości austenitu szczątkowego po przemianie martenzytycznej
6. porównaj austenit i feryt pod względem budowy własności fizycznych cele i sposób odpuszczania wyżażań

1. wymień grupy materiałów i ich cechy (polimery , ceramika, stale, szkło... jescze 2 albo 3 inne są)
2. martenzyt po odpuszczaniu temp. jak się zmienia struktura pod wpływem temp.
3. wyżażanie normalizujące zupełne sferroidyzujące
4. przemiana perityczna
5. austenit i eryt porównaj strukturę krystalizną i własności cechy i temp w której wyst.

1. wymień znane ci grupy materiałów konstrukcyjnych scharakteryzuj ich własości i zast. materiałów ceramicznych.
2. które z wymienionych cech są cechami charakterystycznymi stopów metali; plastyczność, niskie przewodzenie ceipła, kowalność, połysk, wysoka odporność chemiczna.
3. martenzyt definicja cechy przemiany martenzytycznej.
4. odpuszczanie niskie: temp struktura po odpuszcaniu, własności po odpuszcaniu.
5. stal własności, stale narzędziowe.
6. uszereguj wyżażanie ze względu na temp. od najwyższej: stabilizujące, ujednoradniające, normalizujące odprężające, zmiękczające, niezupełne.
7. jaką obróbkę cieplną zas. do stali w celu uzyskania max twardości a jaka w celu uzyskania udarności i wyskokiego stosunku re / rmTemat: Metale z nanocząstek

Metale z nanocząstek
Miękki metal, przypominający znaną przez wszystkie dzieci "glinę", można dowolnie formować w różnego rodzaju matrycach, po czym utwardzać termicznie.
W zależności od wysokości zastosowanej temperatury mogą powstawać elementy porowate o różnej, kontrolowanej wielkości otworów lub całkowicie lite - informuje "Science".

Amerykańska grupa badawcza z Northwestern University, kierowana przez doktora Bartosza A. Grzybowskiego (byłego studenta Uniwersytetu Gdańskiego i Yale University oraz doktora Harvard University), w której skład wchodzą polscy oraz amerykańscy naukowcy, odkryła metodę modyfikacji nanocząstek metalu, których agregaty tworzą zupełnie nowy rodzaj materiału o właściwościach metalicznych. Nowy materiał powstaje na skutek modyfikacji drobinek metalu - złota (Au), srebra (Ag), platyny (Pt) oraz ołowiu (Pb) o średnicy około 5 nanometrów, polegającej na dołączeniu do powierzchni nanocząstek fotoaktywnego związku chemicznego (ditiolu transazobenzenu). Nanometr to miliardowa część metra, a nanocząstki to drobinki o średnicy powyżej 50 nanometrów.

Modyfikacja ta powoduje łączenie się nanocząstek w większe agregaty pod wpływem światła nadfioletowego (UV).

W ten sposób powstaje materiał o właściwościach jednocześnie metalu (przewodzenie prądu elektrycznego) oraz plastiku, gliny (możliwość zmiany kształtu, wypełniania form w temperaturze pokojowej).

Po podgrzaniu materiału do 50 stopni Celsjusza następuje jego wstępne utwardzenie, co ułatwia wyjęcie materiału z matryc, którymi można łatwo formować potrzebne kształty metalowych elementów (np. małe tryby itp.). Taki materiał przewodzi prąd elektryczny, jednocześnie będąc materiałem o dużej porowatości (wielkość otworów zależy od średnicy agregatów z jakich powstał metalowy element), gdzie powierzchnia właściwa wynosi około 8 metrów kwadratowych na 1 gram porowatego metalu.

Dalsza obróbka termiczna elementów (podgrzanie powyżej temperatury 300 stopni Celsjusza) powoduje ich całkowitą "metalizację" - zmniejszają się pory, element traci szereg detali, a próbka kurczy się o 10-20 procent.

Według naukowców metoda pozwala na tworzenie elementów wykonanych zarówno z jednego rodzaju metalu, jak i stopów, a raczej mieszanin różnych nanocząstek metalu (np. złota-srebra, złota-ołowiu).

Metal o właściwościach plastycznych, jak zauważa dr Grzybowski, może być wykorzystywany między innymi w nanotechnologii, przy tworzeniu nanomechanicznych urządzeń.


Ktoś zapyta, po co ta informacja na tym forum. A no z prostej przyczyny Po połączenie tej informacji z bezdotykowym pomiarem 3D zabytków i numerycznym tworzeniem form odlewniczych mamy gotową technikę replikacji cennych zabytków.Temat: CZy zaliczenie z materiałek jet 28 października?
mniej więcej brzmiały tak:

1) kompozy, omów budowę i podaj charakterystyczne własności tych materiałów
2) wymień i z charakteryzuj fazy i składniki strukturalne wyst. w stalach i żeliwach
3) hartowanie:
-rodzaje
-struktura
-własności stali po hatowaniu (jak należy hartować stal nie stopową nad eutektoidalną)
4) omów podst. własności użytkowe i zast. żeliw, wymień rodzaje żeliw szarych.
5) w jakim celu i w jaki sposób przeprowadza się wyżażanie grafitowe.

1. Wymienić materiały konstrukcyjne, właściwości i zastosowanie ceramiki.
2. Martenzyt def. + przemiana martenzytyczna.
3. Odpuszczanie niskie
4. Stal narzędziowa.
5. Poszeregować kolejno temperatury wyżarzania.
6. Jaką obróbke należy zastosować w celu uzyskania największej twardości a jaką w celu dobrej udarności i wysokiego stosunku Re/Rm.
7. Które z wymienionych cech są charakterystyczne dla stopów metali: plastyczność, niskie przewodnictwo cieplne, kowalność, połysk, wysoka odporność chemiczna

1. podaj cechy harakterystyczne stopów i metali (budowa, % zawartość węgla itd...)
2. ceramika i szkło
3. perlit i martenzyt (struktury martenzytu w poszczególnych temperaturach)
4. pzremiany podczas odpuszczania martenzytu
5. co decyduje o zawartości austenitu szczątkowego po przemianie martenzytycznej
6. porównaj austenit i feryt pod względem budowy własności fizycznych cele i sposób odpuszczania wyżażań

1. wymień grupy materiałów i ich cechy (polimery , ceramika, stale, szkło... jescze 2 albo 3 inne są)
2. martenzyt po odpuszczaniu temp. jak się zmienia struktura pod wpływem temp.
3. wyżażanie normalizujące zupełne sferroidyzujące
4. przemiana perityczna
5. austenit i eryt porównaj strukturę krystalizną i własności cechy i temp w której wyst.

1. wymień znane ci grupy materiałów konstrukcyjnych scharakteryzuj ich własości i zast. materiałów ceramicznych.
2. które z wymienionych cech są cechami charakterystycznymi stopów metali; plastyczność, niskie przewodzenie ceipła, kowalność, połysk, wysoka odporność chemiczna.
3. martenzyt definicja cechy przemiany martenzytycznej.
4. odpuszczanie niskie: temp struktura po odpuszcaniu, własności po odpuszcaniu.
5. stal własności, stale narzędziowe.
6. uszereguj wyżażanie ze względu na temp. od najwyższej: stabilizujące, ujednoradniające, normalizujące odprężające, zmiękczające, niezupełne.
7. jaką obróbkę cieplną zas. do stali w celu uzyskania max twardości a jaka w celu uzyskania udarności i wyskokiego stosunku re / rmTemat: Materiał bardziej śliski od teflonu
Substancja twarda prawie jak diament i bardziej śliska niż teflon może ochronić przed zużyciem części mechaniczne i przynieść wielkie oszczędności energetyczne dzięki wyeliminowaniu tarcia - informuje "New Scientist".

"Ceramiczny stop" nazwany BAM powstał z połączenia związku boru, glinu i magnezu (AlMgB14) oraz borku tytanu (TiB2). Po diamencie i azotku boru to najtwardsza ze znanych substancji.

Odkrycia BAM dokonano przez przypadek w laboratorium US Department of Energy w Iowa w roku 1999, próbując uzyskać substancję, która pod wpływem ogrzewania wytwarzałaby prąd elektryczny. Pod tym względem materiał zawiódł, jednak naukowcy zauważyli że jego obróbka to koszmar - okazał się naprawdę twardy.

Obecnie w Ames Lab trwają badania nad zastosowaniem BAM jako "wiecznego smaru", który dzięki zmniejszeniu tarcia pozwoliłby chronić części maszyn przed zużyciem i oszczędzać energię. Jego współczynnik tarcia wynosi 0,02, podczas gdy teflonu 0,05, a dobrze posmarowanej stali 0,16.

Szczególnie cenne mogłoby być zastosowanie powłoki z BAM do łopatek pomp - mniejsze tarcie o obudowę przy takiej samej szczelność mogłoby podnieść wydajność tych powszechnie stosowanych urządzeń. Zdaniem Bruce'a Cooka z Ames Lab powszechne stosowanie tak ulepszonych pomp dałoby tylko w USA zmniejszenie zużycia energii o 9 miliardów kilowatogodzin rocznie, co oznacza 179 milionów dolarów oszczędności.

Powlekane BAM narzędzia tnące, na przykład wiertła i frezy mogą się okazać tańsze, a jednocześnie trwalsze od powlekanych diamentem, ponieważ byłyby odporniejsze chemicznie.

Niezwykłe właściwości fizyczne BAM są dla naukowców o tyle zaskakujące, że ten materiał ma nieregularną i niejednorodna strukturę, co nie wydawało się sprzyjać ani wytrzymałości, ani śliskości.

PAP NaukaTemat: metal-stop?
: czesc
: czy mozna mowic ze miedzionikiel to metal?

Tak za EM PWN '1999

METALE,
substancje odznaczające się dobrą przewodności elektryczną i cieplną oraz połyskiem; najczęściej są ciągliwe i kowalne; do metali należy większość pierwiastków chemicznych i STOPY. Pierwiastki metaliczne mają charakter elektrododatni (przyjmują gł. dodatnie stopnie utlenienia), ich tlenki w reakcji z wodą dają wodorotlenki; w warunkach normalnych są ciałami stałymi (wyjątek: rtęć  ciecz); rozpowszechnione w przyrodzie w postaci rud, rzadko w stanie rodzimym (gł. metale szlachetne). Metale są szeroko stosowane jako materiały konstrukcyjne. Podziały: metale żelazne (żeliwo, stal, staliwo) i nieżelazne oraz lekkie (o gęstości do 4,5 g/cm3) i ciężkie; spośród metali wyróżnia się grupę tzw. metali szlachetnych (np. srebro, złoto, iryd), odpornych na czynniki atmosferyczne i chemiczne.

STOPY,
substancje o właściwościach metalicznych, składające się z 2 lub więcej pierwiastków chemicznych, z których co najmniej jeden, ale dominujący ilościowo, jest metalem (tzw. metal podstawowy); np. stal, mosiądze, brązy; otrzymywane gł. przez stapianie składników oraz metodami elektrolitycznymi; żądane właściwości stopu uzyskuje się przez wprowadzenie odpowiednich dodatków stopowych; zależnie od właściwości i przeznaczenia rozróżnia się stopy odlewnicze (przeznaczone na odlewy, poddawane obróbce skrawaniem) i stopy do przeróbki plastycznej (poddawane kuciu, walcowaniu, ciągnieniu itp.), a także łożyskowe (o małym współczynniku tarcia w stosunku do współpracujących z nimi metali, przeznaczone na panewki łożysk ślizgowych), oporowe (o dużym elektrycznym oporze właściwym, praktycznie niezależnym od temperatury, stosowane na rezystory, elementy grzejne), niskotopliwe (temperatury topnienia 70-300°C, o różnorodnych zastosowaniach) i in.

Temat: Koniec plotek, czas konkretów...


| warstw o, osobno liczonej, mniejszej wytrzymalosci, niz jedna, gruba
warstwa
| odlewu.

Chyba nie do konca, bo szpilka przebijesz folie aluminiowa, nawet i 10
warstw naraz, a sproboj to samo zrobic z 1mm blacha.


Jezeli te warstwy ze soba spoisz (jakas tam metoda) to nigdy w zyciu.


Nie chodzi przypadkiem o trudnosci techniczne przy grubych odlewach,
zaleznosc charakterystyk stali od obrobki cieplnej i rozklad naprezen
w konstrukcji? rura faktycznie ma wieksza sztywnosc i wytrzymalosc niz
pret o tym samym przekroju [czyli mniejszej srednicy] ale czy rowniez
na przebijalnosc ?


Nie ma to nic wspolnego z trudnosciami przy produkcji duzych odlewow.
Rozwiazanie z usuwaniem glebinowych warstw odlewow jest dosyc kosztowne, ale
stosuje sie je dosyc czesto (teraz pisze tylko o cywilnych rozwiazaniach)
wtedy gdy odlew ma byc, na przyklad, czescia ruchoma mechanizmu. Jezeli masa
elementu jest wazniejsza niz koszty obrobki zawsze warto taka operacje
zastosowac. Wewnetrzna warstwa odlewu  praktycznie nie ma (jakies znaczenie
ma, ale masa tych warstw dalece przekracza korzysci z jej pozostawienia - to
tylko wzgledy wytrzymalosciowe, pomijajac ekonomiczne) znaczenia dla
wytrzymalosci elementu.
Co do tych slawnych rur to pelna informacja brzmialaby tak: rura o
DOSTATECZNEJ GRUBOSCI SCIAN zawsze ma wieksza wytrzymalosc nic element o
identycznych gabarytach, wykonany z litego materialu.
Do tego dochodza korzysci z ewentualnej obrobki termicznej, chemicznej, albo
i plastycznej takiego "dwustronnego" odlewu.
Co do przebijalnosci to trudno mi sie wypowiadac - jestem inzynierem
cywilnym - ale odpornosc na takie oddzialywanie musi miec duzo wspolnego z
udarnoscia, twardoscia i odpornoscia na sciskanie, a to by sie zgadzalo z

Pozdrowienia
Sailor

"So you see.. that the world is governed by very different
 personages to what is imagined by those who are not
 behind the scenes" ;))

Temat: metal-stop?
Nie ma to jak stopy z zelaza. Ja mam taka zelazna stope i jak przylutuje w
pilke...

: czesc
: czy mozna mowic ze miedzionikiel to metal?

Tak za EM PWN '1999

METALE,
substancje odznaczające się dobrą przewodności elektryczną i cieplną oraz
połyskiem; najczęściej są ciągliwe i kowalne; do metali należy większość
pierwiastków chemicznych i STOPY. Pierwiastki metaliczne mają charakter
elektrododatni (przyjmują gł. dodatnie stopnie utlenienia), ich tlenki w
reakcji z wodą dają wodorotlenki; w warunkach normalnych są ciałami stałymi
(wyjątek: rtęć  ciecz); rozpowszechnione w przyrodzie w postaci rud, rzadko
w stanie rodzimym (gł. metale szlachetne). Metale są szeroko stosowane jako
materiały konstrukcyjne. Podziały: metale żelazne (żeliwo, stal, staliwo) i
nieżelazne oraz lekkie (o gęstości do 4,5 g/cm3) i ciężkie; spośród metali
wyróżnia się grupę tzw. metali szlachetnych (np. srebro, złoto, iryd),
odpornych na czynniki atmosferyczne i chemiczne.

STOPY,
substancje o właściwościach metalicznych, składające się z 2 lub więcej
pierwiastków chemicznych, z których co najmniej jeden, ale dominujący
ilościowo, jest metalem (tzw. metal podstawowy); np. stal, mosiądze, brązy;
otrzymywane gł. przez stapianie składników oraz metodami elektrolitycznymi;
żądane właściwości stopu uzyskuje się przez wprowadzenie odpowiednich
dodatków stopowych; zależnie od właściwości i przeznaczenia rozróżnia się
stopy odlewnicze (przeznaczone na odlewy, poddawane obróbce skrawaniem) i
stopy do przeróbki plastycznej (poddawane kuciu, walcowaniu, ciągnieniu
itp.), a także łożyskowe (o małym współczynniku tarcia w stosunku do
współpracujących z nimi metali, przeznaczone na panewki łożysk ślizgowych),
oporowe (o dużym elektrycznym oporze właściwym, praktycznie niezależnym od
temperatury, stosowane na rezystory, elementy grzejne), niskotopliwe
(temperatury topnienia 70-300°C, o różnorodnych zastosowaniach) i in.

Temat: MIG-23 w PL


Wiesz... ja mam na ten temat swoją teorię... wprawdzie nie spodziewam
się,  aby to była prawda, ale *być może* po prostu komendant obozu
filtracyjnego (kto pamięta, ręka do góry ! ;O) ) wrócił po nieobecności
na stare śmieci, albo umyślnego oddelegował :OD


No co ty :-)! To nie ta liga ! Tamten to był wariat, a ten to jest mitoman-
schizofrenik :-)! Kiedyś w wolnej chwili sporządze liste czym on się już nie
parał w swoim życiu i na czym się nie zna :-) Cud jeśli nie będzie tam lotów
kosmicznych, chociaż stary trep nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, może
się dowiemy że pod tym pseudonimem ukrywa sie Mirosław Hermaszewski :-...


W wolnej chwili sprawdzę w archiwum :OD - to musiała być ciekawa
rozmowa, bo obaj lubują się w podobnej retoryce :OD


Ja wiem ...? Krzysiek go wdeptał w ziemie, poskakał, i podeszwy w trawie
wytarł, jak to z zasady bywa po tym jak w g... wdepniesz. Ale było śmiesznie

semantycznych róznicach między trawieniem metalu a jego chemicznym
frezowaniem... Mówię ci, czad :-)! W tej dyspucie okazało się, że stary trep
jest także tłumaczem przysięgłym, wybitnym językoznawcą, a także inżynierem
lotniczym ze specjalizacją w obróbce mechanicznej, chemicznej i każdej innej
materiałów, a do tego jeszcze projektantem. Ło la boga, kim to on już nie
był... Dobrze że nie jest wrózbitą albo różdżkażem, bo by się pewnie ze
Stefanem (bez obrazy Stefan, nawet z zaciekawieniem czytuję czasami twoje
artykuły w Muratorze, tym bardziej że właśnie się za studnię zabieram :-) ) za
bary wzięli w zakresie dyslokacji wód podskórnych ;-)


( z tą różnicą, że wiadomo kto jest Sprite, a kto pragnienie - ze
tak to ujmę współczesnym językiem )
A narazie kontempluję "moje" miniaturyzowane anteny - stąd nietypowe
pory wysłania postów. Ale to tak na marginesie :OP


A co, idziesz w zaparte :-)?
ALAMO

Temat: praca dla chemika!!!!!
Dla naszego klienta, międzynarodowej firmy dostarczającej produkty dla szeroko rozumianej branży wyposażenia wnętrz poszukujemy obecnie osobę do pracy w Warszawie na stanowisko:

Specjalista (Technolog) ds. produkcji i kontroli jakości
płyt drzewnych (wiórowych, MDF)

Zadania:

Kontrola dostawców (głównie z branży drzewnej) w zakresie przestrzegania norm i regulacji w odniesieniu do substancji chemicznych i innych (chodzi o formaldehyd)
Szkolenie dostawców i współpracowników w wyżej wymienionym zakresie
Praca nad zmniejszaniem oraz eliminowaniem substancji niebezpiecznych z produktów firmy
Odpowiedzialność za prowadzenie testów materiałów stosowanych przez klienta (również w laboratoriach zewnętrznych), dla zapewnienia prawidłowych proporcji substancji, zgodnie z polskimi normami
Praca nad ulepszeniem materiałów używanych do produkcji wyrobów klienta

Wymagania:

Wykształcenie wyższe (preferowane kierunki: chemia, technologia drewna)
Doświadczenie w branży produkcyjnej (mile widziane doświadczenie przy obróbce drewna)
Znajomość zasad i regulacji emisji spalin i stosowania substancji niebezpiecznych
Bardzo dobra znajomość języka angielskiego
Bardzo dobra znajomość obsługi komputera
Prawo jazdy oraz gotowość do podróży służbowych

Osoby zainteresowane proszę o przesłanie CV na adres: mm@novelty.com.pl lub kontakt:

Maria Michalska

Novelty Consulting
ul. Chmielna 85/87
00-805 Warszawa
(budynek Warta Tower)
tel.:022 581 0770
e-mail: maria.michalska@novelty.com.pl
http://www.novelty.com.pl/

[/b]Temat: Iowa - pancernik czy krazownik?
Ciekaw jestem skąt ty bierzesz takie bzdety.
Na przykład znany wszystkim Nathan Okun pisze o jakości stali, a nie o jakości pancerza. To bardzo poważna różnica. Płyta opancerzenia jest w istocie wykonana ze stali, ale stal (stop żelaza z domieszkami, mający określone parametry chemiczne) nie jest tym samym co wykonana z tejże stali płyta pancerna, czyli trójwymiarowa struktura krystaliczna, o określonych cechach fizycznych w określonym miejscu.
Wykonanie płyty nawęglanej i utwardzanej powierzchniowo wymaga poddania stalowego półfabrykatu procesowi obróbki cieplno-chemicznej, który ma tu decydujące znaczenie dla odporności produktu końcowego na trafienia ciężkimi pociskami.
Wniosek? bardzo prosty - można zrobić zupełnie dobrą płytę pancerną z materiału o przyzwoitych, choć nie rewelacyjnych cechach, zaś błędny proces hartowania i odpuszczania (a w szczególności źle dobrana prędkość studzenia) mogą doprowadzić do powstania bubla nawet z najlepszej istniejącej stali.
Kontrowersyjna ocena stali A wynika z tego, iż podstawa NOWOCZESNEGO pocisku APC z lat 2 Wojny Światowej był czepiec twardy, a nie miękki. Wobec twardego czepca pierwsz, twarda warstwa płyty nawęglanej była zbyt krucha i pękała jak szkło od uderzenia pocisku, ale tez tylko pod pewnym kątem. Poza tym tu cierpiały w zasadzie wszystkie stale utwardzane powierzchniowo, ale amerykańska może faktycznie najbardziej, gdyż miała najgłębszy procentowo stopień utwardzenia (głębokość).
Istotniejsze jest to, że porównania 310 mm A z 320 mm KC n/A nie da się łatwo zrobić. Nie można sobie odejmować iluś tam % z kosmosu za jakość stali. Poza tym należy pamiętać, ze grubość pancerza robi swoje, niezależnie od jakości stali. Różnice więc w pancerzach nawęglanych mogą oscylować w najlepszym wypadku w 0,5-1%.Temat: INFORMATYKA I TECHNOLOGIA INFORMACYJNA
Poczytałem podstawę TI dla liceum i mam kilka uwag.
Trochę dziwne połączenie Szkoły średniej i szkoły zawodowej.
Chyba, że w liceum ten sam materiał jest "przerabiany" w formie problemowej, a w szkole zawodowej w formie prostego wykorzystywania narzędzi TI.

Cele kształcenia
"Świadomość wpływu TI na instytucje polityczne..."
Brzmi to za bardzo humorystycznie. Jestem stałym obserwatorem życia politycznego, ale nie widzę możliwości kształtowania u młodzieży świadomości wpływu TI na instytucje polityczne bez podawania przykładów. Temat do obśmiania przez satyryków. Proponuję zapis "Świadomość wpływu TI na życie gospodarcze i społeczne".

Treść kształcenia (chyba treści skoro są cele)

1.2. Konfigurowanie własnego środowiska pracy.
Bardzo trudne do zrealizowania w warunkach szkoły. Kto będzie potem sprzątał?
Proponuję usunąć.

1.4. " ...telefon komórkowy, cyfrowy aparat fotograficzny". A dlaczego nie skaner, kamera internetowa, głośniki, słuchawki (w tym bezprzewodowe), mikrofon, drukarka, pamięć flash,
wentylatorek podłączany do USB (fajna rzecz na upały), projektor, telewizor, radio. kamera, ploter, magnetowid, odtwarzacz DVD, czytnik linii papilarnych, mikser? Wymienienie dwóch urządzeń, które doskonale sobie radzą bez podłączania do komputera brzmi trochę śmiesznie.

2.3. Obróbka zdjęć, tworzenie albumów
Kłania się świętej pamięci gospodarstwo domowe. Proponuję przyjąć milcząco, że te albumy wliczamy w obróbkę zdjęć.

5.1. Określanie typu danych.
Nie rozumiem, o co tu chodzi i co to ma wspólnego z szumnie określonym "zarządzaniem informacją"
Proponuję "Wyszukiwanie informacji z kartotekowych i relacyjnych baz danych".

7. "Wyszukiwanie informacji za pomocą TI". Lepiej byłoby "za pomocą narzędzi TI" (inaczej brzmi jak tworzenie związków chemicznych za pomocą chemii). Koniecznie należy dodać na koniec "prawa autorskie", bo bez tego wyszukiwanie łatwo staje się piractwem.

8. Proponuję zastąpić te wideokonferencje przez pogawędki. Bliższe młodzieży.

10.1. Punkt wymaga przeredagowania gdyż na razie podpis cyfrowy, gps itd. mogą być rozumiane jako zagrożenia. "CMS (platformy informatyczne – tzw. System Zarządzania Treścią)" proponuję usunąć gdyż ani tego nie można pokazać ani sensownie omówić.

Wymagania
7. "Znać kierunki rozwoju TI ..." Tego nikt nie wie. Może będzie lepiej napisać "znać czynniki określające kierunki rozwoju TI (szybkość komunikowania się, dostępu do informacji, przetwarzania informacji)."Temat: Iowa - pancernik czy krazownik?

Ciekaw jestem skąt ty bierzesz takie bzdety.
Na przykład znany wszystkim Nathan Okun pisze o jakości stali, a nie o jakości pancerza. To bardzo poważna różnica. Płyta opancerzenia jest w istocie wykonana ze stali, ale stal (stop żelaza z domieszkami, mający określone parametry chemiczne) nie jest tym samym co wykonana z tejże stali płyta pancerna, czyli trójwymiarowa struktura krystaliczna, o określonych cechach fizycznych w określonym miejscu.
Wykonanie płyty nawęglanej i utwardzanej powierzchniowo wymaga poddania stalowego półfabrykatu procesowi obróbki cieplno-chemicznej, który ma tu decydujące znaczenie dla odporności produktu końcowego na trafienia ciężkimi pociskami.
Wniosek? bardzo prosty - można zrobić zupełnie dobrą płytę pancerną z materiału o przyzwoitych, choć nie rewelacyjnych cechach, zaś błędny proces hartowania i odpuszczania (a w szczególności źle dobrana prędkość studzenia) mogą doprowadzić do powstania bubla nawet z najlepszej istniejącej stali.
Kontrowersyjna ocena stali A wynika z tego, iż podstawa NOWOCZESNEGO pocisku APC z lat 2 Wojny Światowej był czepiec twardy, a nie miękki. Wobec twardego czepca pierwsz, twarda warstwa płyty nawęglanej była zbyt krucha i pękała jak szkło od uderzenia pocisku, ale tez tylko pod pewnym kątem. Poza tym tu cierpiały w zasadzie wszystkie stale utwardzane powierzchniowo, ale amerykańska może faktycznie najbardziej, gdyż miała najgłębszy procentowo stopień utwardzenia (głębokość).
Istotniejsze jest to, że porównania 310 mm A z 320 mm KC n/A nie da się łatwo zrobić. Nie można sobie odejmować iluś tam % z kosmosu za jakość stali. Poza tym należy pamiętać, ze grubość pancerza robi swoje, niezależnie od jakości stali. Różnice więc w pancerzach nawęglanych mogą oscylować w najlepszym wypadku w 0,5-1%.

Dane Smoka są danymi z kalkulatora Okuna, który oblicza przebijalność płyt pancernych danym pociskiem.

http://www.navweaps.com/index_nathan/index_nathan.htm

Dane te niewiele maja wspólnego z jakościa stali podawanej na http://www.navweaps.com/index_nathan/metalprp2002.htm (jak sam zreszta zauważyłeś)Temat: aparat cyfrowy
Betonku
z wielką sympatią dla Ciebie oraz z szacunkiem dla Twojego posta.... Gdybyś przytoczył inne argumenty musiałbym się zgodzić.....np. niezbyt szybki autofokus, ubogość funkcji manuala w niektórych modelach, słabe wyposażenie dodatkowe itp itd

Dobry, profesjonalny film kosztuje,
wywołanie j.w. obróbka itd (materiały) kosztują,
profesjonalna lustrzanka z wyposażeniem......

a w końcu aparat dla mas to tzw "idioten camera" czyli popularny compact, który pozornie mało kosztuje ale pozostawia uczucie niedosytu, zanniepokojenie przy wydawaniu pieniążków na filmy odbitki, które nie są oczekiwane itd j.w.

Ja zdecydowałem się prawie półtora roku temu na Minoltę Dimage S404
dlaczego? prosta kalkulacja dobra cena (10% mniej niż cena oficjalna) gratis kilka gadżetów dodatkowa karta pamięci CF 256 MB za pół ceny i za 3/4 wartości szybka ładowarka z dwoma kompletami akumulatorów.
Aparat do dzisiaj wykonał kilkadziesiąt tysięcy zdjęć, wiele odbitek różnych formatów leży w albumie rodzinnym (łącznie z A4)

Po następne, moim zdaniem drukarki sublimacyjne są dla wybranych czyt. zasobnych w pieniążki[ ] a odbitki w fotolabie też są robione "chemicznie"....moje wydruki z automatu (tylko takie posiadam)niczym nie różnią się od tych tradycyjnych (na oko amatora)
a raczej różnią się tym, że są wynikiem selekcji i świadomego wyboru.

Ale się rozpisałem[ ][ ]

Szanuję Tych, którzy kochają "garbusy bo one mają duszę" ale w codziennym użytkowaniu wolę inne jeździdło byle bezawaryjne (dosyć najeździłem się z silnikiem na plecach i nogami przed przednią osią[ ]

Dlatego jeszcze raz napiszę: cyfrówkę należy kupować z "głową" patrząc na to do czego jest potrzebna ile trzeba wydać na dodatkowy osprzęt i umieć znaleźć kompromis między jakością a ceną jaką musimy zapłacić za wszystko.

Co napisawszy nie czytam od początku ponieważ musiałbym wiele rzeczy dopisać[ ] ale liczę na niewątpliwe umiejętności Forumowiczów czytania między wierszami[ ][ ]

A z tymi strefami... może nowy wątek[?][ ][ ] ale musiałby być moderowany ekhmm...[ ][} ][ ]

PozdrawiamTemat: korony porcelanowe :D
Jezeli chodzi o ceny to niestety nie moge Ci pomoc ale moze ta informacja pomoze w wyborze.

Nie masz zbyt duzo wyboru i jest on nie latwy. Wez pod uwage fakt ze jest rzecza prawie nie mozliwa aby uzywac w stomatologi stu procentowe zloto. Jest drogie a poza tym bardzo miekie.
Wiekszosc uzywanych metali (nawet tych szlachetnych) to ich stopy ktore zawieraja wiecej lub mniej innych szkodliwych skladnikow ( np nikiel, miedz ) ktore predzej lub pozniej doprowadzaja do reakcji toksycznych i niszczenia tkanek.
Bledna technika produkcji (tez oszczednosc) doprowadza tez do faktu ze nawet najlepsze stopy metali (tez zlota) wykazuja w pozniejszym czasie korozje wzerowa.

Biorac pod uwage Twoje problemy masz do wyboru;

wysokowartosciowe stopy zlota bez miedzi , trudno byc pewnym co do jakosci otrzymanego
stopu

wysokowartosciowe stopy kobaltowo-chromowe (np tytan) , wysoka biokompatybilnosc ale stosunkowo trudne i nie wygodne w obrobce

zloto uzyskane metoda galwaniczna , czyste chemicznie zloto ,wiele zalet ale drogi proces
a do tego nie w kazdych przypadkach mozliwy biorac pod uwage np.odpowiednia ilosc miejsca na porcelane

Dlaczego nie uzupelnienia protetyczne wykonane z czystej porcelany nie posiadajace
szkieletu metalowego ???
Bardzo watpie aby byly drozsze od wysokowartosciowego zlota ! Maja bardzo duzo zalet
a te robione z tlenku cykronu (lub dodatkiem) sa rewelacyjne pod kazdym wzgledem. Jedyne ale to fakt ze istnieja stosunkowo krotko a do tego brakuje szerokiej dokumentacji naukowej.
Przeprowadzone do tej pory badania wskazuja na mozliwosc szerokiego rozpowszechnienia
tego materialu w stomatologii w przyszlosci.

Zastanow sie dobrze nad tym wszystkim a ja biorac pod uwage Twoje wymagania
i mozliwosci proponuje stale uzupelnienia czysto porcelanowe wykonane technologia
CAD/CAM. Najbardziej znane i szeroko stosowane rozmiazanie to system Procera firmy Nobel Biocare.
Bardzo ciekawe i takiej samej jakosci sa uzupelnienia z tlenku cyrkonu (ZrO2) technologia CAD/CAM systemow CEREC firmy Sirona.
System LAVA firmy 3M Espe tej samej technologii wydaje sie byc lepszy pod wzgledem twardosci i estetyki a o to przede wszystkim chodzi.

Na czym to wszystko polega trudno w kilku slowach wytlumaczyc. Pomoze Ci w tym Google
Zycze powodzenia a w przyszlosci zadowolenia z ladnych zabkowStrona 1 z 2 • Zostało wyszukane 83 rezultatów • 1, 2