Wyświetlono wypowiedzi wyszukane dla słów: Chemia a ochrona środowiska

Temat: Co po klasie biologiczno-chemicznej ?
biologia specjalnośc Bioinformatyka
biologia specjalnośc ekologia i zarządzanie zasobami przyrody
biotechnologia
ochrona środowiska
ochrona srodowiska specjalnośc hydrobiologia i ochrona wód

chemia, specjalnośc chemia podstawowa
chemia, specjalnośc chemia środowiskowaTemat: WF

Obowiązkowe zajęcia z wychowania fizycznego, dla studentów II roku są prowadzone tylko na następujących kierunkach:
Chemia
Ochrona środowiska
Chemia środków Bioaktywnych i kosmetyków
Chemia informatyczna
Geografia
Filologia angielska
Amerykanistyka
Fizyka
Informatyka z Fizyką

Ani widu, ani słychu ekonomii.


Temat: Kto na Ochronę Środowiska?
Azjat: Myślałam że na informatyce będzie troche więcej dziewczyn w końcu fajny kierunek^^. Jakby mnie tak bardzo nie kręciła biola, chemia i ta cała ochrona środowiska to bym się poważnie zastanawiała nad informatyką

Helou Kacper Jesteś naszym pierwszym, no wiesz.... rodzyneczkiem . Może opowiesz coś o sobie (przyjęliśmy taki zwyczaj że każdy co nie co opowiada )

Generalnie to chyba jutro się przejadę na Polibudę zlookać te nieszczęsne listy i zobaczyć ile nas w końcu jest i od razu zlookam ile tego testosteronu jest u nas na kierunku

Wogóle ktoś coś słyszał o naszych wykładowcach i przesiewach na sesji ...zastanawia mnie z czego będziemy najbardziej jęczeć i stękać po nocachTemat: Przedmioty
To masz:
biologia i ekologia, chemia, ochrona środowiska, rolnicze i leśne podstawy inżynierii środowiska, fizyka, geomatria wykreślna i grafika inżynierska, matemtyka, język obcy, geodezja i fotogramateria, gleboznawstawo i torfoznawstwo, hydrogoelogia i podstawy goelogii, meteorologia i klimatologia, wf
Następnym razem kup sobie informator dla kandydatów.Temat: analitycy vs. biolodzy
Oczywiście, podobnie można stwierdzic, że weterynarz mógłby byc świetnym lekarzem Problem nie leży w tym, że biolog nie ma odpowiedniego przeszkolenia po specjalizacji, ale o to, że zanim do tej specjalizacji dobrnie przechodzi przez studia ogólnej biologii. Analityk bite pięc lat studiuje wiedzę potrzebną w zawodzie, więc byłoby to dośc dziwne, gdyby biolog potrafił nadrobic to wszystko w dwa lata. Nikt by się wtedy tak długo nie męczył z analityką

Poza tym jeśli chodzi o analityków to również mają wachlarz jedno- i dwustopniowych specjalizacji podyplomowych z takim programem, że rzeczywiście tłumaczy to zasadnośc ograniczenia wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego do węższej grupy specjalistów.

Ponadto nie opierałbym swoich opinii na ograniczonej wiedzy, bo owszem nie studiowałem biologii, ale zdając na studia zastanawiałem się nad nią z racji ogólnych zainteresowań biologią i chemią (podobnie zresztą jak ochroną środowiska, chemią itd.), więc zapoznałem się z programem studiów i w końcu zdecydowałem, że jeśli chcę rzeczywiście zajmowac się czymś w aspekcie medycznym, tylko akademia medyczna da mi odpowiednie wykształcenie. I rzeczywiście będąc na praktykach w różnych laboratoriach widziałem jak wygląda praca zarówno analityków jak i biologów, i nie mogę powiedziec, że nie widziałem różnicy. Ale to zupełnie inny temat, trzymam się z daleka od offtopówTemat: Co po Bioligi rozszerzonej??
No na medycynę, żeby się dostać na większości uczelni (jak nie na wszystkich) trzeba zdawać rozszerzoną biologię, fizykę i chemię ...Nie jest tak łatwo

Jest mnóstwo kierunków studiów, gdzie wymagana jest biologia ... Przejrzyj oferty uczelni

BIOTECHNOLOGIA, BIOLOGIA, OCHRONA ŚRODOWISKA, CHEMIA ... to tylko garstka kierunków Z tych co wymieniłem najbardziej przyszłościowym jest BIOTECHNOLOGIATemat: Przedmioty na I roku IŚ
na pierwszym roku wszystkie spcjalność mają te same przedmioty takie jaki Chemia(koFana). matematyka(brrrrr....), geometra wykeślna i grafika inżyniereska(kreseczki zajeFajne), rolnicze i leśne podstawy inżynierii środowiska,ochrona środowiska,(genialni wykładowcy), biologia i ekologia, fizyka(same wykłady) oraz język obcy.Temat: Studiujemy(sesja)
Jak Kubuś powiedział dojście do sesji to sajgon. Mnie tak przewieźli tyłek na wszystkim, że już nie wiem jak się nazywam. Anatomia cały miesiąc zaliczeń. I tak jestem z siebie dumna, że kości zaliczyłam. Fajnie jak facet rzucił na stół w kartonie kości różnych zwierzaków (koń, krowa, pies i człowiek) i ludek sobie podchodził wyciągał kości i gadał. To jest IV krąg szyjny konia wiem to bo, tu jest taki wyrostek a taki, taki łuk a taki, taki staw a taki...bla bla bla. Ale nie zaliczyłam ćwiczeń z biofizyki a babka sobie wymyśliła poprawkę we wrześniu oO Eh jeszcze tylko ochrona środowiska, ochrona zwierząt, anatomia i chemia rolna. Jeah potem egzaminy to pikuś.Pseudointelektualny bełkot 

http://www.myspace.com/freakaczu
http://www.lastfm.pl/user/blackfreak/
Magister bibendiTemat: kierunki studiów
wszystkie wpisy juz troshke dawno byly.....a ja teraz powiem, ze skladalam na sporo kierunkow, a sie dostalam na:
-biologia, chemia, ochrona srodowiska na UW,
-zywienie czlowieka na SGGW,
-lekarski na am w białymstoku.

no i wybralam ten lekarski.........łaaaaaa:]]] ....jejkus jak sie ciesze, ze sie dostalammmm!!
ale z drugiej strony......taki odpowiedzialny kierunek
powodzenia innym w rekrutacjii(szczegolnie tegorocznym maturzystom)Temat: Katedry
oooooojjjjj mamcia chyba czytac nie umiemy: kategoria nauka tyczy sie cytuje:"Dyskusje związane z szeroko rozumianą nauką: tematy związane z chemią, ochroną środowiska, dyscyplinami pokrewnymi ale także związane z tokiem studiów."

Mozna by sie spierac czy rozmowy na temat porad zwiazanych z zapisami do katedr nie sa zwiazane z TOKIEM STUDIÓW. Tak samo jesli chodzi o perspektywe przyszłych nauczycieli, ktorzy wlasnie w toku studiów poznaja jak byc dobrym pedagogiem....

A "elkowentnym" nie staram sie byc mamcia bo nie wiem co to znaczy ( moze mi wytłumaczysz...) reszty nie komentuje....Temat: agroturystyka
Kierunek agroturystyka bedziesz mieć dopiero po drugim roku studiowania. Pierwsze dwa lata to przedmioty ogólne których muszą się uczyć wszyscy. ja jestem na pierwszym roku więc mogę cci podać przedmioty których się teraz uczę: Botanika, Statystyka matematyczna, Matematyka, Ekonomia, Agrometeorologia, Agroekologia, Ochrona Środowiska, Chemia i Socjologia. Tak wygląda pierwszy semestr. jesteśmy rocznikiem próbnym czyli to od nas zaczyna się nowy tok kształcenia z poobcinanymi godzinami i takie tam. W przyszłym roku zapewne będzie tak samo.
A na pytanie czy było trudno sie dostać odpowiem, że nie. Ci którzy się niedostali od razu, dostali się z list rezerwowych. Matura z przedmiotu kierunkowego zdana na 60% spokojnie wystarczyła. Tylko tudno powiedzieć jak będzie w przyszłym roku, bo to zawsze zależy od ilości chętnych na kierunek i od tego z jakimi wynikami przyjdą. Życze powodzenia w wyborze kierunku studiów i w pisaniu matury:-)
Temat: Kierunki w szkołach i na uczelniach
Macie rację.
System leży.

Chodziłem do znanego we Wrocławiu technikum("EZN" - kiedyś to było technikum przyzakładowe ELWRO - to takie zakłady produkujące komputery w latach 80-tych).
Co do programu nauczania, to oczywiście dały się we znaki debilne przedmioty typu PO, Geografia, czy Ochrona Środowiska, Chemia, i inne bzdety humanistyczne.
Oczywiście potrzebne, ale nie w takim wymiarze...
Przedmioty zawodowe były prowadzone przez odpowiednie osoby(tylko czasem upierdliwe).
Z matematyki i fizyki poziom był właściwy(Pani od matmy to była prawdziwa "baba z jajami").
Co ciekawe, większość uczniów zupełnie nie interesowała się elektroniką... Na 31 osób 2-3 majsterkowały coś w domu(w tym ja). Oczywiście wszyscy dostali ładne Dyplomy Technika(nawet jak nie znali Prawa Ohma).

Teraz siedzę na Polibudzie i sytuacja jest identyczna...tylko kilka osób na około 100(na początku było 250) wie cokolwiek o elektrotechnice(na kierunku: Elektrotechnika !), o rozumieniu jej nie wspomnę. Jestem jedynym, który coś "grzebie w kabelkach" i dla którego jest to po prostu hobby.

Moim zdaniem o przyjęciu do szkoły technicznej(średniej jak i wyższej) powinna decydować rozmowa kwalifikacyjna(taki mały wywiad). Należałoby sprawdzić, czy dany delikwent szczerze interesuje się dziedziną, w której zamierza się kształcić.

Założę się, że połowa dzieciaków idąca do technikum elektronicznego/elektrycznego, odpadła by na pytaniu: Jaki mamy prąd w gniazdku(stały czy przemienny)?Temat: 663 wolne miejsca na politechnice
Blisko stu tegorocznych maturzystów zgłosiło się wczoraj do działu rekrutacji Politechniki Łódzkiej, gdzie rozpoczął się drugi konkurs świadectw. Na studiach dziennych tej uczelni są jeszcze 663 wolne miejsca.

Wydział Mechaniczny: mechanika i budowa maszyn – 27, papiernictwo i poligrafia – 36, inżynieria materiałowa – 68, energetyka – 26.

Wydział Chemiczny: technologia chemiczna – 38, ochrona środowiska (Sieradz) – 36, papiernictwo i poligrafia – 34, inżynieria materiałowa – 45.

Wydział Inżynierii i Marketingu Tekstyliów: włókiennictwo – 170, wzornictwo – 11, inżynieria materiałowa – 19.

Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej: fizyka techniczna – 90.

Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska: inżyniera chemiczna i procesowa – 63.

O przyjęcie mogą się ubiegać również te osoby, które na maturze nie zdawały matematyki, fizyki i chemii.

Aleksandra Kmiecik złożyła wczoraj dokumenty na ochronę środowiska. – W liceum nie miałam kłopotów z chemią i fizyką. Myślę, że na tych studiach dam sobie radę – mówi kandydatka.

Źródło: Dziennik ŁódzkiTemat: [Nauka] Forum kierunku Ochrona środowiska na PŁ
http://polidupa.jun.pl
Jak już napisałem w temacie jest to forum studentów kierunku ochrona środowiska na Politechnice łódzkiej.
Na forum znajduje się sporo rzeczy przydatnych dla studentów takich kierunków jak biotechnologia, ochrona środowiska i ogólnie związanych z chemią.Temat: REKRUTACJA NA KIERUNEK OCHRONA ŚRODOWISKA -pytania i odp.
powiem ci jak jest z chemią na biologii... chemia ogołna wbrew pozorom jakby sie wydawało na pierwszych wykładach jest trudna i trzeba do niej przysiąść... co do chemii organicznej to powiem tak... nie wiadomo skad sie biorą oceny niektory osoby dostaja 4 a niektore 2 z kól. wszystko zalezy od szczescia. ja nie zaliczylem i bronie się w czwartek. podobno straszna jest biochemia jeden z trudniejszych o ile nie najtrudniejszy przedmiot. pamietaj jednak że mówie tutaj o chemii na biologii . moim zdaniem na ochronie srodowiska bardziej sie skupią na procesach chemicznych poniewaz na licencjacie ochrona ma niektóre przedmioty takie jak my mamy na magisterce o specjalnosci molekularnejTemat: CIAŁO WYRZEŹBIONE,TŁUSZCZ WYPALONY-CEL OSIĄGNIĘTY!UTRZYMAĆ!
no, w pore sie obudzili :/ wkurza mnie jak tak olewaja ludzi. Przeciez chyba wiedzieli,ze jest malo chetnych i mogli troche pospieszyc sie z poinformowaniem Ciebie...ale mam nadzieje,ze choc tak malo czasu zostalo to jednak uda Ci sie jeszcze gdzies zalapac. A w ogole to ja wlasnie mialam zamiar studiowac dietetyke ale w koncu wyszlo inaczej i bede na ochronie srodowiska. Jednak nie wiem czy nie zdecyduje sie pozniej studiowac 2 kierunkow Ochrone dziennie,a dietetyke zaocznie. tylko nie wiem czy dalabym tak rade, bo w ogole obawiam sie czy dam sobie rade na tej ochronie srodowiaka biologie lubie,ale juz za matma, fizyka,chemia to nie bardzo przepadam i cos wydaje mi sie,ze bedzie ciezko. No niestety, jestem raczej humanistka zreszta dietetyka tez nie nalezy do latwych kierunkow Jednak sadze,ze jest niezwykle interesujaca. Chociaz ochrona srodowiska tez mnie ciekawi i chyba pasuje do mnie. Hmm, a z uplywem czasu nawet dochodze do wniosku,ze moze i dobrze,ze nie trafilam na ta dietetyke, bo ja juz taka jestem,ze nasluchajac sie tych wykladow zaczelabym pewnie wprowadzac to wszystko w zycie a ja juz teraz mam dosc specyficzna diete i nawyki i moglabym stac sie zupelnym dziwolagiem No coz,bo na ortoreksje juz chyba cierpie. Ale moglaby sie zaostrzyc i co wtedy oszalalabym w koncu
Temat: co mam wybrać?:D
Oto przedmioty które są na pierwszych dwóch semestrach zaocznej Ochrony Środowiska:

I semestr:
Matematyka
Informatyka
Fizyka
Zoologia
Chemia
Ochrona przyrody
Filozofia przyrody

II semestr:
Statystyka matematyczna
Botanika
Chemia
Gleboznawstwo
Informatyka
Fale machaniczne i elektromagnetyczne w środowisku
Meteorologia i klimatologia
Temat: Ochrona Środowiska
Każdy ma szanse sięutrzymać. wszystko zależy od "wkładu własnego"
Jeżeli interesuje Cię chemia, a ściśle ochrona środowiska, to zrobisz wszystko aby się utrzymać
.na pierwszym roku masz i chemię i matematykę i fizykę, ale wszystko jest powtórkąinformacji z liceum. zatem jeżeli masz jakieś braki, nadrobisz je na pierwszym roku.
jezeli będziesz miał problemy, są repetutoria, możliwość zgłoszenia się na konsultacje etcTemat: Który kierunek na polibudę najlepszy?
* Architektura i urbanistyka
* Automatyka i robotyka
* Biotechnologia
* Budownictwo
* Chemia
* Elektronika i telekomunikacja
* Elektrotechnika
* Energetyka
* Europeistyka
* Fizyka techniczna
* Informatyka
* Informatyka i ekonometria - NOWOŚĆ!
* Inżynieria materiałowa
* Inżynieria mechaniczno-medyczna
* Inżynieria środowiska
* Matematyka
* Mechanika i budowa maszyn
* Mechatronika
* Oceanotechnika
* Ochrona środowiska
* Technologia chemiczna
* Technologie ochrony środowiska
* Transport
* Zarządzanie
* Zarządzanie i inżynieria produkcji

Na razie planuję na robotykę iść? Nie wiem, być może są lepsze kierunki. Prosze was o konkretne wypowiedzi

PozdrawiamTemat: Studia - ochrona środowiska

Też jestem tego zdania, że naszerzej wykształaca podejście do przyrody i zrozumienie pewnych procesów.

Jak najbardzej, ale trzeba też pamietać, ze trzeba się też uczyć takich przedmiotów jak fizjologia roślin, chemia, maszynoznawstwo, statystyka matematyczna, ekonmomika.

Dla odmiany pod chasłem ochrona środowiska kryją się studia bardzo techniczne (oczyszczalnie, filtry, itp. - "żywej przyrody" tam nie wiele). Z tego co wiem kształtowanie środowiska na SGGW to przedewszystkim melioracje wodne.Temat: Zmienić szkołę?

a plusy to:
+ imprezy
+ wspaniałe dziewczyny w fartuchach
+ jeszcze wspanialsze bez fartuchów


Zgadzam się w 100%

Co do tytułu: nie jest to inż. ekotechnologii tylko inż. ochrony środowiska
matt jeśli chodzi o poziom to słuchaj się kolegów i koleżanek z informatyki, którzy rację mają. Poziom zależy od prowadzącego. Są przedmioty, które można zdać będąc na pierwszych zajęciach i egzaminie (5 dostałem) ale są i takie, że jak nie zatrybisz o co chodzi to nie zdasz (no chyba, że ściągniesz) i to tych cięższych jest większość. Jako student na 4 roku (tak, tak wszystko zdałem ) moge Tobie powiedzieć, że:
- Nie jest tak lekko jak się niektórym wydaje.
- Najzabawniejsze na eko są laborki.
- Najfajniejsze - dziewczyny
- Najtrudniejszy dla mnie przedmiot: Inżynieria Chemiczna i Procesowa
- prof. Krysztafkiewicz jest the best
- Mamy sprzęt lepszy niż Politechnika (sam byłem w szoku)
- Eko dostaje plan zajec zawsze na końcu
- Organizacja czasem nawala ale ja nie mam powodow do narzekań
- W styczniu ukończę tę uczelnię i powiem Ci jak to jest być jej absolwentem (z numerem index'u 001 - tak, to ja )

Przyszłość po eko też nie jest taka czarna jak się niektórym wydaje. Po pierwsze jest tu sporo rzeczy z wielu działów (mieliśmy przez 3 lata 34 albo 35 przedmiotów). Jak będziesz szukał pracy po eko to nie patrz na "zatrudnię ekotechnologa" bo czegoś takiego to jeszcze nie widziałem ale rozejrzyj się za pracą z dziedzin: ochrona środowiska, przemysł polimerów, chemia. Na tym się opiera nasz kierunek i nikt mi nie wmówi, że tam pracy nie ma...
Temat: Akademia Rolnicza we Wrocławiu
Dostalem sie prawie na dwa kierunki ( 2 na liscie rezerwowych na Ochronie Środowiska i 8 na liscie na Ekonomii) i mam problem ktory z nich wybrac. Moze wy wiecie cos na ten temat ? Wszelkie uwagi, sugestie itp. mile widziane.

Ekonomia kojarzy mi sie z matma , statystyka , ale takze znalazlem w planie zajec socjologie tam jako jeden z przedmiotow( chcialem studiowac ). Sa to 3 letnie studia licencjackie, czyli po nich trzeba robic jeszcze juz dodatkowo 2 letnie magisterskie.

Natomiast Ochrona Srodowiska kojarzy sie z biologia i chemia, lecz sa to 5- letnie studia magisterskie po ktorych masz stopien nie tylko samego magistra, lecz zostajesz magistrem inzynierem. Ponoc inzynierow nie ma teraz w Polsce zbyt, duzo w przeciwienstwie do ekonomistow.

Hmm trudny wybor bo najgorsze jest to ze ja nie wiem co chce robic w zyciu, moze wy mi pomozecie mosci panowie i pani

Z gory dzieki
Temat: książki
niestety nie wiem... zalezy z kim ochrona srodowiska ma, jesli z Główką, to owszem, jesli z kims innym [Jóźwiak bodajze], ksiazki moga byc inne

ja jestem na papiernictwie, a wyklady w pierwszym i drugim semestrze mialam z technologia chemiczna; wydaje mi sie, ze ochrona srodowiska, inzynieria materialowa i chemia mialy razem, ale pewnosci nie mamTemat: czy mam jakąś szansę w branży oś?
Witam Wszystkich Serdecznie!
Od jakiegos czasu podglądam wasze forum bo wybieram sie do Birmingham i to raczej na dłużej niż na wakacje. Wslasnie skonczylam studia w branży ochrona środowiska profil chemia środowiska. Porobilam jeszcze takie tam szkolenia np akademia menadżera funduszy europejskich. Zastanawiam się jaką mam szansę na dostanie parcy w tych kierunkach? Czy orientuje się może ktoś z Was jak to jest w tych dziedzinach? Moj angielski jest raczej na dobrym poziomie, oczywiście musze jeszcze sporo sobie przypomnieć. Jeśli ktos z Was coś wie na ten temat to bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam wszystkich :grin: Dzięki :lol:Temat: borys3k
zainteresowania to glownie: chemia, ochrona srodowiska, wszelkie sprawy mroczne, interesuje mnie takze - od dawna - satanizm, ale tylko w formie teoretycznej.

muzyka - hh, od niedawna reggaeTemat: Klasa akademicka - info
Klasa dla kandydatów o zainteresowaniach przyrodniczych. Przygotowuje m. in. do studiów na kierunkach: biologia, chemia, ochrona środowiska, biotechnologia, itp. Klasa pod patronatem Instytutu Biologii Akademii Podlaskiej w Siedlcach.Temat: EKONOMIA bawi w Cieniu
Ochrona Srodowiska Chemia UJ tez Mamy tak polmetek
Temat: Co po klasie biologiczno-chemicznej ?
agroekonomia, biologia, chemia, ochrona środowiska, fizjoterapia, wychowanie fizyczne, technologia żywienia.. jest tego mnóstwoTemat: 1

Jak się przeniose na Ochrone ?rodowiska,to sobie będe czytał w domu te ksi?żki żeby się orientować w temacie,bo szkoda tego kierunku,fajny jest,jednak wszystkiego naraz nie da się robić,wole ekologie.

Srokacz ty chyba nie czytasz dokładnie postów. Przeciez juz pisałem, że ochrona rodowiska to nie to samo co ochrona przyrody i tym bardziej ekologia!!. U nas na ochronie (studia międzywydziałowe 5 letnie mgr na UW) jest takze ekonomia (makro i mikro), prawo ochrony srodowiska (tego jest od cholery), prawo międzynarodowe, zarz?danie w ochronie rodowiska, ocene oddziaływania na rodowisko (tak zwany OO?), matma, geofizyka, chemia organiczna i nieorganiczna, chemia analityczna, ekotoksykologia, biochemia, mikrobiologia, hydrologia, geomorfologia, klimatologia i meteorologia, geologia, hydrogeologia, inzynieria geologiczna, utylizacja odpadów i cieków itd. itd. Tego sa całe masy. W ciagu 5 lat jest obowiazkowy wykł z ekologii, ochrony przyrody oraz ćw. z zoologii (rozpoznawanie gatunków). Reszte wybiera sie w ramach wykładów do wyboru.Temat: Praca z chemią, a zdrowie.
Witam.
Wiem, że do wyboru zawodu mam jeszcze czas, ale ostatnio nurtuje mnie pewna sprawa...
Otóż interesuję się chemią. Jestem co prawda początkująca, bo skończyłam dopiero I klasę gimnazjum, ale już wiem, że moją pasją są nauki przyrodnicze: chemia i biologia (choć bardziej chemia, a z biologii - biochemia), ochrona środowiska, i wiem, że z tymi naukami chciałabym wiązać swoją przyszłość, bo po prostu mam pasję badawczą. Jest tylko jeden problem...
Czy osoba z wadą wzroku (nosząca okulary) może pracować z chemią? Czy są jakieś ograniczenia? Nie myślę raczej o farmacji, ale jeżeli np. takie ograniczenia istnieją, to czy np. mogłabym uczyć chemii w szkole? Czy jednak coś więcej mogłabym robić? Wiem, że są różne zabezpieczenia przy pracy z odczynnikami, ale mimo to zastanawiam się nad tym, czy w ogóle mogłabym robić w przyszłości coś związanego z chemią? Zwłaszcza, że z badań wzroku wynika, że się on poprawia...
Wiem na pewno, że naukami ścisłymi/przyrodniczymi będę się zajmować, ale jednak najbardziej zależy mi na chemii.

Proszę o odpowiedź.Temat: studia - biologia, może chemia
więc tak... jestem uczniem lo w wlkp ... lubię biologie, trochę chemie, nienawidzę fizyki xD... matematykę jako tako lubię i umiem... bardzo lubię historie

na maturze angielski, polski podstawa ... biologia i chemia rozszerzenie
vs biola podst i chemia rozsz vs chemia podst i biola rozsz

mam dylemat ... nie wiem jaki kierunek wybrać
Myślałem kiedyś o lekarskich na Mickiewicza i weterynaria w Wrocławiu... kierunki bardzo przyszłościowe, pewne w zdobyciu zawodu, ale wymagają rozszerzonej biologi i chemii , co mnie straszliwie boli

myślałem też o szkole sił lądowych w Wrocławiu bo wymagają chemie, chyba podstawę....
następne kierunki to ochrona środowiska, analiza medyczna, inżynieria środowiska... chyba są takie kierunki w poznaniu i Wrocławiu... ale nie wiem czy wymagają jakieś podstawy i z czego czy może rozszerzenia

jak możecie to doradzicie jakieś kierunki...
bo szukam już od września i mam mętlik w głowie, heh xD ... już nic nie wiem...oprócz tej wojskowej to niczego pewny nie jestem...a studia to ważna dla mnie sprawa... w końcu niechce wylądować przymusowo np w budowlance i być robolem -,-... to jest ból bo w wakacje pracuje już kilka lat w budowlance dla siły, opalenizny i kasy , heh

bo szukam szkoły, gdzie można się dużo uczyć, w końcu studia, nie lo ... ale po której będzie jakiś zawód konkretny i gdzie nie będzie dużo fizyki ;pp

pozdrawiam i mam nadzieje że napisałem to na właściwym dziale, na właściwym forum ^^Temat: 9 Europejska Konferencja Biologicznej Chemii Nieorganicznej
9 Europejska Konferencja Biologicznej Chemii Nieorganicznej EUROBIC9, odbędzie się we Wrocławiu, w dniach 2-6 września 2008.

EUROBIC9 jest cykliczną, międzynarodową konferencją, odbywającą się co 2 lata w innym mieście europejskim. Konferencja obejmować będzie spektrum zagadnień z zakresu chemii biologicznej m.in.: metale w medycynie - terapia i diagnostyka, reakcje katalityczne w biologii, biomimetyki, transport metali, metale i stres oksydacyjny, oddziaływanie jonów metali z kwasami nukleinowymi - aspekty chemiczne i biologiczne, ochrona środowiska, choroby metalozależne, metale a neurodegeneracja, modelowanie molekularne układów biologicznych, bioinformatyka, zależność pomiędzy strukturą i funkcją w zawierających metal biomolekułach, chemia koordynacyjna.

Organizator:

Wydział Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego

Kontakt:

Prof. Henryk Kozłowski
Wydział Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego
Ul. F. Joliot-Curie 14
50-383 Wrocław
tel./fax: 0713757251
e-mail: eurobic9@wchuwr.pl

Strona WWW:

http://www.eurobic9.uni.wroc.plTemat: Kiedy zaczela sie wasza przygoda z chemia?
A ja zwsze wolałam matematykę niż chemię, ale oczywiście nie było żadnych problemów z żadnym z tych przedmiotów. Jednak tak się żłożyło że nie dostałam się na wydział matematyki i spróbowałam szczęścia na wydziale chemii. Udało się, dostałam się na kierunek ochrona środowiska na wydziale chemii na UG i nawet się cieszę że mi się nie poszczęściło na matmie bo mam teraz przynajmiej dostęp do laboratorium a to jest w chemii (przynajmniej dla mnie) najbardziej pasjonujące, szczególnie chemia analityczna i organicznaTemat: Co po chemii?
to co wyżej plus chemia i biologia=biotechnologia;chemia, fizyka i biologia=medycyna;chemia i biologia ochrona środowiska jeszcze, to jest ostatnio przyszłościowe.
sama planuje zdawać chemię, do tego jeszcze biologię bo myslę o farmacji albo stomatologii. ewentualnie psychologia, ale to już bez chemii. nie wiem jeszcze się nie zdecydowałam:)Temat: Studia


| A jak jest z chemia na AGH?

Wydaje mi się , za typowej  chemii na AGHu nie ma, ale jest Wydzial Inz.
Materialowej i Ceramiki , gdzie sa dwa kierunki : Technologia Chemiczna(1)
i
Inżynieria Materialowa(2) .
Ad 1. specjalizacje Ceramika i szklo, Materialy Budowlane, Materialy dla
Ochrony i Kształtowania Środowiska, Analityka i Kontrola Jakości ,
Ad 2.specjalizacje ;Biomaterialy i Kompozyty, Materialy Ceramiczne ,
Materialy
dla Elektroniki, Ochrona przed Korozja

Pośrednio uznac można za chemiczny Wydzial Wiertnictwa Nafty i Gazu(1) i
Wydzial Paliw i Energii(2)
Ad 2. Kierunek Technologia Chemiczna ;
Specjalizacje : Technologia Paliw , Gospodarka Paliwami i Energią, Ochrona
Środowiska w Energetyce i Przemysle Chemicznym .
Wydaje mi się , ze Wydzial Paliw i Energii jest chyba najbardziej
przyszlosciowy , zwlaszcza jak ktos mieszka w Plocku (PKN ORLEN) i Gdansku
(RG)  :))
thomso


  Dzieki za wyszerpujaca odpowiedz, aczkolwiek pytalem pod katem tej
matematyki i fizyki.

--
Wysłano z serwisu OnetNiusy: http://niusy.onet.pl


Temat: Studia

A jak jest z chemia na AGH?


Wydaje mi się , za typowej  chemii na AGHu nie ma, ale jest Wydzial Inz.
Materialowej i Ceramiki , gdzie sa dwa kierunki : Technologia Chemiczna(1) i
Inżynieria Materialowa(2) .
Ad 1. specjalizacje Ceramika i szklo, Materialy Budowlane, Materialy dla
Ochrony i Kształtowania Środowiska, Analityka i Kontrola Jakości ,
Ad 2.specjalizacje ;Biomaterialy i Kompozyty, Materialy Ceramiczne , Materialy
dla Elektroniki, Ochrona przed Korozja

Pośrednio uznac można za chemiczny Wydzial Wiertnictwa Nafty i Gazu(1) i
Wydzial Paliw i Energii(2)
Ad 2. Kierunek Technologia Chemiczna ;  
Specjalizacje : Technologia Paliw , Gospodarka Paliwami i Energią, Ochrona
Środowiska w Energetyce i Przemysle Chemicznym .
Wydaje mi się , ze Wydzial Paliw i Energii jest chyba najbardziej
przyszlosciowy , zwlaszcza jak ktos mieszka w Plocku (PKN ORLEN) i Gdansku
(RG)  :))
thomso

Temat: kto mnie uswiadomi?
Ja skończyłamw tym roku chemię. Przez 1,5 roku na kazdym kierunku jest to samo, czyli chemia, matma, fizyka. Póxniej beda fajniejsze rzeczy. Na 3 roku wybierasz specjalizacje. I wtedy masz zajecia takie jak w specjalizacji sa. Matme masz tylko przez jeden rok(poziom szkoly sredniej,jak sobie radzilas z matmaw ogolniaku to tu nie bedziesz miec problemow), fizyka zdaje sie jest przez dwa lata(cwiczenia sa najgorsze,ale to tez jest poziom szkly sredniej), oczywiscie masz chemie-cale mnostwo chemii, kazdy rodzaj. Po za tym zarzadzanie, prawo patentowe. Ochrona srodowiska-odradzam, nic ciekwawego. Specjalizacje na chemii i technologii sa podobne, te same zajecia sa. wiec bedzie dobrze. roszke tzreba sie przylozyc i bedzie luz. powodzeniaTemat: kierunki studiów
ja też właśnie siadłam do rejestracji internetowej na uczelniach, wybrałam dwie, na które mam szanse się dostać. jedna to Uniwersytet Przyrodniczy druga KUL.
i mam kilka opcji kierunków : ochrona środowiska, inżynieria środowiska, psychologia czy dziennikarstwo. interesuje mnie wszystko co z powyższymi związane.
ale jak zobaczyłam przedmioty choćby na ochronie to się załamałam , prawie sama chemia, fizyka ;/ a z tego mocna nie jestem.. i sama nie wiem. czy iść na coś czego uczyć się będę z ochotą, czy na coś czemu mogę nie podołać? bo boję się tej chemii..
ja wiem, że psychologia oklepana, dziennikarstwo tak samo, ale kręci mnie to bardzo.
i sama nie wiem co robić..

a co do tego, że jak się będzie miało tytul inżyniera to praca się znajdzie zawsze - bzdura.
brat ma inżyniera ochrony środ. , do tego tytuł technologa żywności i studium hotelarskie i co? pracy jak nie ma tak nie ma. za granicą pewnie by znalazł, w Polsce w zawodzie mało kto pracuje, a jeśli już to za marne grosze.

ja to chyba w przyszłości wyjadę.Temat: Katedry
Nie wiem ile lat ma mamcia i kiler ale chyba dużo, skoro za ich czasów było tak ze na katedry dostawali sie studenci z wyzsza srednia w pierwszej kolejnosci jest to absolutny mit, przynajmniej biorac pod uwage to co sie dzialo w zeszlym roku. mam nadzieje ze w tym bedzie lepiej, bo student z drugim nie dogada sie w stylu:"stary zapisałem sie wczesniej, ale Ty masz wyzsza srednia wiec prosze Cie uprzejmie zajmij moje miejsce a ja poszukam czegos innego!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!" Brednie! poza tym nie rozumiem wogole o co chodzi z ta niechecia mamci do studentów ochrony, zapewniam mamcie ze zdarzyło sie ze na pewnych cwiczeniach laboratoryjnych byli jednoczesnie studenci ochrony i chemii. Mieli tworzac roztwory wyznaczyc krzywa kalibracyjna do oznaczen pewnego pierwiastka w wodzie. I co sie okazuje chemia nie za bardzo brała sie do pracy, nie wiem czy dlatego ze patrzyli sie na siebie nie wiedzac od czego maja zaczac, bo ochrona doskonale wiedziala po wykładzie i laborkach z analizy srodowiska czym jest krzywa kalibracyjna i jak sie ja wyznacza.
takze pozory czasem mylą, a jezeli przez kontemplacje samego srodowiska mozna je chronic, to współczuje dzieciom mamci, chyba one juz tej przyrody kontemplowac nie beda mogły z takim podejsciem...
a sposób na katedre na skróty wogole mnie nie interesuje - ja juz swoja mam.:PTemat: Ochrona środowiska
Jest taki kierunek I stopnia, realizowany wyłącznie na Wydziale Chemii, ale MSU są już realizowane jako kierunek międzywydziałowy, wspólnie przez Chemię i OiG. Więcej szczegółów tutaj, a ja miałbym prośbę o kilka opinii na ten temat. Wydaje mi się, że to dosyć perspektywiczne studia, a wiedza i doświadczenia z nimi związane mogą być bardzo przydatne w przyszłości. Proszę o plusy i minusy (minusem chemia i fizyka, w jakichkolwiek ilościach ).Temat: Jak jest na wydziale chemii? - osoba zainteresowana studiami
Witaj, jestem na pierwszym roku i w dodatku właśnie skończyłam sesję więc mogę Ci co nieco powiedzieć...Jeśli nie znosisz bądź nie rozumiesz matmy lub fizyki to możesz mieć poważny problem..Na pierwszym semestrze jest aż pięć godzin ćwiczeń z matmy przy dwóch z chemii także różnica jest ogromna i już po tym można się zorientować na co jest kładziony największy nacisk. Ogólnie rzecz biorąc studia dość przyjemne. Wiadomo wszędzie trzeba się uczyć. Jestem na kierunku chemicznym więc biologii nie mam ale bodajże ochrona środowiska już ten przedmiot ma. Musisz wejść przede wszystkim na stronę wydziału http://www.chemia.p.lodz.pl i tam sobie poczytać plany zajęć oraz opisy kierunków i specjalności. PozdrawiamTemat: (do)Wolny temat
ciekawe mnie czekają przedmioty w pierwszym semestrze..
chemia organiczna i nieorganiczna, matematyka, zarządzanie i ekonomika w przedsiębiorstwie, ekologia i etyka środowiska, podstawy informatyki i podstawy socjologii i psychologii.

bosko.

a na piątym (jak dotrwam):
toksykologia, biochemia, mikrobiologia, monitoring środowiska, hydrologia i gospodarowanie wodą, technologie stosowane w ochr środowiska, ocena oddziaływania na środowisko, ochrona przyrody

bosko.Temat: Studia
Jak się lubi chemię to nie koniecznie trzeba od razu rzucać się na collegium chemicum bo niezależnie od uczelni jest tam tyle chemii że może to człowiekowi życie obrzydzić a upodobanie do przedmiotu może bardzo szybko zamienić się w obrzydzenie.
W zamian polecałbym kierunki które mają dużo z chemią wspólnego ale dają możliwość nauczenia się jeszcze czegoś więcej: ochrona środowiska, biotechnologia, farmacja albo na uczelniach technicznych (jak ktoś lubi sie pomęczyć hihihi) technologia chemiczna lub inżynieria środowiska (dawniej zwana inżynierią sanitarną). W oczywisty sposób dobór kierunku będzie zależał również od tego jak "czujesz się" w innych dziedzinach wiedzy, przede wszystkim takich jak biologia, matematyka i fizyka. Pozdrawiam i życze powodzenia.Temat: POZDROOOOOOOWIENIA!!!!:D
to moze a poczatek przedmioty...
te mialem na I semestrze:
matematyka, biologia i ekologia, chemia, rolnicze i lesne podstawy inzynierii srodowiska, jezyk obcy, fizyka(tylko wyklady), geometria wykreslna, ochrona srodowiska. Egzaminy byly 3 z matmy, ochrony sr., i z biologii i ekologii, bylo tez zaliczenie na prawach egzaminu z chemii. to tyle I semestru.

na drugim mamy:
geodezje i fotogrametrie, fizyke( tym razem i wyklady i laborki), hydrogeologia i podstawy geologii, meteorologia i klimatoznawstwo, matematyka wyzsza, WF, jezyk obcy. To chyba byloby tyle co do specjalizacji to ci napisze jak sobie przypomne:P

pozdrawiam:*
Temat: Nowo przyjęci
niewiem czym was uszczęśliwią ale ja miałam:
semestr I
geologie, geomorfologie i bleboznawstwo
chemie nieorganiczna
matematyke
zoologie
propedautyke ochrony środowiska
fizyke
socjologie wsi
semestr II:
matematyka
chemia organiczna
ekologia
łąki i pastwiska
botanika
geologia, geomorfologia i bleboznastwo
ochrona przyrody
meteorologia
+ j. obcy, wf i w II semestrze 2 elektywy do wyboru

jak coś pominełam to przepraszam:)
Temat: Fakultety OŚ
to zalezy na jakiej specjalizacji bedziesz. wez fakultety pod specjalizacje. Niestety nie ma zbyt wielkiego pola manewru.

Jezeli chodzi o spec. CA -
sem3
Chemia i fizykochemia.... - fakultet ciekawy, na zaliczenie trzeba sie nabiegac, ale wiekszych problemow nie ma.
ekologia biochemiczna - nie wiem jak teraz, my mielismy zal na obecnosc inaczej ciezko byloby zaliczyc
sem4
chemia w praktyce - porzadnie przygotowany wyklad umieszczony w internecie, jednak nad zaliczeniem trzeba troche posiedziec i przyuczyc cie
metale w środowisku - wyklad ciekawy, prowadzaca bardzo zyczliwa, zaliczenie testowe, wymagane szczegoly
Radiochemia środowiska ochrona radiologiczna – :D:D ksiazka + radiometria = zdany egz, a ksiazke mozna nabyc u prof. w cenie bodajrze 10 zl.
co do fak z BGiO nie bede sie wypowiadal bo nie uczestniczylem.Temat: SPRZEDAM - wykłady, opracowania itp w.chemiczny
SPRZEDAM

MATERIAŁY - WYKŁADY – OPRACOWANIA - ZESZYTY ITP. ITD.
w formie krero, książek , czytelnych i obszernych notatek lub opracowań. wydział chemiczny pł

1. fizyka ćw. (II i III)
2. chemia organiczna ćw. (II-V)
3. ochrona środowiska i BHP (VI) - wykł
4. analiza instrumentalna (V-VI) - wykł
5. chemia nieorganiczna (I-II) - bielanski+wykł
6. analiza inst.. NMR (VII) - wykł+ćw
7. elektrotechnika i elektronika
8. zarządzanie i ekonomika przed.
9. filozofia i etyka środowiska

mail. mafriczka@tlen.plTemat: Pytanie o studia - chemia i biotechnologia
Witam wszystkich,

Właśnie zastanawiam się nad wyborem studiów, chodzi mi o studia gdzieś poza Polską.
Znalazłam coś ciekawego – www.studiujwdanii.pl

Kontaktowałam się z nimi, są biurem 4 uczelni z Danii: Aarhus Business College, Design and Business School TEKO, Vejlby Agricultural College, Aarhus Technical College.

Studia są bezpłatne, i o to mi chodziło, duży wybór kierunków: projektowanie multimediów, studia programistyczne, kierunki biznesowe, informatyka, elektronika, budownictwo, architektura, chemia, biotechnologie, ekologia, ochrona środowiska, farmerstwo, a nawet projektowanie mody

No dobra, ale pytanie, czy ktokolwiek tam studiuje, lub zna kogoś, kto studiuje?
Powiedzieli, ze mogę dostać namiary na Polaków, co tam studiują, ale chciałabym jeszcze jakiś innych o kilka rzeczy spytać.

Ja sie wybieram na kierunek chemia i biotechnologie

Dzięki za odpowiedzi.

JowitaTemat: 1

Ja uwazam, ze jesli ktos chce sie ksztalcic w danej dziedzinie to powinien ja na studiach poznac CALA, wiec na biologii i przyrode terenowa i prace np. w labie. Pozniej sie okazuje, ze taki biolog laboratoryjny nie wie co bada, a taki terenowiec nie zdaje sobie sprawy, czemu zaobserwowal jakies zjawisko albo nie wie co jeszcze mozna by zrobic by je dokladniej poznac


Nie zgadzam się.
Zauważ, że granice między biologią a fizyką, geografią, matematyką, chemią, geologią itp są strasznie płynne. A na przykład do dziedziny ochrony przyrody płynnie wkracza również zarządzanie, ekonomia itp. Idąc tokiem twojego rozumowania można by studentów biologii intensywnie uczyć tego wszystkiego...

i to może nie byłoby głupie gdyby nie to, ze mamy ograniczony budżet czasowy. prosta zasada allokacji sprawdza się tu idealnie: albo uczysz się chemii albo biologii. nie mówcie tylko, że mozna się nauczyć obu bo nauka jest nieskończona i przytaczane już przeze mnie cykle gryzoni w ubogiej fennoskandii są badane przez dzisiątki lat przez tysiące najlepszych ekologów świata i nadal nie wiadomo dalczego istnieją.

zdecydowanie lepiej oceniam tworzenie zespołów: statystyk + ornitolog + ekolog + specjalista GIS albo taki: specjalista od lewej nogi komara, ekolog krajobrazu, statystyk ze skłonnosciami do modelowania. I taki zespół osiągnie dużo więcej niż trzech niezaleznych ludzi.

myslę, ze dzisiejsze studia typu międzywydziałowa ochrona srodowiska produkują świetne sekretarki: troszkę wiesz o wszystkim.Temat: Poznajmy się :)
Nick: monia
Imię: Monika
Ksywki: Aniołek, 300 km/h, Manga, Czochracz, Sierściuch, Żaba
Wiek: 16 lat (jeszcze )
Miasto: Siemianowice Śl. - Michałkowice
Profil klasy: ochrona środowiska (1f)
Ul. przedmioty: chemia, TI, PT , niemiecki oraz ochrona wód i ochrona powietrza
Znienawidzone przedmioty: historia i angielski
Fav. drink: Pysio, "Łódka ", BEER
Fav. food: kurczaczek z rożna
Ul. deser: lody waniliowe polane gorącymi malinami
Ul. zespół: Paktofonika
Fav. music: hh polski, techno, trance
Ul. cytaty: "co masz zrobić jutro... zrób pojutrze. Bedziesz miał dwa dni wolnego " oraz "Gdyby mi się chciało tak, jak mi się nie chce... "
Ul. klub piłkarski: Real Madryt
Fav. cars: Peugeot 206, 307 i jak najbardziej 407 oraz Mitsubishi EclipseTemat: Rozpoczęcie roku
A więc zapisy na WF obowiązkowe trzeba mieć zaliczenie z tego.Tylko do wyboru są gry zespołoe,siłownia,basen itp ale zapisy są dopiero od 1 września.Marta w której grupie jesteś?A odnośnei immatrykulacji to tak--->''Studenci I roku wszystkich kierunków studiów na wydziale chemii UMCS.Immatrykulacja odbędzie się 1 października o godz.9.15 w auli im.prof. Jarosława Ościka(parter-budynek Collegium Chemicum im .prof. Andrzeja Waksymundzkiego)W związku z powyższym studenci I roku proszeni są o zgłoszenie się na holu w budynku Collegium Chemicum odpowiedznio o :
->godz 8.30-chemia podstawowa i stosowana
->godz 8.40-chemia środków bioakt. i kosmetyków
->godz 8.50- analityka chemiczna
->godz 8.55-ochrona środowiska
Do zobaczyska:)Temat: bilogia... chemia...fizyka...->SPRZEDAM!!
BIOLOGIA:
1)podręcznik pod redakcja K. Spalika
wyd WSiP
cz 1 tom 1 i 2
cz 2 tom 1 i 2

2)M. Kowalczyk, J.Filipska
zdaje maturę
wyd Pazdro

3)B.Bukała
komórka-skład chemiczny i struktura- trening przed maturą
wyd OMEGA

4)M.Dudkiewicz-Świerzyńska, K.Olechowicz-Gworek, M. Wilk
matura 2005 cz 1
wyd OMEGA

5)I. Żelazny
notatki z lekcji
a)bezkręgowce
b)strunowce
wyd OMEGA

6)H. Wiśniewski
Biologia z higieną i ochroną środowiska
Wyd AGMEN

7)W. Lewiński
2 i 3
wyd OPERON

CHEMIA:
B. Kałużna, F. Kamińska
Podręcznik cz 1 i 2
Wyd Żak

FIZYKA:
1)arkusze egzaminacyjne
matura 2007
wyd OPERON

2)B. Górska, B. Józefiak, W. Kwiatek, J. Sawicki, J. Ślósarz, I. Wroński
zbiór zadań maturalnych-trening przed maturą
wyd OMEGA

3)A. Melson, W. Śpionek
matura 2005 cz 1
CENY DO UZGODNIENIA

KONTAKT:
Gg: 9919278
Tel. 695961159

pozdrawiamTemat: Kierunki zamawiane-Demistyfikacja


Kierunkami wybranymi do wsparcia w ramach tej edycji konkursu są:
1. automatyka i robotyka,
2. biotechnologia,
3. budownictwo,
4. chemia,
5. energetyka,
6. fizyka/fizyka techniczna,
7. informatyka,
8. in ynieria materiałowa,
9. in ynieria środowiska,
10. matematyka,
11. mechanika i budowa maszyn,
12. mechatronika,
13. ochrona środowiska,
14. wzornictwo.

Jak widać w tym roku na tym kierunku jest to nieaktualne.Temat: egzaminy
http://hodowlazwierzat.phorum.pl/viewtopic.php?t=151

zważywszy na lekki offtop, uporządkujmy:

* 11.06. - Ochrona środowiska (zaliczenie) - na wykładzie, więc wychodzi, że start o 10:00, sala 125
* 12.06. - Chemia rolna (zerówka) - na wykładzie, Stary Budynek, godz. 8:15, sala B
* 12.06. - Parazytozy zwierząt i ludzi ("pajacyk" )
* 15.06. - Biochemia (zerówka) - godz. 11:00, sala 125
* 18.06. - Mikrobiologia (I termin) - godz. 14:30 - 15:30, sala 125
* 19.06. - Chemia rolna (I termin) - Stary Budynek, godz. 15:30, sala B
* 20.06. - Botanika (III kolokwium) - Wydział Ogrodniczy - każda grupa pisze na swojej godzinie z ćwiczeń z pierwszej połowy semestru (stąd bodaj V grupa będzie pisać 19.06.), sala 425
* 21.06. - Biochemia (I termin) - godz. 11:15, sala 125
* 22.06. - Genetyka ilościowa (I termin) - godz. 11:00 - 13:00 (2 grupy), sala 334
* 25.06. - Genetyka klasyczna (I termin) - godz. uzależniona od podziału dokonanego przez dra Bieńka (będzie wywieszone koło katedry Genetyki)
Temat: Kto na jaki kierunek się wybiera?


A na cóż jeśli można wiedzieć?
UAM - chemia
UP - Technologia żywności (i to chyba nawet by mnie cieszyło lub Ochrona środowiska

O, ja też składałam na chemie na UAM A można wiedzieć na jaką specjalizację?
Aha, i rozumiem, ze jak dostaniesz się na UM to idziesz tutaj tak?Temat: Dni otwarte ;]
A

Dwujęzyczna z językiem angielskim

Medyczna

Język angielski 5-6-6

Biologia 3-3-3

Fizyka i astronomia 2-2-3

Chemia 2-3-3

Angielski

5-6-6

Niemiecki

3-2-3

Medycyna, farmacja, stomatologia, fizykoterapia, biotechnologia, ochrona środowiska, biologia, chemia, oceanografia

Dodatkowa możliwość nauki jęz. rosyjskiego, hiszpańskiego

i łacińskiego, 3 godziny zajęć dodawane wg potrzeb w III klasie do zajęć w zakresie rozszerzonym

TO JEST INFO O MEDYCZNEJ
moim zdaniem jest super,bo ma rozszezony angol
tyle,ze ja sie na biol i chem nie nadaję
a testów nie napisze na 95,bleeh nie wierze w siebie..
Temat: Kim jesteśmy;)
Tylko jedno Viv... Chcesz zostać nauczycielką??

A teraz coś o mnie...

Urodziłem się i mieszkam w Krakowie, mieście, w którym wiersze rodzą się najlepsze. Wiem coś o tym, bo sam od czasu do czasu parę rymów zapisuję. Ale najważniejsze jest dla mnie to, że Pan Bóg mnie kocha, i że jestem Jego dzieckiem. Od nawrócenia, tj. od prawie 12 lat należę do chrześcijańskiej wspólnoty "Emmanuel" i w niej koncentruje się prawie całe moje życie towarzyskie. No i jedna ważna rzecz - jestem protestantem, zielonoświątkowcem...
Co jeszcze??
Skończyłem ochronę środowiska na Politechnice i choć pracuję w salonie samochodowym, to nadal interesuję się chemią, biochemią, biologią i wszystkim co związane z roślinami i zwierzętami...
Poza tym lubię czytać, najlepiej fantasy, z książkami J.R.R. Tolkiena na czele albo opowieści o przyrodzie, tudzież dobre thrillery i horrory, chodzić po górach (najlepiej Beskidach, bo nie znoszę tłumów na szlaku, najlepiej się czuję, gdy jestem sam i otacza mnie przyroda), oglądać kreskówki na Cartoon Network i Jetix oraz stać na balkonie (a mieszkam w takim miejscu, że mam u stóp cały Kraków) i marzyć...
Lubię też pracować z dzieciakami, byłem przez jakiś czas wolontariuszem w świetlicy środowiskowej, ale przestała niestety istnieć...
W związku z powyższym interesuje mnie też wszystko, co związane z ochroną dzieci przed przemocą i molestowaniem...
Nie wiem co jeszcze dodać. Jak macie pytania, to proszę, zadawajcie...Temat: wzor wpisu
WZÓR WPISU DO INDEKSU
Wydział Chemiczny
Kierunek Biotechnologia
dzienne jednostopniowe inżynierskie 7 sem.
rok I sem I rok ak. 2005/2006
Nazwisko wykładowcy prowadzącego zajęcia Nazwa przedmiotu, rodzaj zajęcia Liczba godzin w semestrze

w. ĆW.
dr hab. Adam Czornik Matematyka 30E 30 ćw
dr hab. Krzysztof Uifig . Mikrobiologia ogólna 30 E 30 ćw
doc.dr inż. Maria Sokół Fizyka i biofizyka 30 : 15. ćw
dr hab.inż. Stanisław Krompiec prof. Poi. Śl. Chemia ogólna i fizyczna 30 15lab
dr Ewa Zabłocka-Godlewska Ochrona środowiska 30 15 ćw
prof. dr hab. Joanna Rzeszowska Biologia molekularna i genetyka ogólna 45 .
dr inż. Jan Sikora Monitoring środowiska 15
X Język obcy 30 Ćw
X Wychowanie fizyczna 30 ćw
x - wpisać nazwisko osoby prowadzącej zajęcia

w razie niejasnosci prosze o kontakt 3234159
Temat: Nieobecności i Niepełnoobecności
Dla informacji moich graczy:

Przedmioty Bioinformatyka rok I

Matematyka ćw/teoria [Zaliczony]
Fizyka i biofizyka [Zaliczony]
Chemia ogólna kombajn/egzamin [Zaliczony]
Mikrobiologia ogólna [Zaliczony]
Ochrona środowiska [Zaliczony]
Biologia molekularna i genetyka ogólna [Zaliczony]
Monitoring środowiska [Zaliczony]
Angielski [Zaliczony]
WF [Zaliczony]

KONIEC SESJI ZIMOWEJ!!!!Temat: Kierunki w szkołach i na uczelniach
Kierunek: technik telekomunikacji, specjalność: systemy teleinformatyczne (w ostatniej klasie zmieniona z "teletransmisja").
Przez pierwsze trzy lata typowa elektronika (podstawy elektrotechniki, układy cyfrowe, analogowe, przyrządy pomiarowe, pracownie itp). Od 4 klasy weszły przedmioty "tele" :systemy transmisyjne, systemy komutacyjne, usługi telekom. Rysowanie budowy telefonu, krotnic PCM, PDH, SDH. Kable miedziane, światłowody, trochę transmisji radiowej itp. Brak jakiejkolwiek literatury dostosowanej do programu nauczania (każdy przedmiot wymagał kilku różnych pozycji literaturowych). Usługi telekom. wczesniej były prowadzone przez pracownika "telekomuny paryskiej", ale niestety ta się wycofała i były z nauczycielem pozostałych przedmiotów. Klasa piąta : pracownia telekomunikacyjna (9 godz) i specalizacja (5 godz). Sprowadzało się to do czternastu godzin darmowego internetu Jeśli w podczas 5-lekcyjnych zajęć 10-15 minut czegoś się uczyliśmy (najczęściej Novell) to był sukces.
Oczywiście względem roczników wcześniejszych znacznie zmieniony program nauczania (oczywiście na niekorzyść). Zmniejszono liczbę godzin przedmiotów zawodowych a dodano takie przedmioty potrzebne elektronikowi jak : geografia, 3 lata (trzeba wiedzieć gdzie kłaść kabel a gdzie nie) ochrona środowiska, 2 lata (negatywny wpływ ołowiu ze spoiwa lutowniczego na środowisko) 5 lat historii (komunikowanie sie australopitka z ziomkami), chemia 3 lata. Reasumując człowiek po 5 latach nauki w technikum nie potrafi zaprojektować i wykonać zasilacza z 7805, o bardziej skomplikowanych układach nie mówiąc. A szkoła podobno bardzo renomowana i jedna z najlepszych w regionie (ten region to chyba 20 metrów wokół szkoły )Temat: I rok
tutaj mozesz cos poczytac o towarku
http://www.ae.krakow.pl/main.php?up=5&id=367

a co do konkretow to na pierwszym roku w pierwszym semestrze sa : chemia, fizyka, matma (dobry poczatek ) encyklopedia prawa, inzynieria procesow przemyslowych, mikroekonomia, rysunek techniczny i do tego 2 jezyki i wf
a na drugim sem: matma, chemia, analiza instrumentalna, analiza sensoryczna, makroekonomia, technologia, ochrona srodowiska no i tez jezyki i wf
z pewnoscia niektore nazwy nic ci nie mowia ale nie przejmuj sie, one tylko tak "dziwnie" brzmia, da sie przezycTemat: AGH KGHM
ZWIĄZEK PRACODAWCÓW POLSKA MIEDŹ ZAPRASZA STUDENTÓW DO WZIĘCIA UDZIAŁU W "PROGRAMIE ABSOLWENT"
W konkursie mogą wziąć udział absolwenci studiów, którzy nie ukończyli 28. roku życia, lub studenci ostatnich lat studiów.
Biorąc udział w Konkursie, masz szansę na płatny, 2-miesięczny staż w firmach Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź SA oraz innych firmach Zagłębia Miedziowego.
Regulamin, zadania konkursowe i inne informacje dostępne są w BIURZE ZWIĄZKU PRACODAWCÓW POLSKA MIEDŹ - TEL.: (076) 847 85 85, 847 85 86, FAX: (076) 847 85 88, E-MAIL: sekretariat@pracodawcy.pl
Wybierz zadanie, rozwiąż je i prześlij do nas wraz z formularzem zgłoszeniowym, CV i listem motywacyjnym do 6 czerwca 2007 roku.
PROFILE WYKSZTAŁCENIA:
TECHNICZNE - WYDZIAŁY:
mechaniczny (budowa, eksploatacja maszyn, transport linowy), elektryczny (elektrotechnika, automatyka i robotyka), górniczy (geologia, górnictwo, eksploatacja złóż), metalurgiczno-odlewniczy, podstawowych problemów techniki, inżynierii środowiska
EKONOMICZNE, ZARZĄDZANIE - HR, ekonomia, zarządzanie, logistyka, marketing
PRAWO, INFORMATYKA, CHEMIA, INŻYNIERIA CHEMICZNA, OCHRONA ŚRODOWISKATemat: Przyszłość z końmi?
Od września idę do 3ciej liceum, na maturzę będę zdawać biologię i chemię na poziomach rozszerzonych, a potem planuję studiować coś związanego z przyrodą (oczywiście bardziej z biologią niż chemią ) na Uniwersytecie Śląskim. Ochrona środowiska, może zoologia lub coś pokrewnego (mam jeszcze na szczęście czas do namysłu).

Jeśli chodzi o moją przyszłą pracę, to naprawdę nie wiem, jak to będzie wyglądać. Chciałabym kiedyś móc pracować przy koniach, ale z moim optymizmem i wiarą w przyszłość myślę, że pozostanie to raczej w sferze marzeń. Podobnie jak własna stajnia z kilkoma konikami (chyba, że znajdę bogatego męża, który mi to wszystko kupi ).Temat: Plakatowanie
Czołem zacna ekipo, która pomagać będzie we współpracy z Wytwórnią!

Oto lista wydziałów/instytutów wraz z adresami:

ANETA:
Zarządzanie - Matejki 22/26
Biologia i Ochrona Środowiska - Pilarskiego 14
Chemia i Fizyka - Pomorska 149/153
Matematyka i Informatyka - Banacha 22

NATALIA:
Filozofia - Kopcińskiego 16/18
Geografia - Narutowicza 88
Prawo i Administracja - gdzieś blisko Ronda Solidarności
Archeologia - Pomorska 96

MAGDA:
Studia Międzynarodowe i Politologiczne - Składowa 41/43
Historia - Kamińskiego 27a
Etnologia - Jaracza 78

PIOTREK:
Kulturoznawstwo i historia sztuki - Franciszkańska 1/5
Psychologia - Smugowa 10/12
EK-SOC POW 3/5, oraz jedna tablica jest na Pomorskiej 41
Pedagogika - Pomorska 46/48

Jakby ktoś z administracji miał wątpliwości, to powiedzcie, że mamy pozwolenie od rektora Nykiela. Niestety nie macie go na piśmie, ale ja jutro będę pewnie miał i jak trzeba będzie gdzieś kiedyś pokazać, to wam sxeruję i dostarczę.

Jak nie wiecie, co gdzie jest, to walcie na gadu-gadu: 2253838, lub na maila mateusz.lewonowski@gmail.com, lub komórka 605 95 97 09, ewentualnie profil na anszej-klasie ;) Albo też na strony typu map24.interia.pl, zumi.pl

Mam nadzieję, że dacie radę do końca tygodnia. Powodzenia!Temat: Oświetlenie LED
Nie wiem ile Kolezanka pracuje w branzy oswietleniowej ALE wzornictwo przemyslowe to najlepsze maja Wlosi, czy to sie nam podoba czy nie.
Niemieckie rozwiazania sa ... toporne, jednym sie podobaja a innym nie. Nie do kazdego wnetrza pasuja a i jakosciowo tez juz nie sa najlepsi.

Na rynku opraw z najwyzszej polki pierwsze skrzypce graja skandynawowie (np. LouisPoulsen, obecnie nalezy do wloskiego Targettiego) oraz Belgowie (np. DeltaLighting, Kreon).

Wracajac do LEDow, popularne na fali "mani ograniczania emisji CO2". LED jest paskudny w produkcji (ciezka chemia - no tak zrobia to za 1centa Chinczycy i kto tam sie przejmuje ochrona srodowiska, bo i tak 90% fabryk dziala na zasilaniu z generatorow z silnikami diesla), do tego co zrobi ze zuzytym LEDem. Wyrzucic na smietnik .. nie bardzo, bo to odpad przemyslowy, tak samo jak zuzyta swietlowka czy zarowka enerooszczedna. Poza tym jeden LED to malo, potrzeba jeszcze oprawki na kilka LEDow, ukladu zasilajacego.

Produkcja zarowek (zwyklych wolframowych czy nawet halogenowych) to dosc prosty proces, do tego zuzyta jest prostym w utylizacji odpadem (troche szkla, aluminium, zywicy i zelaza).

Prosze sie nie ludzic, ze w ktos robi LEDy w Polsce od podstaw. 99,9% pochodzi w Chin. W Polsce sie je konfekcjonuje, pakuje w oprawki i to cala wielka produkcja. We Wroclawiu na ul Strzegomskiej we Wroclawskim Parku Technologiczym jest firma, ktora to robi (nazwy nie pamietam, ale prawie rok pracowalem pietro wyzej).

LED ladnie wyglada i jest modny.

Pozdrawiam
KlaudiuszTemat: Co po profilu biologiczno-chemicznym
medycyna, zdrowie publiczne, analityka medyczna, weterynaria, ratownictwo medyczne, farmacja, dietetyka, chemia, biochemia, biofizyka, biologia, biotechnologia, rehabilitacja, ochrona środowiska, rolnictwo, leśnictwo... możliwości jest wiele. Jeśli zdasz rozszerzony polski i biologię możesz startować na psychologię, socjologię, kulturoznawstwo, filozofię, pedagogikę.Temat: Przeniesienie
Semestr zimowy

Anatomia 1 semestr z 2
Histologia i embriologia 1 z 2
Biologia egzamin w styczniu
Chemia egzamin w styczniu
Biofizyka egzamin w styczniu
Łacina 1 z 2
Informatyka zaliczenie w styczniu
Fizjologia molekularna egzamin w styczniu
Fakultety negocjacje/komunikacja spełeczna/ekofilozofia/podstawa teorii prawa/bioetyka/psychologia trzeba było wybrać sobie 2

2 semestr
Anatomia 2 z 2 egzamin w czerwcu
Histologia i embriologia 2 z 2 egzamin w czerwcu
Genetyka zaliczenie w czerwcu
Biochemia 1 z 2 egzamin w styczniu
Łacina 2 z 2 zaliczenie w czerwcu
Biostatystyka zaliczenie w czerwcu
Ochrona środowiska zaliczenie w czerwcu
Agronomia zaliczenie w czerwcu
Do wyboru akwarystyka/zwierzęta egzotyczne
Historia weterynarii zaliczenie w czerwcu

Chyba niczego nie ominęłamTemat: <====:::Profesjonalne Tłumaczenia Ang->Pol Pol->Ang :::====>


Fporzo tłumaczonka! Sprawdziłem reklamowaną przez Ciebie angielskojęzyczną
wersję serwisu www.domkinadmorzem.com i oto, com znalazł:

1. ATRRACTIONS
2. '...you can fing a few shops, a bar a disco i a summer time and a
church'.
3. Niezbyt chyba naturalnie brzmiące frazy typu 'We would like to invite
you
to Kopalino' i 'We warmly invite!! '.


Hospody pomyluj


każdego dnia przetłumaczę 4 strony - i to ma być szybko??


Jestem pełen podziwu dla tupetu kogos, kto podejmuje się szybko i
profesjonalnie tłumaczyć teksty z tylu dziedzin:

 ekonomia,  marketing, bankowość i ubezpieczenia, informatyka, finanse,
księgowość, rachunkowość, biologia, geografia, geologia, technologie
przemysłowe, budownictwo, elektrotechnika i motoryzacja,  automatyka,
ochrona środowiska, telekomunikacja i teleinformatyka, Sprzęt medyczny,
Farmaceutyka, Biotechnologia, Chemia, Biologia, Opieka medyczna, Badania
naukowe o profilu biologiczno-chemicznym, fizyka, matematyka, astronomia,
geografia.

No i ciekaw jestem jak można tłumaczyć akty notarialne nie bedąc tłumaczem
przysięgłym

I żeby nie było niejasności - nie kieruje mną obawa o konkurencję:))

Michał B

Temat: Politechnika Łódzka
BIOTECHNOLOGIA - specjalności i kierunki dyplomowania :

* Biotechnologia molekularna i biochemia techniczna
o Biochemia techniczna
o Technologia witamin i koncentratów spożywczych

* Technologia fermentacji i mikrobiologia techniczna
o Mikrobiologia techniczna
o Technologia fermentacji
o Technologia spirytusu i drożdży

* Chemia i inżynieria żywności
o Technologia produktów owocowo-warzywnych

* Analiza i ocena żywności

* Biotechnologia środowiskowa
- studia uzupełniające tylko dla absolwentów studiów inżynierskich na kierunku Ochrona Środowiska

źródło: http://www.snack.p.lodz.p...na_wydziale.phpTemat: Platyna z katalizatorów samochodowych


pisze...
: witam ponownie,
: To chyba trochę głupie że dyskutuję sam ze sobą ale zdaje się że ten
temat
: nie ma zbyt wielu zwolenników albo ja przedstawiłem go poprostu od
złej
: strony.
: więc żeby już nie obwijać plan mam taki:

Wszystko pięknie tylko ile takiej platyny jest w katalizatorze? Przecież
kataliza to proces powierzchniowy a nie objętościowy i nikt tam nie
pakuje kilogramów cennej platyny tylko jakiś nośnik pokryty
kilkumikronową warstwą platyny.


Ale powierzchnia jest dobrze rozwinięta.

 Prawdopodobnie, z równym powodzeniem

można odzyskiwać platynę z wody morskiej a już na pewno złoto :)))


Prawdopodobnie. Jednak trzeba zacząć od ustalenia ile jej tam
jest. Osobny problem to ochrona środowiska. Przy oficjalnej
działalności coś trzeba będzie robić z tlenkami azotu a ścieków
to chyba cała rzeka. Nieoficjalnie to Cię sąsiedzi zlinczują.

Dawno temu, jeden z moich kumpli brał udział w projekcie
odzyskiwania złota z układów elektronicznych. Jest go tam
też niedużo ale się opłacało. Chemia procesu była  najmniejszym
problemem - dużo wysiłku poszło na dobranie młyna-łamacza

jama

Temat: ¤ Ochrona Środowiska, II rok 2006/2007
A więc kiedy te nieszczęsne zaliczenia:

Egzaminy:

Hydrologia i gospodarowanie wodą:

Termin Zerowy: 13.06.2007, godz. 17:05, sala 301 D-2
Termin Pierwszy: 20.06.2007, godz. 17:05, sala 58 C-6
Termin Drugi: 04.07.2007, godz. 17:05, sala 58 C-6

Chemia powietrza:

Termin Zerowy: 24.05.2007, godz. 7:30, sala 301 D-2
Termin Pierwszy: 01.06.2007, godz. 15:15
Termin Drugi: 08.06.2007, godz. 15:15

Ekologia:

Termin Zerowy: 19.06.2007, godz. 13:15, sala 301 D-2
Termin Pierwszy: 25.06.2007, godz. 13:15, sala 301 D-2
Termin Drugi: 02.07.2007, godz. 11:15, sala 301 D-2

Zaliczenia:

Mechanika płynów - wykład:

Termin pierwszy: 31.05.2007
Termin drugi: 03.07.2007

Analiza instrumentalna - wykład

Termin pierwszy: 06.06.2007
Termin drugi: 14.06.2007

Hydrologia - ćwiczenia (termin wstępny)

05.06.2007 - obie grupy wtorkowe - tydzień parzysty i nieparzysty
12.06.2007 - obie grupy środowe - tydzień parzysty i nieparzysty.

Geologia i geomorfologia:
I kolokwium - 20.04.2007Temat: Przeniesienie

A myślałem że to ja będę musiał sam napisać te przedmioty...

Ale skąd się wzięła ta agronomia i ochrona środowiska?

projekt badawczy
Nowa, Lepsza Weterynaria

następnym etapem bedą dwa sem. anatomii, chemia i biochemia zamiast jednej biochemii itd...
i za jakis czas wszystko się zmieści w 4 latachTemat: czym sie interesujemy:)
No, to jak na razie mazanie po papierze prowadzi:) Też lubie rysunek, przeważnie ołówek, węgiel i suche pastele. Rysuje ludzi, pejzaze, martwe natury, często też w klimacie fantasy, jakieś smoki, wojownicy i takie tam:)

Poza tym interesuje mnie
-muzyka - obsesja, nie wyobrażam sobie życia bez muzyki
-chemia - zwłaszcza toksykologia, broń chemiczna, materiały wybuchowe (ale pokojowe zastosowania też :wink: )
-biologia, fizyka, astronomia, geografia, ochrona środowiska (więc nauki przyrodnicze w szerokim pojęciu)
-makabra -horrory, zbrodnie itp (lubię się bać :wink: )
-książki - bardziej i mniej ambitne; szczególnie twórczość Lema i Vonneguta(mistrzowie)
-generalnie wszystko, co dziwne, niezwykłe, anormalne i w jakiś sposób zwróci moją uwagę,
ciężko sprecyzowaćTemat: Ochrona Środowiska, I rok 2006/2007
Zmiany zostały wprowadzone
Egzaminy i kolokwia:

Analiza matematyczna I:

12 czerwca kolokwium ostatnie dla wybranych

20 czerwca egzamin w sesji
2 lipca poprawka egzaminu

Wstęp do informatyki:

4 czerwca
18 czerwca poprawa kolokwium

Chemia organiczna:

termin 0 04 czerwca 9-11 D2 301
termin 1 25 czerwca 15-17 D2 301
termin 2 29 czerwca

Fizyka wykład

termin 1 27 czerwca

Fizyka ćw z Gładysiewicz-Kudrawiec:

poprawa koła 12 czerwca

Planowanie przestrzennne:

poprawa 2 koła chyba 12 czerwca

Zagrożenia cywilizacyjne II:

kolokwium 29 czerwca

poprawa 12 czerwca

Biologia Ćw Dr. Jadczyk grupa środa o 11.15:

kolokwium 14 czerwca ostatnie koło
potem w sesji

Biologia wykład:

termin 1 13 czerwca
termin 2 22 czerwcaTemat: Ochrona Środowiska, II rok, 2006/2007
Zatem kiedy zaliczenia:

Równania różniczkowe:
I kolokwium - 28.11.2006 (na razie tyle)

Biochemia:

Wykład
Zaliczenie na ostatnim wykładzie - 25.01.2007

ćwiczenia:
kartkówki na każdych zajęciach

Biologia:

Wykład:
0 termin - 25.01.2007
I termin - 01.02.2007

ćwiczenia:
kartkówki na każdych zajęciach

Mikrobiologia:

Wykład:
Jeszcze się dowiem na najbliżych zajęciach

ćwiczenia:
kartkówki na każdych zajęciach

Podstawy budownictwa przemysłowego:

I kolokwium - 13.11.2006 (siódme zajęcia)
II kolokwium - 15.01.2006 (piętnaste zajęcia)
(w razie gdyby ktoś jeszcze nie miał materiałów można zgłaszać się do mnie)

Analiza matematyczna II - kurs powtórkowy

I kolokwium - I grupa 20.11.2006, II grupa 24.11.2006
II kolokwium - II grupa 15.01.2007, I grupa 19.01.2007
I termin - 29.01.2007
II termin - 08.02.2007

Elementy Programowania mgr T. Bryszewska

kolokwium - 3.01.2007
ewentualna poprawa + wpisy - 17.01.2007 (lista osób, ktore nie zaliczyły tydzień wcześniej na elektronicznej tablicy ogłoszeń)

Fizyka II (A-1, sala 314)

0 termin - 10.01.2007 (na wykładzie)
I termin - 30.01.2007 (9 rano)
II termin - 9.02.2007 (9 rano)

Chemia Wody

I termin - 29.01.2007
II termin - 6.02.2007
Więcej grzechów nie pamiętam... (lub nie znam), ale jak tylko poznam od razu doedytuje...Temat: Studia
Semestr pierwszy dobiegł końca . Udało się wszystko zaliczyć i marcowe poprawki na szczęście mnie nie dotyczą .

Kierunek : Ochrona Środowiska

Wychowanie fizyczne (sekcja piłki nożnej) - 5.0

Język angielski - 4.0

Botanika (blok A, blok B) - 3.0

Geologia i geomorfologia - 3.5

Kartografia i teledetekcja - 4.0 / egzamin - 4.0

Matematyka i statystyka - 3.0 / egzamin - 3.0

Chemia - 4.0 / egzamin - 3.0Temat: napiszcie coś o kierunku-europeistyka
Witam wszystkich studentów!Interesuje mnie kierunek europeistyka na OiZ, jednak chce złożyć podanie na zaoczne, i nie wiem czy istnieje możliwość przeniesienia sie na dzienne np. po pierwszym roku?? Proszę o jakieś informacje na ten temat, i jeszcze chciałabym wiedzieć np. jakie przedmioty są na tym kierunku,czy ciężka jest matma...i ogólnie cos o tym kierunku.Obecnie jestem na innym kierunku tez na PL ale chce zmienić- ochrona środowiska to chyba nie dla mnie(fizyka, chemia).Czy np. jak będę mieć zaliczone jakieś przedmioty które będą na europeistyce(np.matma) to czy zalicza mi je?
Proszę o odpowiedz.(chociaż na część z tych pytań)Temat: Klimatyzacja - nabijanie za 50 PLN
panowie gwoli wyjasnienia

R12 jest czynnikiem zakzanym w europie, i oficjalnie nikt nie moze go uzywac. Jako supstytut wymyslono R413
W ukladach R12 czynnikiem smarujacym jest olej mineralny, w ukladach R134 syntetyczny. Nie bez znaczenia pozostaje (chemia) na elenty uszczenianiajace.

Do obslugi okladu R12 i R134 uzywac nalezy narzedzi przylaczy zegarow tylko dlajednego rodzaju ukladu. Nie zaleca sie uzwanie manometrow tych damych dla R12 i R134

Dodatkowo uklad R12 ma zupenie inne przylacze nie R134

W samej obsludze uklady klimatyzacji nie tylko wymienia sie czynnik chlodzacy ale rownierz olej,ktory tak jak olej w silniku ulega zuzyciu

W procesie wymiany czynnika proznia jest forma sprawdzenia szczelnosci oraz osuszeniem ukladu z wilgoci, ale trzeba pamietac iz mikro pekniecia potrafia sie uszczelnic. Dlatego test szczelnosci azotem Cisnieniowy ujawnia takie miejsca.

-dobre zakaldy standartow do oleju dodaja barwnik krory ulatwi obsluge na przyszlosc.

Co do cen, fakt iz czynnik kosztuje (r134) zaleznie od zrodla 400-600 pln
do do tego naley doliczyc olej, koszt zakupu narzedzi, amortyzacja, zus fiskus, media pensje pracownikow, ochrona srodowiska (utylizacja zuzytch czesci i materialow), szkolenia

Legalne warsztaty ponosza te koszty, wiec trudno pracowac i dokladac do interesuTemat: TERMINY POPRAWEK
GENETYKA ILOSCIOWA :
17 wrzesnia (poniedziałek) godzina 11:00 do 12:30 w sali 334

OCHRONA ŚRODOWISKA:
jezeli przyjdzecie osobno to bedziecie odpowiadac, jezeli zbiorą sie wszyscy Ci co nie zdali to bedziecie pisać

GENETYKA KLASYCZNA:
(po 15 wrzesnia dopiero mozna pisac)
wiec termin mamy sobie jakis wybrac ... i za kilka dni isc mu powiedziec

CHEMIA ROLNA:
"profesor Filipek-Mazurek" bedzie od 9 lipca (poniedziałek)
to starosta roku juz ustali z nią jak wróci :]

MIKROBIOLOGIA:
pozostawie bez komentarza

UDANYCH WAKACJI :
Temat: Wypelnienie indeksu...
Nasi wykładowcy:
geologia ogólna - Dr hab. inż. Jacek Rajchel prof. AGH
ekonomia - dr inż. Krzysztof Posłuszny
matematyka - dr Krystyna Sobowska
chemia- dr Jan Tarkowski
ochrona środowiska - dr inż. Urszula Aleksander-Kwaterczak, ostatnio dr inż. Rafał Wójcik
informatyka - dr inż. Wojciech Klityński

jeśli widzicie jakieś błędy, to proszę o korektę
Temat: szanse dostania sie na uczelnie
Wiem że cięzko odpowiedzieć na pytanie "czy trudno się dostać" ja jednak jestem ciekawa jak to wygląda z ochroną środowiska. Czy z waszego punktu widzenia było trudno? I czy wystarczy 1 przedmiot na rozszerzeniu? (w moim przypadku geografia).
Poza tym chciałabym wiedzieć jak na tym kier ma sie chemia... czy jest jej wiele czy da sie przezyć. Byłabym wdzieczna za odpowiedź
Temat: Kasowanie użytkowników!
OTO wzor o przedłuzenie warunku !!! prosze je przynies na poniedziałek !!!! na wykład z obrotu i ..... ( nasionka ) wraz z indeksami !!!! aby je złozyc do dziekanatu !!!!!

Kraków dnia 15.10.2008 r.
Imie i Nazwisko
Kierunek: Rolnictwo
Specjalność:
Wydział Rolniczo – Ekonomiczny
Nr albumu :

Do prodziekana ds. Kierunków: Rolnictwo
i Ochrona Środowiska
Dr hab. inż. Michał Kopeć, Prof. UR

Podanie

Zwracam się z uprzejmą prośbą o przedłużenie wpisu warunkowego na semestr V (zimowy) w roku akademickim 2008/2009 z powodu braku uzyskania zaliczenia egzaminu
z przedmiotu Chemia.
Bardzo zależy mi na kontynuacji tych studiów, dlatego bardzo proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej prośby. Dziękuję.

Z poważaniem
Temat: Cd postu Alchemikusa z bananowej krainy
Drogi Alchemikusie, zanim napiszesz coś głupiego, bez potwierdzenia o poziomie np nauczania na naszym wydziale, to sprawdź ten informacje, nasz drogi ignorancie.

Cytuję:

W Zespole Kierunków Studiów Matematyczno - Fizyczno - Chemicznych UJ reprezentuje:
prof. dr hab. Reinhard Kulessa, Instytut Fizyki, tel. 633 63 77 wew. 5666

Państwowa Komisja Akredytacyjna oceniła dotychczas na Uniwersytecie Jagiellońskim dwadzieścia cztery kierunki studiów:
ocenę wyróżniającą otrzymała biologia;
ocenę pozytywną otrzymały: administracja, astronomia, biotechnologia, chemia, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, etnologia, farmacja, filologia (spec. angielska, germańska, hiszpańska, klasyczna, orientalna, polska, portugalska, romańska, rosyjska, słowiańska, ukraińska, węgierska, włoska), fizjoterapia, geografia, geologia, historia sztuki, informatyka, matematyka, ochrona środowiska, pedagogika, pielęgniarstwo, psychologia, psychologia stosowana, zarządzanie i marketing, zdrowie publiczne kierunek lekarski oraz lekarsko-dentystyczny.

http://www.uj.edu.pl/dispatch.jsp?item=studia/akredytacja/pka.jspTemat: sprzedam ksiazki do LO
Znalazlem w domu nastepujace ksiazki do LO.
Moze komus sie przydadza?

Lista:
D&M Zakrzewscy - Jak rozwiązywać zadania: algebra, trygonometria, analiza, rachunek prawdopodobieństwa
Chemia nieorganiczna - Pazdro
Polski III (Język i My) - Bartnicka
Polski III (Literatura - Młoda Polska) - Weiss
Polski IV (Literatura Współczesna) - Chrząstowska, Wiegandtowa, Wysłouch
Polski IV (Język i My) - Buttler
Biologia II - Umiński
Biologia III (Fizjologia Roślin i Zwierząt) - Starck, Umiński
Biologia III (Etologia, Biogeografia) - Wiśniewski
Biologia IV (z higieną i ochroną środowiska) - Jerzmanowski, Staroń, Korczak
Historia II (dzieje nowożytne) - Cegielski, Zielińska
Matematyka II - Anusiak
Matematyka III - Cegiełka
Matematyka IV - Cegiełka
Fizyka I - Gabryelski
Fizyka I (suplement) - Brojan
Fizyka I (zbiór zadań) - Mendel
Fizyka II - Salach
Fizyka III - Ginter
Fizyka III (zeszyt ćwiczeń) - Salach
Fizyka III i IV (zbiór zadań) - Ćwiok
Fizyka IV - Piłat
Kompendium wiedzy o społeczeństwie, państwie, prawie - Wyd. Naukowe PWN 1995

Oferty pls/prv.
Odbiór osobisty w Łodzi.
Możliwa wysyłka na koszt nabywcy. :) (w sumie czemu nie?)

rdx

Temat: Matematyka na tym kierunku
Hehe, najlepiej by było napisac ze nie i wtedy musielibyście się zabrac do pracy od razu, ale, dobroduszni doktorowie, w tamtyym roku zrobili czwarty termin..
Dobra rada? Przykładac sie do kazdego kolosa i z egzaminem nie bedzie większego problemu...
Fizyka?? Tak jak mój poprzednik mówił, nie jest trudna do zdania, może tylko laborki dają odrobinę w kość, zwłaszcza jeśli zajecia są juz późnym wieczorem, a wczesniej dzień był pełen innych uroczych zajeć
Egzamin-> nie taki diabeł straszny jak go malują
Co do reszty to biologia, ochrona srodowiska-> to nie są trudne przedmioty
Ale jeśli moge wtrącić własny wątek, ostrzegam przed chemią, zaliczenie- w porzadku, ale egzamin nawet dla geniusza może skończyć sie nastepnym terminem, szczęście i jeszcze raz szczęście...
Ach i nasz ukochany rysunek, w dobie Auto CAD'a, cudne trasy rowerowe, transformacje, krzyże, zbiorniki, domki... ach łezka mi sie kręci w oku gdy wspomnę jak wyglądała moja przprawa przez ten przedmiot -> życze powodzenia, dodam ze z rysunku po drugim semestrze można wziąć warunek. I to chyba tyle jak na pierwszy semestr, w razie jakichkolwiek pytań służę pomocą, pamietam jak sama zaczynałam studia:)
Pozdrawiam
Temat: Studia
Właśnie mam poważny problem, a mianowicie nie mogę się zdecydować jaki kierunek mam wybrać na studiach?
Zastanawiam się nad Ochrona Środowiska lub Zootechniką, ze względu na to że te kierunki mi podpowiadają i łączą się z moją pasją.... ale czy te kierunki mają przyszłość? Co takiego można robić po Zootechnice, aby odnieś sukces?
Mógłbym iść na weterynarie, ale wymagana jest chemia, która jest dla mnie czarna magią...
Zawsze mogę iść na jakieś studia humanistyczne ponieważ właśnie taki profil kończę w liceum typu dziennikarstwo, reklama lub na psychologie bo z tego co wiem z tego da sie żyć, ale nie wiem czy to jest właśnie to co chcę robić w życiu.
Co wy radzicie zagubionemu maturzyście?Temat: Matura 2008
Zastanawiam się nad architekturą krajobrazu (tylko trzeba jeszcze zdawać dodatkowo egzamin z rysunku), biotechnologią, ogrodnictwem - kształtowaniem terenów zielonych i ochroną środowiska. Wszystkie kierunki na ARze (całe 2 minuty od domu ) , wystarczy sama biologia lub chemia - tak jest w Poznaniu, nie wiem jak w innych miastach. [/url]Temat: prawdziwe pogaduchy... :)

co do mojej matury, to ja chciałabym zdawać: polski (podst), matma (podst), angielski pisemny (podst lub rozsz), angielski ustny (podst), biologia i chemia (rozsz).

Rachel, wybierasz się na medycynę do Wrocławia, że zdajesz również fizykę? W Poznaniu z tego co wiem, chyba jej nie chcą, a u nas wciąż tak.


Na większość uczelni w Polsce na medycynę potrzeba zdać fizykę rozszerzoną, jedynie w Poznaniu(chem i biol) w gdańsku chyba (chem, biol i fiz podst.) i Warszawie (chem, biol i fiz podst.). W ogóle to się raczej powszechnie uważa, że ta fizyka rozszerzona to została wprowadozna, żeby było mniej chętnych i teraz uczelnie rezygnują z jej egzekwowania i mam nadzieję, że coraz więcej pójdzie śladem tej warszawskiej, bo ja nie będę zdawać rozszerzonej. Bardzo chciałabym się dostać właśnie do tych wyżej wymienionych(medycyna bądź marzę o stomatologii), ale jak nie wyjedzie to pójdę na farmację, a w momencie totalnego kryzysu-pielęgniarstwo, ochrona środowiska bądź jakieś żywienie. A ty maciejko co chiałabyś studiować?
Temat: V Konferencja Naukowa Studentów " CZŁOWIEK, CYWILIZACJA
V KONFERENCJA NAUKOWA STUDENTÓW
Politechniki Wrocławskiej
21-23 maja 2007
Zgłoszenie uczestnictwa w Konferencji - do dnia 14 stycznia 2007 r
Celem konferencji jest umożliwienie aktywnie działającym studentom realizacji i poszerzenia ich zainteresowań naukowych. Stwarza ona możliwość powiększenia dorobku naukowego o publikację konferencyjną i jest doskonałą okazją do wymiany poglądów oraz porównania osiągnięć.

Tematyka Konferencji

Zakres tematyczny Konferencji obejmuje wszystkie dyscypliny naukowe oraz badania prowadzone w Politechnice Wrocławskiej.

Informatyzacja współczesnego życia.
Informatyka - algorytmy
Informatyka - zastosowania
Informatyka - sieci
Człowiek w lustrze nowoczesnej techniki.
Architektura
Budownictwo
Ochrona środowiska
Techniczne spojrzenie na człowieka.
Biomechanika
Biofizyka
Diagnostyka medyczna
Biocywilizacja.
Chemia
Biochemia
Biotechnologia
Droga ku przyszłości.
Transport
Lotnictwo
Energia - generacja, przesył, wykorzystanie.
Elektrotechnika
Mechanika
Historia techniki
Energetyka
W poszukiwaniu technologii jutra.
Elektronika
Nanotechnologie
Fotonika
Strategie w globalnym świecie.
Logistyka
Zarzadzanie
Finanse
Polityka, politologia

informacje szczegółowe na stronie http://www.kns.pwr.wroc.pl/
Temat: Konkurs wiedzy o Słowianach południowych
Instytut Joźe Stefana to instytut naukowy. Główny obszar badań to fizyka, chemia, biologia molekularna, biotechnologia, ochrona środowiska, itd. Zatrudnia około 800 naukowców z róznych dziedzin nauki. Współpracuje z wieloma instytutami naukowymi na świecie.
Załozony został w 1949 roku. Nazwany na cześć XIX-wiecznego fizyka słoweńskiego Joźefa Stefana.

Dokładny adres:
Joźef Stefan Institute, Jamova 39, SI-1000 Ljubljana, Slovenia
Tel: +386 1 477 39 00, Fax: +386 1 251 93 85
http://www.ijs.si/ijsw/IJSTemat: Grubasy - tylko dla Was
Nie moja wina że jetem otyły :P Problemy z nadwagą są najczęściej uwarunkowane tym że mamy zaburzony metabolizm z różnych powodów, choroby, uszkodzenia cywilizacyjne(środowisko, pożywienie(traktuje się ludzi jak bydło), chemia, itd.), genetyczne wrodzone tak zwane "tendencje" najczęściej jakieś po prostu uszkodzenia, nie wiem ale to wszystko zaczyna wymykać się z pod kontroli albo już dawno się wymknęło, dla mnie to jest paranoja żeby w imię przysłowiowego $ niszczyć się nawzajem, nic się nie robi zgodnie z etyką, sumieniem i środowiskiem, najważniejsze to ochrona życia i zdrowia, a zanieczyszczenie środowiska ma bezpośredni wpływ na to i gdzie tu ochrona, ludzie po prostu nie dorośli do tego żeby żyć na tej planecie, a drugiej nie ma, zachowują się tak jak by była przygotowana i czekała na nas jak wykończymy tą. To wszystko jest chore i porąbane.

pozdro
Temat: Grubasy - tylko dla Was

Nie moja wina że jetem otyły :P Problemy z nadwagą są najczęściej uwarunkowane tym że mamy zaburzony metabolizm z różnych powodów, choroby, uszkodzenia cywilizacyjne(środowisko, pożywienie(traktuje się ludzi jak bydło), chemia, itd.), genetyczne wrodzone tak zwane "tendencje" najczęściej jakieś po prostu uszkodzenia, nie wiem ale to wszystko zaczyna wymykać się z pod kontroli albo już dawno się wymknęło, dla mnie to jest paranoja żeby w imię przysłowiowego $ niszczyć się nawzajem, nic się nie robi zgodnie z etyką, sumieniem i środowiskiem, najważniejsze to ochrona życia i zdrowia, a zanieczyszczenie środowiska ma bezpośredni wpływ na to i gdzie tu ochrona, ludzie po prostu nie dorośli do tego żeby żyć na tej planecie, a drugiej nie ma, zachowują się tak jak by była przygotowana i czekała na nas jak wykończymy tą. To wszystko jest chore i porąbane.

pozdro


O kurcze zapomniałeś o plagach egipskich i stonce

A tak poważnie nic nie mam do Twojej nadwagi, też mam (miałem).
Ale to co napisałeś to tylko usprawiedliwienia i część prawdy o tyciu. Chodziliśmy z córką bo jest otyła do specjalnej poradni endokrynologicznej spotkania z lekarzem i dietetykiem i tam prosto i spokojnie nam wytłumaczyli, że możemy zwalać na wszystko co tylko chcemy, że dziecko jest grube, ale prawda jest inna - dziecko za dużo je i nie tak jak potrzeba. Po miesiącu efekt 2 kilogramy mniej - a ustalono tylko ile kalorii Miśka (moja córa Dominika) ma zjadać i się udało (teraz niestety trzeba to powtórzyć).
Najważniejsze, że wziąłeś się za siebie i masz efekty.

TAK TRZYMAJ

Pozdrawiam lekko odchudzony
Temat: Kalendarz II rok OŚ (06/07) - Kolosy, egzamy etc.
LETNIA SESJA EGZAMINACYJNA

Język angielski - termin 1 - 13.06 i 15.06
Ochrona roślin - termin 0 - 12.06 (13:00/sala XII)
termin 1 - 18.06(10:00/sala XIII)
Gospodarowanie i ochrona wód - termin 1 - 18.06(17:00/sala A)
Podstawy produkcji roslinnej - termin 1 - 19.06
Ochrona powietrza - termin 1 - 21.06(10:00/sala 120 w Nowym Budynku)
Funkcje prod. i ekolog. użytków zielonych - termin 1 - 22.06(8:30/sala I)
Inżynieria srodowiska - termin 1 - 25.06(13:15/sala ta gdzie były wykłady na Balickiej)
Chemia rolna - termin 1 - 26.06(14:30/sala A,C)
termin 2 - 21.09
Podstawy chowu zwierząt - termin 1 - 27.06 (10:00/sala B)
termin 2 - 19.09 (10:00)
Temat: Sprzedam podręczniki do zawodówki i liceum
Na sprzedaż ma podręczniki dla zasadniczej szkoły zawodowej :

-Technologia dla elektroników S.Okoniewski
-Podstawy elektrotechniki część 1 i 2 R.Kurdziel
-Fizyka i astronomia S.Brzezowski
-Geografia z ochroną i kształtowaniem środowiska A.Kozubal D.Mróz
-Przysposobienie obronne B.Breitkopf M.Marciniak Z.Worwa
-Matematyka w zasadniczej szkole zawodowej klasa 1 A.Cewe M.Krawczyk I.Pancer
-Język polski zrozumieć świat E.Nowosielska U.Szydłowska (posiadam dwa podręczniki)
-Język polski wyrazić słowem U.Szydłowska
-Historia i wiedza o społeczeństwie Choińska-Mika J. Jędrusik M.

Podręczniki do liceum:

-Historia 1. Program podstawowy Cz.1 B.Burda B.Halczak R. M.Józefiak m.Szymczak
-Fizyka dla szkół ponadgimnazjalnych M.Fiałkowska K.Fiałkowski B.Sagnowska
-Chemia. Kształcenie w zakresie podstawowym Michał. M. Późniczek , Zofia Kluz
-Chemia - zbiór zadań M. Kaszmider, J Sygniewicz
-Biologia. Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego i technikum Pod red. Andrzej Jerzmanowskiego

Jeśli ktoś jest zainteresowany to pisać to mój numer gg 6735154 (pisać nawet jak niedostępny)
Temat: koncowe oceny
a wiec i ja napisze

Polski 2
angielski 4
matma 2
fizyka 2
chemia 3
wos 4
historia 3
zarys wiedzy o gospodarce 4
rys. techniczny 4
konstrukcje 4
technologia 4
maszyny i urzadzenia 4
elektrotechnika i automatyka 4
pracownia badan lab. 4
zajecia specjalizujace 4
praktyka zawodowa 5
zajecia praktyczne 5
religia 5
informatyka 5
geografia 3
ochrona i kształtowanie srodowiska 4
przysposobienie obronne 4
materiałoznastwo 3
zachowanie bardzo dobre (dodam ze mialem w ciagu calego roku 237 godzin opuszczonych nieusprawiedliwionych )

maturka:
Pisemne : angol 2, polak 3
ustne : angol 2, polak 1

obrona dyplomu 5Temat: Kto siĂŞ dostał na "KASZUBY"
Może kto ś potrzebuje podręczniki z chemii zakres rozszerzony wyd. OPERON do klasy 2 i 3 (15zł) + zbiór zada ą do kl.2 (12zł)??
Posiadam także tablice chemiczne ->Jolanta Sawicka, Anna Janich-Kilian, Wiesława Cejner-Mania, Gizela Urba ączyk wydawnictwo PODKOWA Bis Gda ąsk 2002.Stan bardzo dobry! 287 stron. Tablice te s ą kolorowe i różnymi kolorami s ą oznaczone działy" podstawowe pojęcia i prawa chemiczne, chemia ogólna, chemia fizyczna, chemia nieorganiczna, chemia organiczna, technologia chemiczna, ochrona środowiska naturalnego + tabele. Idealne na studia i pomocne w przygotowaniu do matury podstawowej jak i rozszerzonej!Temat: ochrona środowiska pytanie
chemia nieorganiczna, inżynieria procesowa, ekologia, filozofia, socjologia, matematyka, ochrona środowiska a procesy technologiczne...chyba wszystko ... więcej grzechów nie pamiętam ;]Temat: Fakultety OŚ
No to podjelam decyzje: ochrona wod podzmienych, fizykochemia i chemia substacji niebezpiecznych, ekologia wod srodladowych, metale w srodowisku i radiochemia srodowiska i ochrona radiologiczna
no i 5 wybranych, oby to byl dobry wyborTemat: Przedmioty prawadzace Ochrona Srodowiska ??
no wlasnie jakie beda te przedmioty?? domyslam sie ze biologia i chemia...
obym sie mylil nie znosze chemii
Temat: studia OS
Witam,
chcialem sie doswiadczonych studentow spytac jak to jest z kierunkiem Ochrona Srodowiska, bo roznie sie slyszy... Czy ta biologia i chemia tam to jest jakas hardcorowa sprawa? Czy daje rade? I w ogole fajnie sie studiuje na ochronie?
Pozdrawiam
MicTemat: Kto na jaki kierunek się wybiera?

A na cóż jeśli można wiedzieć?
UAM - chemia
UP - Technologia żywności (i to chyba nawet by mnie cieszyło lub Ochrona środowiskaTemat: 1
coś związanego z biologią/chemią.
Farmacja, to by było coś.
Ale biotechnologia, ochrona środowiska też w sumie fajne. Żywieniowiec, dietetyk też fajne
A jak nie to z matmą. Księgowość te sprawyTemat: wszystko co związane z ochroną środowiska
właśnie kończę ten kierunek studiów, mam sporo materiałów z przeróżnych przedmiotów!!biologia, chemia, fizyka, geologia, hydrologia, ekologia i rozne pochodne...itp.Temat: ochrona środowiska w jęz. angielskim
trudno czy nie? jak wysoko trzeba być z poziomem angielskiego? no i jak chemia... i czy absolutnie wszystko jest w angielskim? egzaminy tez?Temat: Prezentacje w PowerPoint
Prezentacje w PowerPoint - zakres (elektrotechnika, ochrona środowiska, odnawialne źródła energii, energetyka, chemia, rynek energii, polityka energetyczna itp.). Cena do ustalenia w zależności od tematu. Info e-mail: lukaszek49@poczta.onet.plTemat: Science - szkolnictwa amerykańskiego ciąg dalszy...
| Oj.. a jakie znasz nauki przyrodnicze w takim razie?

| Wymienione wyzej sa naukami scislymi. Srodowisko, Ochrona srodowiska itp
| moga byc pod naukami przyrodniczymi.


Bzdura, przez pięć lat studiowałem na tworze zwanym MISMa-P UW, gdzie
Ma-P jest skrótem od matematyczno-przyrodnicze. Jest to kolegium siedmiu
wydziałów: Matematyki, Informatyki i Mechaniki, Biologii, Geologii,
Geografii i Studiów Regionalnych, Chemii, Psychologii, Fizyki. Poza
pierwszym wydziałem (nauki matematyczne i techniczne), są to wydziały
nauk przyrodniczych (psychologia też jak najbardziej jest nauką
przyrodniczą, z elementami nauk humanistycznych i społecznych :-P ,
pewne elementy nieprzyrodnicze ma też geografia). W anglosaskiej
terminologii to są natural sciences (albo tradycyjnie - natural history
:-) ), w odróżnieniu od "innych sciences". Tak więc science sensu lato
to przeróżne nauki, łącznie z humanistycznymi, a science sensu stricto
to nauki przyrodnicze lub nauki ścisłe. Nauki ścisłe i nauki
przyrodnicze to nie synonimy, bo "ścisłe" dotyczy metodologii -
matematycznej i doświadczalnej (matematyka, chemia, fizyka, astronomia,
z pewnymi kontrowersjami biologia, geologia itp.), a "przyrodnicze"
dotyczy przedmiotu badań (fizyka, astronomia, geologia, część geografii,
biologia, chemia, nauki kognitywne itp.)

Ochrona srodowiska to IMHO w ogole nie jest zadna nauka tylko
mieszanka chemii, biologii i machania rekami (no offence intended).


Piszesz prawie to samo, co mówili mój wykładowca ochrony środowiska
(swoją drogą na wydziale geografii, więc trzeba dodać i tę naukę do
twojej listy) i (mniej sugestywnie) wykładowca ochrony przyrody (na
wydziale biologii) :-), że nie wspomnę o wykładowcach ekologii.

pzdr
piotrek
(mgr biologii o specjalności biologia środowiskowa)
Strona 1 z 2 • Zostało wyszukane 134 rezultatów • 1, 2