Wyświetlono wypowiedzi wyszukane dla słów: Chełmowa Góra

Temat: Świetokrzyskie...
Świetokrzyski Park Narodowy
Park powstały w 1950 roku,obejmuje typowe krajobrazy starych gór fałdowych.Pierwsze rezerwaty przyrody istnialy na tym tereie juz w 1922 roku.Park obejmuje Łysogóry,część Doliny Wilkowskiej,Górę Psarską i Górę Miejską pod Bodzentynem z przyległymi terenami oraz Górę Chełmową i uroczysko Serwis Dąbrowa.Obszar Parku jest rozczłonkowany,a ogólna powierzchnia(dane z 1975 roku) wynosi 6044 ha:jest położony w wojewodztwie świętokrzyskim.

Najwyższym obszarem Gór Świetokrzyskich jest Pasmo Łysogórskie,zbudowane z twardych kwarcytów,łupków i szarogłazów.Na niektórych odcinkach cechją je bardzo strome stoki oraz niespokojna linia grzbietowa.Przełomy dzielą to pasmo na kilka członów.Najwyższy z nich - Łysogóry - osiąga w Łysicy wysokość 612 m npm.
Temat: Góry Świętokrzyskie
warto odwiedzić miejscowość Święta Katarzyna - jest tam fajny klasztor, można nocować w domu wycieczkowym PTTK (przynajmniej kiedyś można było), ze Świętej Katarzyny jest szlak na Łysice (jakieś 1,5h drogi spacerkiem) i do Bodzentyna, w Bodzentynie warto zobaczyć ruiny zamku i kościół, jest tam jakieś schronisko - można się przespać
poza tym obowiązkowo wejście na Święty Krzyż i zwiedzanie klasztoru - jest co pooglądać

hm.. a tak to w Masłowie można zobaczyć sporo świętokrzyskiego folkloru, w Nowej Słupi muzeum hutnictwa, parę ciekawych pomników, blisko na Łysą Górę no i na Górę Chełmową , gdzie jest rezerwat modrzewi - ciekawe powykręcane pnie, niesamowite kształty drzew

hm..więcej nie pamiętam ciekawych miejsc w które się biegało koło domu no jeszcze ewentualnie po drodze można zahaczyć o Krajno - rośnie tam aleja 300letnich lip i pomnik upamiętniający partyzantów...

poza tym Góry Świętokrzyskie są rewelacyjne na rower

Temat: Lasy Państwowe zagrożone

Dlatego jak chcemy chronic np.jodle w rezerwacie to konieczne jest odnowienie jezeli sama sobie nie radzi bo w przeciwnym wypadku mozemy ja stracic! Bingo - doszlimy do tego co najważniejsze - po co i dlaczego chcemy co chronić - nie przed kim i dla kogo. a dla czego. Masz racje w wielu przypadkach sposób mylenia reprezentowany przez "ekologów" się już niesprawdził że przypomne niepylaka w Pieninach (tylko nie piszcie że go kolekcionerzy wyłapali), dolinę biebrzy czy modrzewie na górze chełmowej w górach ?więtokrzyskich. Jesli chcemy cos utrzymac to trzeba to pielęgnowac - tak jak chociażby z jodł? i cóż z tego że będzie rezerwat jak jodłę z samosiewu załatwi osika i brzoza. Stare dziadki się wykrusz? i za 30-60 lat jesli się nie będzie wspomagać przyrody będziemy mieli g.... a nie rezerwat jodłowy.Temat: Obserwacje ptaków 2008
Ojcowski Park Narodowy
Szlak niebieski od Jeżmanowic, czarny z chełmowej góry, Ojców i dalej przez drewnianą drogę do Skały
Pierwsza część tego szlaku niezwykle przyjemna Las Gęsty i sprawiał wrażenie raju dla ptaków, słyszałem 3 dzięcioły, widziałem pełzacza, strzyżyka i liczne sikory bogatki i modraszki ile dokładnie tego nie napiszę, skupiałem się na ssakach. Po drodze co chwila słyszałem dzięcioły mają tam świetne warunki które tworzą liczne martwe drzewa.
W Ojcowie obserwowałem, przez dłuższy czas, parę pilszek górskich, które żerowały na wysepce w rzece prądniku. Samiec miał intensywne kolory, pierś i brzuch intensywnie żółty, podgardle czarne a samica kolory delikatniejsze i białe podgardle. ( z dystansu ok. 5 pk). Pliszki doły się podziwiać i oglądać chwaląc się przy tym swoimi ogonkami Dopiero gdy podszedłem naprawdę blisko zaniepokoiły się i odleciały.
Ptaki które obserwowałem miały bardzo mały dystans ucieczki sprawiały wrażenie że mnie nie widzą, co mnie bardzo ucieszyło mogłem się im dłużej przyglądać

Gatunki które spotkałem
strzyżyk 1
pełzacz leśny 2
dzięcioł duży ok.10
sikorka bogatka wiele
sikorka modra wiele
sikora uboga 3
kos 6
bażant 1
krzyżówka para
myszołów 2
pliszka górska paraTemat: Jesienny rajd SKNP 2007
Więc jedziemy na rajd w piątek 16.11.2007r. Zbiórka o godz. 8:00 na dworsu busów przy ul. Żelaznej. Bedziemy jechać busem o 8:10 który jedzie do Rudek. Wysiadamy w Trzciance, stamtąd idziemy szlakiem czerwonym na Szczytniak, nastepnie schodzimy szlakiem czarnym na Chełmową Górę, i kierujemy się na Nową Słupię. Trasa rajdu może ulec zmianie w trakcie, ze względu na warunki pogodowe i tempo jakim będziemy szli.
Mam nadzieje, że przynajmniej nie będzie padał deszcz i nie będzie zbyt dużej mgły, bo widoki zapowiadają sie przednie...
Zapraszam!!!!
Temat: góra Chełm, k. Hutek-Kanek
Witam. Wiem, ze gora Chelm jest rezerwatem, jednak rower nie jest "pojazdem mechanicznym". Nie chodzi mi oczywiscie o oranie czy katowanie chelmowej, budowanie hopek etc, bron boze, sam staram sie jak najbardziej dbac o piekno jurajskiej przyrody bo znam jure bardzo dobrze. Jezdzilem kiedys xc i rowniez wiem jak rowerzysci sa czasem postrzegani. Chcialem sie tylko czegos dowiedziec czy ktos akurat tam jezdzi. A o ww "hopce" to powiem, ze powstala najwidoczniej przypadkiem, bo to nic innego jak powalony bukowy pien, przysypany odrobina ziemi...Quady i crossy oraja chyba bardziej niz plug, heh.

[ Dodano: 2007-06-09, 16:37 ]Temat: Zielono
to jest wejście do Wąwozu Ciasne Skałki.
Wchodzi się od strony Dolinki Za Bramą Krakowską do góry przez wąwóz na Górę Chełmową (szlak niebieski) wprost do Groty Łokietka.

Jedno z ulubionych moich miejsc w Ojcowskim PN
Temat: Ciekawostki turystyczne
18. Świętokrzyski Park Narodowy
Święta Katarzyna: zespół klasztorny,
Łysica,
Święty Krzyż: zespół klasztorny i Muzeum Przyrodniczo-Leśne,
Rezerwat modrzewia polskiego na Górze Chełmowej.Temat: Leśnictwo
a co on taki krzywy czy on czasem nie jest szablasty jak jest szablasty to może byc M.polski z populacji z Góry chełmowej z jakiegoś nasadzenia przyrodniczego trza by szyszeczki oglądnąćTemat: Deszcz, zima itp. nie ma co robić dlatego....
szkoda ze stok na Chełmowej Górze jest tak wąski. strasznie jest tam ciasno. Gdyby był szerszy podejrzewam ze przyciągnąłby wiekszą ilosc amatorów snieżnego szalenstwaTemat: Jakie drzewko w te święta stoi u Was w domu.

z Góry Chełmowej?
A to koło mnie? Ja wiesz, nietutejsza, nie znam się na lokalnych pagórkach
Poza tym koło mnie wszędzie krzywusy, taki losTemat: Zabawa w kto wie to odpowie
W Dolinie Sąspowskiej, w północno-zachodnim zboczu Chełmowej Góry znajduje się jaskinia. Jaka legenda wiąże się z ta jaskinią?Temat: Propozycje rajdów
A moze rajd z Paprocic na Szczytniak, potem na Chełmową Górę i zejscie do Nowej Słupi??? oczywiscie mam nadzieje ze połączymy wspólne siły czyli Wasze Koło i nasze SKN Przyrodników? Terminj który podałeś w zupełności odpowiada, proponuje piątek 16 lub sobota 17;) Pozdrawiam!
Temat: Wyciąg narciarski i skocznia w Batorzu
Najdłuższy stok narciarski w województwie ma powstać w Batorzu niedaleko Kraśnika. Narciarze będą mogli po nim szusować w przyszłym sezonie.

Budowę ośrodka narciarskiego zapowiada Wojciech Gąska spod Kraśnika. Na razie jednak przedsiębiorca nie chce ujawniać szczegółów swoich planów. Nieoficjalnie wiadomo że w Batorzu powstanie najdłuższy stok narciarski na Lubelszczyźnie. Planowana jest budowa trzech tras zjazdowych, z których najdłuższa ma mieć blisko 600 metrów. Wzdłuż tras staną wyciągi, armatki śnieżne, a u podnóża góry lokale gastronomiczne.
– Pomiędzy wierzchołkiem góry a doliną jest 60 metrów różnicy wysokości, jej zbocza schodzą wyjątkowo łagodnie, przez co idealnie nadają się do stworzenia tam tras zjazdowych – zachwala Gąska.

Dla inwestora najważniejsza jest teraz zmiana planu zagospodarowania gminy. Czeka na to od lipca. Dopiero po podjęciu takiej uchwały przez radnych, będzie mógł przystąpić do dzieła. Teraz kończy wykup gruntów od miejscowych rolników.
– Z naszej strony mamy już wszystko przygotowane – deklaruje Henryk Michałek, wójt gminy Batorz. – Na najbliższej sesji rady gminy 3 marca zmieniamy plan zagospodarowania przestrzennego, aby inwestycja mogła ruszyć. Trwało to trochę długo, ale sprawa wymagała licznych konsultacji z mieszkańcami.

Władze gminy liczą, że dzięki ośrodkowi do gminy ściągną narciarze i turyści. Niektórzy mieszkańcy już zapowiadają postawienie na agroturystykę. – Mamy piękny, niemalże górski, krajobraz, więc na pewno spodobałoby się tutaj wielu turystom – mówi Gabriela Boczek z Batorza Pierwszego. – A dla nas może to być dodatkowe źródło dochodu. Bezrobocie duże, więc każdy grosz się przyda. Być może zrobimy kilka kwater agroturystycznych tym bardziej, że można na to uzyskać pomoc z unii.

Jak pisaliśmy niedawno, do budowy innego dużego ośrodka narciarskiego w Chrzanowie pod Janowem Lubelskim, przymierza się inny przedsiębiorca. Nartostrady mają być gotowe również w przyszłym sezonie.

Tu na narty
Na Lubelszczyźnie można jeździć na nartach w Rąblowie, na Chełmowej Górze w Krasnymstawie, Parchatce koło Kazimierza Dolnego i Białej Górze – Justynówka koło Tomaszowa Lub.

.: Wojtas85 o godzinie 15:35 dodał(a):

no i właśnie czynne już czy nie... lepiej niż w Rąblowie czy nie?? bo ostatnio byłem w Rąblowie i super tam jest... teraz jak w Batorzu??

.: Wojtas85 o godzinie 15:50 dodał(a):

aa i jeszce jedno.... czy jest wypozyczalnia sprzetu narciarskiego jak w Rąblowie...i w jakiej cenie.... Kurde jesli juz otworzyli to mogliby dac jakies reklamy.... strone ww zalozyc czy cos..... bo tak nic niewiadomoTemat: Rospuda
Powtórka z biologii:

Są w Polsce miejsca, których naturalny charakter nie zmienił się od wieków. Pod względem różnorodności przyrodniczej Polska zajmuje w Europie miejsce uprzywilejowane. Z jednej strony nasza gospodarka rolnicza była mniej intensywna niż w innych krajach Europy Zachodniej, stopień uprzemysłowienia średni, a infrastruktura dość słabo rozwinięta; z drugiej strony naturalne ekosystemy oraz dzikie gatunki grzybów, roślin i zwierząt.

Jednym z najważniejszych obszarów gdzie zachowały się naturalne ekosystemy leśne jest Pasmo Łysogórskie - wyspa mało zmienionych przez człowieka lasów położona w centrum silnie przekształconych Gór Świętokrzyskich. Niespotykane walory estetyczne i naukowe tego pasma górskiego zauważono już w początkach XX wieku. Utworzono wtedy pierwsze rezerwaty przyrody chroniące lasy pierwotnej Puszczy Jodłowej. Rząd Polski wyłączył teren Parku z działalności gospodarczej, aby zachować go w niezmienionym stanie dla badań naukowych oraz zwiedzania i wypoczynku. Nie jest możliwa jednoczesna i bezkolizyjna realizacja tych dwóch celów. Osoby zwiedzające Park mogą przebywać tylko na wyznaczonych obszarach. W Parku istnieje ponad 30 km szlaków pieszych, które umożliwiają w ciszy i czystym powietrzu poznanie wszystkich najbardziej interesujących miejsc.

Naturalne drzewostany Puszczy Jodłowej w tym jedlina polska - zespół leśny występujący tylko w Polsce. Dzięki istnieniu tego zespołu ŚPN został włączony do Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 - systemu chroniącego najcenniejsze elementy przyrody Europy. Tutaj podobnie jak w Białowieskim Parku Narodowym możemy zobaczyć jak wyglądała pierwotna puszcza. Podstawową różnicą między lasami gospodarczymi a lasami w parkach narodowych jest występowanie dużej ilości martwej materii organicznej. Dzięki objęciu ochroną ścisłą, która polega na zakazie wszelkiej ingerencji człowieka, w lasach ŚPN występują licznie gatunki bardzo rzadkich owadów, grzybów i mszaków, których egzystencja jest uwarunkowana istnieniem dużej ilości rozkładającego się drewna. Świętokrzyski Park Narodowy słynie wśród przyrodników jako ostoja cennych gatunków związanych z martwym drewnem. Jest to atrakcja na skalę europejską. Sławiona przez Stefana Żeromskiego Puszcza Jodłowa jest znana także z okazałych drzew. Najpotężniejsze jodły i buki rosną na Łysej Górze a najokazalsze modrzewie na Chełmowej Górze.

Cytat z:

http://www.swietokrzyskipn.org.pl/co_zwiedzac.htmlTemat: Lubelskie stoki czekają na miłośników nart
[b]Dziś w południe rusza wyciąg przy hali Globus
Dzisiaj w południe zostanie otwarty mały stok narciarski przy hali Globus. Po długim oczekiwaniu lubelscy narciarze będą mogli skorzystać z obiektu wybudowanego w ubiegłym roku. Fani białego szaleństwa mają też do dyspozycji wyciągi pod Lublinem. [/b]

[img]http://img60.imageshack.us/img60/360/1497ci7.jpg[/img]

Na razie Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oddaje do użytku małą trasę. Ma ona długość 110 m i jest przeznaczona przede wszystkim dla osób, które z nartami nie miały wie-le wspólnego. Cena za jeden zjazd to 1 zł.

Na miejscu można wypożyczyć sprzęt. Koszt kompletu, w którego skład wchodzą narty, kijki i buty to 20 zł za godzinę. Za korzystanie ze sprzętu ponad 3 godziny zapłacimy 35 zł. Można również wypożyczyć same narty albo same buty. W tym przypadku trzeba zapłacić 15 zł za godzinę.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy ruszy duży wyciąg, gdzie trasa zjazdu wynosi 200 metrów. - Właśnie prowadzimy jej naśnieżanie - usłyszeliśmy w MOSiR.

Tymczasem są też czynne inne wyciągi na Lubelszczyźnie. - Nasz uruchomiliśmy już w niedzielę - chwali się pracownik Ośrodka Sportów Zimowych Nart-Sport w Rąblowie. - Trasa ma 300 metrów i jest sztucznie dośnieżona. Cena za jeden przejazd to 1 zł 20 gr. W weekend będzie drożej.

Działa również wyciąg orczykowy na Chełmowej Górze w Krasnobrodzie. Ta trasa ma 400 m. Grubość warstwy śnie-gu sięga 20 cm.

Bez sztucznego śniegu nawet nie ma co myśleć o jakichkolwiek zjazdach narciarskich. Tak jest w przypadku wyciągu orczykowego na Białą Górę w Justyncówce. Sięgająca 460 m trasa nie ma sztucznego naśnieżania.

- Czekamy na bardziej sprzyjającą pogodę - mówi Mariusz Malec z Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tomaszowie Lubelskim. - W tej chwili jest u nas zaledwie 5 centymetrów śniegu, więc nie ma nawet mowy o jakiejkolwiek jeździe.Temat: literatura na temat legend, bajek z Wielunia i okolic
może powinno być "źródla" ale chciałbym, aby w tym wątku znalazły się informacje o takich publikacjach, którem na miano źródła nie zasługują
a zatem na początek to co juz mam:
"Od Wielunia diabeł hula" Tadeusza Stępowskiego, Wydawnictwo Łódzkie, Łodź 1966, zestaw 10 bajek mniej i bardziej powiązanych z naszym regionem
spis treści:
1. O tym, jak świeżo pasowany rycerz Biały dumną Klarę umiłował.
2. O tym, jak Klimek z Chełmowej Góry Tatarów precz gonił i dalsze jego dzieje aż do przedziwnym snem zaśnięcia.
3. O tym, jak jwp Warszycki skartabelę Krzoskiego z ziemi wyrugował.
4. O tym, jak Boruta onemuż jwp Warszyckiemu most na Liswarcie budował.
5. O panu Marku Wideradzkim i jak go potraktował starszy nad diabłami imć Rokita.
6. Jak Boruta rozmiłował się w ubogiej szlachcianeczce.
7. O tym, jak Boruta małyńską sierotę obdarował.
8. O tym, jak Boruta w klasztorze dusznej ulgi szukał.
9. Jak Boruta w księciu warmińskim protektora znalazł i rychło potem inkwizytorowi piekielnemu podpadł.
10.Jak Boruta z porucznikiem d'Arquoi o sieradzankę się powadziwszy do szwoleżerów wstąpił i jak awansu na marszałka z rąk cesarza Francuzów nie przyjął.

z regionem naszym powiązane są bajki o Warszyckim - panu z Dankowa nad Liswartą, o Marku Wideradzkim, i o ubogiej szlachciance Anulce Droszkowskiej z Siekierzyna na służbie u pani krajczynie Wężykowej z Praszki w której przebija się wspomnienie o ostatnim masowym procesie czarownic na ziemiach polskich dziejącym się właśnie w okolicach Wielunia
a oto okładka: